Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > Chuchelskou premiéru zdobí trojice jedničkových dostihů

Chuchelskou premiéru zdobí trojice jedničkových dostihůDruhý dostihový den letošní sezóny přivítá v neděli Chuchle Arena Praha. Stejně jako o týden dříve v Mostě se dostihy uskuteční bez přítomnosti diváků, každopádně dění na dráze bude mimořádně zajímavé. Z osmičky dostihů totiž hned tři vlastní status I. kategorie.

Dostihy

Jako chronologicky první z nich přijde na řadu 32. Memoriál profesora Václava Michala (1400 m) pro tříleté koně, který je hlavní předzkouškou klasické Velké jarní ceny. Na čele jeho sázkové nabídky figuruje dvojice koní, která už v jedničkovém dostihu zvítězila. Svěřenec Dalibora Töröka Vert Liberte (Hrouda) totiž koncem září v Chuchli lehce ovládl právě 1400 metrů dlouhý Gerschův memoriál, zatímco Arslangirejem Šavujevem připravovaný Vi Fi (Zatloukal) byl o den později podobně suverénní ve 1100 metrů dlouhém dostihu při EJC.

Mezi sedmičkou jejich vyzyvatelů je i trojice koní, které čeká česká premiéra. Nejvíce z nich ukázal sprinter Drish Venture (Laube), který se do stáje Radka Holčáka stěhoval s Irska s vizitkou dvou vítězství a ratingem 84 liber. Stáj Meridian ho zakoupila za 50.000 euro krátce poté, co ještě začátkem února skončil třetí na all-weather dráze v Dundalku. Jeho kariéra napovídá, že se může zařadit ke sprinterské elitě, ale zároveň prozrazuje, že i distance 1400 metrů pro něj může být dlouhá.

Vyrovnanou bitvu slibuje 94. Gomba handicap (1200 m). Loňské vítězství bude obhajovat Ultimate Fight (Palík), na něhož před rokem neúspěšně dotíral Manoamano (Zatloukal). Nesené hmotnosti sice napovídají, že by jejich poměr sil měl zůstat zachován, jenže Ultimate Fight je dost nevyzpytatelný, zatímco Manoamano je kvalitně rozběhán z Itálie. Na premiérové vítězství každopádně stále čeká, přestože už šestkrát druhý, z toho pětkrát v jedničkách.

Naopak mnoha jedničkovými úspěchy je ověnčen jeho jediný přemožitel z loňské Svatováclavské ceny Mr Right (Verner). Ten ponese druhou nejvyšší hmotnost, když vůbec nejvíce naložen je suverénní vítěz EJC Leram Millionu Politicum. Jeho žokej Jaroslav Línek totiž naváží 63 kg, což je o 15 kg více než Jiřina Andrésová, která povede outsidera Let Fire. Úspěchem každopádně výrazně nepřekvapí ani zbylá pětice účastníků dostihu.

Na start 63. Velké dubnové ceny společnosti Tipsport (1800 m) se postaví početně slabší pole sedmi koní, ovšem jejich kvalita je vysoká. Dvojici šancových koní pošle na start trenér Arslangirej Šavujev. Torque Power (Línek) vyhrál poslední dvě edice Velké ceny Prahy a před rokem mu ve Velké dubnové ceně odolal pouze Ignacius Reilly. Cape Freedom (Kozhomkulov) se loni vracel na dráhu po zdravotních problémech a jeho forma šla postupně nahoru. Gradovala koncem září, kdy v rozmezí týdne ovládl dvojici dostihů včetně EJC Lokotrans Middle.

Výborný vstup do loňské sezóny se bude snažit zopakovat vítěz Velké jarní ceny Rate (Hrouda), který stejně jako ostatní koně DS Pegas v zimě změnil trenéra, když jeho přípravu převzal od Čestmíra Olehly Dalibor Török. Trojice koní už se rozběhala na zahraničních drahách. Nejexotičtější destinaci volil při sezónní premiéře realizační tým Zariyannky (Koplík), která v únoru zamířila do Saudské Arábie, kde startovala na mítinku, jehož vrcholem byl nejbohatší dostih světa Saudi Cup.

Pozornost bude poutat i dění, které se uskuteční po odběhnutí druhého dostihu v prostorách malého paddocku. Tam totiž bude vyhlášen vítěz ankety Kůň roku 2020. Jak už jsme vás dříve informovali, toto ocenění získá některý ze čtveřice Nagano Gold, Northerly Wind, Opasan a Troop Commander. Výsledky ostatních kategorií zveřejníme během následujícího pondělí prostřednictvím tiskové zprávy.

Jak už je v úvodu zmíněno, dostihový den v Chuchle Areně Praha se uskuteční za zavřenými dveřmi. Sledovat ho ovšem můžete prostřednictvím streamu na adrese dostihy.tv, přičemž to nejdůležitější nabídne také osmdesátiminutový přímý přenos České televize, který odstartuje v 15:30. Informace o jednotlivých koních můžete čerpat z dostihového programu, který je volně ke stažení na našem webu.

Jaroslav Fabris