Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > Do Slušovic i Karlových Varů přiveze největší hvězdy trenérka Vocásková

Do Slušovic i Karlových Varů přiveze největší hvězdy trenérka Vocásková



O víkendu pokračuje dostihová sezóna na našem nejvýchodnějším i nejzápadnějším závodišti. Nejprve přijdou na řadu moravské Slušovice a v neděli první letošní dostihový den přivítají Karlovy Vary. Na obou místech budou největšími hvězdami svěřenci Heleny Vocáskové, která do Slušovic chystá vítězku obou exfederálních Oaks Falcon Baby, zatímco ve Varech se představí v loňském Českém Derby třetí Francimor.

Dostihy

Jeho cílem je 93. Karlovarská dvojnásobná míle - Cena společnosti TipSport (3200 m). Ta byla původně vypsána jako handicap I. kategorie, ale protože se na jejích přihláškách objevila pouze trojice koní, odběhne se jako takzvaná „open dvojka“. Ani nová propozice nepřilákala výraznější počet zájemců, takže na startovní listině figuruje pouhá šestice koní. Polovinu z nich připravuje trenérka Helena Vocásková a papírovou jedničkou je mezi nimi zmiňovaný Francimor (Šafář). Ten loni skončil třetí v českém a čtvrtý ve Slovenském Derby. Při vstupu do aktuální sezóny sice nesplnil roli favorita, ale při druhém místě v Memoriálu Vlastimila Smolíka podal výkon, který by měl na jeho nedělní soupeře stačit.

Jeho tréninkovými kolegy jsou letos dvakrát ve trojkách vítězná Franceska Bella (Bořánková) a zatím nestartující Bospor (Vaníčková), jehož účast je otázkou i proto, že je na příští týden hlášený do pardubického dostihu pro debutanty. Podobně jako Franceska Bella se v dobré formě nachází také Orleano (Hrouda), který posledně vyhrál chuchelský dvojkový handicap. Forma i distance jsou naopak otazníky u dua Father Frost (Foret) – Amazing Gangster (Hejnová). Oba v minulosti zvítězili v jedničkách, ale maximálně na distanci 1800 metrů, a zatímco Father Frost si naposled neúspěšně vyzkoušel pardubický kros, Amazing Gangster letos ještě nestartoval.

Z karlovarského programu pozornost zaslouží také Cena společnosti TipSport (III. kat., 1200 m), která je prvním letošním dostihem pro dvouleté. Dva její účastníci už přesto dostihové zkušenosti mají. Nouran (Janáčková Koplíková) se totiž rozcvičila ve francouzském Chantilly, zatímco Bacora (Zatloukal) debutoval v italském Milánu. Oba sice neuspěli, ale díky nabytým zkušenostem to tentokrát může být jiné. Celkem se ve Varech odběhne osm rovinových dostihů, z nichž první odstartuje ve 13:30.

Sobotní program ve Slušovicích je tradičně smíšený. Skládá se totiž ze čtveřice rovin, dvojice steeplechase a dvojice proutěnek. Vrcholy je trojice dostihů III. kategorie. Z nich přijde na řadu jako první Cena Art of Finance investiční společnosti, a.s. (2400 m), jejímž favoritem je letos v podobných dostizích dvakrát druhý Avignon (Korečková). Svěřenec Tomáše Váni se na pomyslných stupních vítězů umístil dokonce sedmkrát v řadě, ale bylo z toho „pouze“ pět druhých a dvě třetí místa.

Nejvýznamnějším překážkovým dostihem dne je Cena společnosti Charvát Group (4200 m). Mezi devítkou steeplerů není jednoznačný favorit. S vysokými ambicemi každopádně půjdou na start Stigris (Matuský) a Del Rey (Složil), přestože jsou oba specialisté na pardubické krosy. V handicapu, který byl součástí rámcového programu loňské Velké pardubické, zvítězil Del Rey před Stigrisem, ovšem těžil z výhody 6 kg. Naopak dostihy po trávě jsou doménou Siriuse (Faltejsek), který poslední dva starty proměnil ve vítězství v Lysé nad Labem, a Le Grand (Odložil), jehož častým cílem je polská Wroclaw.

Největší hvězda sobotního programu se každopádně představí v Ceně společnosti TipSport (1800 m). Její jednoznačnou favoritkou je totiž Falcon Baby (Šafář), která předloni vyhrála Oaks u nás i na Slovensku. Protože loňskou sezónu vynechala, zahájila tu letošní v podobném dostihu, jaký jí čeká nyní. Vítězstvím o 11 délek každopádně ukázala, že přes dlouhou pauzu ze své výkonosti mnoho neztratila. Dodejme, že první slušovický dostih odstartuje ve 14:00.

Oba víkendové dostihové dny můžete tradičně sledovat prostřednictvím streamů na adrese dostihy.tv.

Jaroslav Fabris