Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > Karlovarská dvojnásobná míle

Karlovarská dvojnásobná míleJen málokterý z dostihů pořádaných na karlovarském závodišti se může pyšnit tak dlouhou a bohatou historií, jako proslulá Karlovarská dvojnásobná míle. Poprvé se uskutečnila v roce 1928, tedy necelých 30 let po slavnostním otevření závodiště. Nebýt válečného období, které znemožnilo její konání, bylo by pořadové číslo letošního ročníku jistě vyšší než 93.

Dostihy

Při vzdálenosti 3.200 m je společně s podzimní chuchelskou Cenou prezidenta nejdelším tuzemským rovinovým dostihem.

Svoji výjimečnost si udržuje tím, že je jako jediná v Čechách vypisována jako handicapový test, ve kterém zúčastnění koně nesou rozdílné váhy podle svých předchozích výkonů. Můžeme ji tedy označit za dostih, v němž mají všichni startující relativně stejnou šanci na vítězství. Tento specifický dostih je obdobou slavného Melbourne Cupu, neodmyslitelně spjatého s fenomenálním ryzákem Phar Lapem.

Lázeňské ovzduší svědčilo mnohým výtečným vytrvalcům své doby. Vzpomeňme vítěze Československého derby Reka (1932) a Centa (1959). Dařilo se i potomkům dalšího derby vítěze z roku 1948, Liberála. Kolibřík v roce 1971 doběhl v KDM jako čtvrtý a Luk o plných 12 let dříve z dostihu odcházel jako vítěz. Shodně se v roce 1962 dařilo dalšímu majiteli známého jména Valčíkovi. Senzační doběh se odehrál v roce 1972 v režii Metropola vedeného legendárním žokejem F.Hulešem. Svěřenec mecenáše karlovarských dostihů Ivana Janatky tehdy svým heroickým výkonem porazil Vlhníka (ž.F.Minařík) a pozdějšího vítěze Velké pardubické a čtvrtého v Čs.derby Václava (ž.J.Šach).

Střípky z historie

 • 1976: V zářijovém termínu dostih lehce ovládl svěřenec Ivana Falty Diktátor. Nesl minimální hmotnost 48 kg a v sedle byl žokej Richard Winter, vítěz 98 dostihů, včetně dvou klasik s Nanon (Jarní cena klisen a Velká jarní cena 1978).
 • 2001: Tehdy vládlo mimořádně teplé počasí a tvrdší dráze si liboval outsider Cato. Z pomalého tempa se nakonec údernou koncovkou, a to zcela nečekaně, prosadil před čtvrtým z Rakouského derby Armanem.
 • 2003: Krásu handicapových dostihů zvýraznila hnědka Loto vedená Kristýnou Bezděkovou, když triumfovala na úkor favoritky Vlásenky, a to z posledního místa.
 • 2004 - v sedle Vivaceho dosáhl na své jubilejní 90. vítězství kariéry žokej Ferdinand Minařík.
 • 2010 - prim hrály klisny. Obsadily první tři místa. Po boji s Pyšnou Princeznou vyhrála Samara Morgan (ž.Ra.Koplík). Nesla 61 kg a zatím je jediným vítězem, který nosil více jak 60 kg. Tím nejméně zatíženým byl se 48 kg Cheri Honey v roce 2014.
 • 2013: Bacares zvítězil s dosud největším náskokem – na druhou Aromatiku nastřádal 9 délek. V jeho sedle by Jan Rája, prozatím jediný dvojnásobný vítězný jezdec. První triumf zaznamenal v roce 2002 s favorizovaným El Durem.
 • 2014: Michaela Musialová se stala první žákovskou vítězkou. Sedlala zástupce českého chovu, osmiletého Cheri Honeyho, dosud nejstaršího vítěze dostihu.
 • 2012: 84. ročník se po vynucené změně propozic nejel jako handicapový dostih, ale jako cena. Tím umožnil start více zájemcům. Vrchol odpoledne ovládla svěřenkyně trenéra Harryho Petrlíka Winsome Honey s žokejem Jánem Havlíkem.
 • 2015: Nechybělo moc a Bacares se stal prvním vícenásobným vítězem. Nakonec obsadil 3. místo. Podlehl náporu opomíjeného Charrose (B. Murzabayev) a zvenčí finišující Nirgery (ž.P. Foret). Mezi prvními pěti v cíli se prosadili čtyři koně českého chovu.
 • 2016: Oblibu v karlovarské dráze plným zásahem zpečetila Lužnice, vítězka Ceny Masise a druhá ve Svatováclavské zimní královně z roku 2013.
 • 2017: Úspěch slavili koně nesoucí nejnižší váhu. Amazonky v sedlech obsadily první čtyři místa. Vítězem se stal osmiletý Solini. V jeho sedle zaznamenala premiérový triumf v nejvyšší kategorii Kateřina Hlubučková.
 • 2018: Stoprocentně ženský úspěch v jubilejním 90. ročníku v podání Ravielly, ž. M.Havelkové a trenérky E.Záhorové
 • 2019: Trenérka H.Vocásková nachystala M.Hroudovi pro vítězství, mj. deváté v řadě, hnědku Famous Valley.
 • 2020: Prosadil se Cacophonous vedený svojí trenérkou ž.Martinou Havelkovou.

Zdroj: tisková zpráva pořadatele dostihů v Karlových Varech
Foto: Marcela Kozová