Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > Do Varů posílá favoritky trenérka Vocásková, v Lysé Aeneas zaútočí na hattrick

Do Varů posílá favoritky trenérka Vocásková, v Lysé Aeneas zaútočí na hattrickTýden poté, co úvodní část sezóny uzavřelo České Derby, pokračuje dostihová sezóna v neděli v Karlových Varech. Na tamním závodišti se pravidelně odehrává výrazná část dostihového provozu během letních měsíc. Druhý letošní dostihový den chystá také závodiště v Lysé nad Labem, kam můžete zamířit během úterního státního svátku.

Dostihy

Mezi sedmičkou dostihů v Karlových Varech je vrcholem 18. Letní cena klisen- Cena Karlovarského kraje (II. kat., 2000 m). Na její start se postaví desítka klisen, mezi nimiž neschází obhájkyně vítězství Tularka (Koplík). Svěřenkyně Heleny Vocásková dokonce poslední tři karlovarské starty proměnila ve vítězství a měl by jí pomoct návrat na delší distanci. Žokej Jaromír Šafář, který je stájovou jedničkou, se nicméně vyhoupne do sedla Francesky Belly. Ta většinu loňské sezóny vynechala a letos se vrátila dvojicí trojkových vítězství, přičemž oproti papírově největším soupeřkám ponese nižší hmotnost.

V dámské konkurenci se může chytit Achird (Zatloukal). Svěřenkyně Miroslava Nieslanika se v obou letošních českých startech měřila se špičkou, a i když ve Velké dubnové ceně ani ve Velké květnové ceně výrazněji neuspěla, nebyla zas tak daleko od kvalitních soupeřů. Koncem března jí v Itálii porazila Imsexyandiknowit (Chaloupka), která sice v loňské edici dostihu skončila až šestá, ale o tři týdny později zvládla karlovarské dva kilometry podstatně lépe. V Ceně města Karlovy Vary totiž prohrála pouze s Black Canyonem. Ještě hůře si před rokem vedla Storm de Nuit (Vyhnálek), ovšem posléze ve Varech vyhrála dvojku. Zbylá pětice by o nejvyšší příčky bojovat neměla.

V Lysé nad Labem se odběhne dokonce devět dostihů. Většinu z nich sice tvoří roviny, kterých je na programu šest, ale největší pozornost poutá překážkový Memoriál Evy Palyzové (Stcc, I. kat., 4600 m). Mezi osmičkou jeho účastníků je hlavním adeptem na vítězství Aeneas. Svěřenec Josefa Váni totiž ovládl poslední dvě edice dostihu. V letošní Prvomájové steeplechase sice poznal první porážku nad lysolabskými skoky, ale druhým místem výrazně nezklamal a pomůže mu návrat na delší distanci. Do jeho sedla se vrací v Lysé nad Labem mimořádně úspěšný Jan Kratochvíl, který tam získal už dvanáct jedničkových vítězství.

Stájovým druhem favorita je teprve pětiletý World Speed (Bartoš). Ten předloni v Lysé nad Labem debutoval druhým místem nad proutěnkami, ale od té doby mířil výhradně do italského Merana. Loni tam vyhrál handicap pro čtyřleté, ale mezi nejužší špičku ročníku nepatřil a letos ještě nevyběhl. Vyšší ambice tak může mít dvojice koní, která je úspěšná v polské Wroclawi. Cosmic Magic (Odložil) tam loni ve čtyřech startech neprohrála, když ovládla i oba tamní vrcholy, tedy Wielkou Wroclawskou a Crystal Cup. Při letošní premiéře ale skončila až třetí. Naopak oba letošní starty ve Wroclawi proměnil ve vítězství Her Him (Faltejsek), na jehož štítě posledně skončil i veterán Larizano (Stromský).

První dostih odstartuje v Karlových Varech ve 14:30 a v Lysé nad Labem ve 14:00. Kompletní program z obou dostihových dnů můžete tradičně sledovat prostřednictvím streamů na webu dostihy.tv.

Jaroslav Fabris
foto: B. Křižan