Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > Prodloužený víkend na „A“: Achird v lázních , Aeneas v Lysé

Prodloužený víkend na „A“: Achird v lázních , Aeneas v LyséO prodlouženém prázdninovém víkendu se běhalo na dvou drahách. Vrcholem na karlovarském závodišti byla 18. Letní cena klisen – Cena karlovarského kraje, Lysá nad Labem na svém druhém mítinku nabídla tradiční Memoriál Evy Palyzové – o pohár hejtmanky Středočeského kraje.

Prodloužený víkend na „A“: Achird v lázních , Aeneas v Lysé

Podle předstartovních prognóz i očekávaní diváků a sázejících, se měly v hlavním dostihu na západě Čech utkat dvě klisny z trenérské centrály rodiny Vocáskových. Ta na start vyslala duo klisen, přičemž favorizovaná byla letošní lehká dvojnásobná vítězka Franceska Bella, před obhájkyní trofeje, Tularkou.

Obě dvě ale v dostihu příliš vidět nebyly a poměrně překvapivou vítězkou se stala spíše kratší distance preferující Achird ze stáje MUDr. Nieslanikové. Ta se v průběhu usadila za přiměřené tempo udávající Mo My Dream a v cílové rovině s ní svedla krásný souboj, ze kterého vyšla s půl délkovým náskokem. Nositelka oranžovo – bílých barev tak ukázala, že její dobrý výkon z kvalitně obsazené Velké dubnové ceny nebyla náhoda a dá se počítat s tím, že jí na středních tratích uvidíme i do budoucna. Za srdnatě bojující Mo My Dream brala třetí peníze druhá největší outsiderka dostihu Crush on Me a pečetila tak překvapivé velké pořadí.

V rámcovém programu potvrdil své sympatie k lázeňské dráze Opinion Maker, který si připsal třetí místní triumf a zároveň nejhodnotnější vítězství kariéry. Kvalitně obsazená byla i Cena hejtmana karlovarského kraje, kde si na své lepší časy vzpomněl bronzový ze Slovenského derby 2018, Res Judicata.

Naopak ve sváteční úterý v Lysé nad Labem se žádné překvapení neodehrálo. Aeneas je znám jako milovník zdejší malebné dráhy a v Memoriálu Evy Palyzové útočil na hattrick. Připomeňme, že jedinou porážku zde poznal na prvního máje, kdy jeho útok přišel příliš pozdě. Tentokrát se do jeho sedla vrátil Jan Kratochvíl, který od začátku nepřipustil nic náhodě. Po překonání irské lavice, kde ztratila svého jezdce jedna z největších soupeřek Cosmic Magic, přešel do trháku, na který nikdo nenašel odpověď. Druhé peníze získal poctivý veterán Larizano, který i ve třinácti letech dokazuje, že má vysokou výkonnost. Druhý favorit a letošní dvojnásobný vítěz z polské Wroclawi, Hua Him, dokončil se ztrátou třetí.

To, že Jan Kratochvíl to na místním závodišti umí, se přesvědčili diváci i v rámcovém programu, kde si v sedle Azdara dojel pro svůj třetí rovinový triumf. Zvítězit na rovině i na překážkách se podařilo rovněž Daně Bořánkové. Ta zaskočila za indisponovanou stájovou jedničku Jaromíra Šafáře do sedla Falcon Baby, závěrečné proutěné překážky pro Bob Hearta už proběhly „podle plánu“.

F. Minařík
Foto: B. Křižan