Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > Dostihový víkend: Chuchelská klasika a slušovická premiéra

Dostihový víkend: Chuchelská klasika a slušovická premiéraO uplynulém víkendu se u nás běhalo na dvou závodištích. Chuchle Arena Praha hostila v neděli letošní druhý klasický dostih, Velkou jarní cenu, o den dříve otevřelo své brány moravské závodiště Slušovice.

V neděli 14. května vyvrcholila první část letošní dostihové sezóny v Chuchle Areně Praha úvodním dílem Klasické trojkoruny, 102. CONSEQ Velkou jarní cenou. Na start 1600 metrů dlouhé prestižní zkoušky o celkových 550 tisíc Kč se postavilo čtrnáct tříletých hřebců a jedna klisna, roli favorita nesl loňský juniorský šampión Devil In Pink.

DSC_4397.jpgTmavý hnědák stáje Lokotrans se sice před polovinou cílové roviny posunul na čelo, nakonec však, při svém prvním letošním startu, skončil pátý. Po vítězství dlouho sahala jediná klisna v poli, až koncem dubna stájí Statek Blata Český ráj angažovaná Abha, ale v dramatickém duelu ji, za kvalitních 1:37,52, o krk zdolal hnědák Jardin Michelet. Reprezentant stáje Cardboard se představil při všech letošních chuchelských dnech a po triumfech mezi debutanty a na scéně druhé kategorie udržel neporazitelnost také mezi elitou. Žokej Adam Florian, český šampión sezóny 2019, zaznamenal, podobně jako trenér Zdeněk Seménka a majitel stáje Karel Klenovský, druhé klasické vítězství, a navíc zároveň vyhrál jubilejní stý dostih v kariéře. Za Abhou také další dvě místa získali ve Francii zakoupení koně, kteří se českému publiku představili poprvé: třetí finišoval Bellator stáje Leram a čtvrtý klisnin stájový kolega Biriatou.

 

DSC_4166.jpgI druhý dostih nejvyšší kategorie nabídl představení špičkových zástupců klasického ročníku, zejména těch, kteří do červnového Českého Derby míří tzv. vytrvaleckou cestou. Vítězem 37. Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera (I. kat., 2200 m, 135 tis. Kč) se stal teprve podruhé v životě startující Breakmoment, přičemž hnědák v péči trenérky Ingrid Janáčkové na chuchelské dráze debutoval teprve před třemi týdny, kdy jej porazil jediný soupeř – Jardin Michelet... Tentokrát již přemožitele nenašel a pod mladým francouzským žokejem, poprvé v ČR účinkujícím, Hugem Besnierem, zvítězil v solidním čase 2:21,94 jistě o délku a tři čtvrtiny před svým tréninkovým kolegou L'Enfant Terriblem, zdejším novicem stáje Bella horse. O tři čtvrtiny délky za ním na třetí honorář dosáhl Stormy Awakening, další klasická naděje stáje Cardboard, těsně před dvojicí Maranello Rosso (Lokotrans) a Duplikat (DS Pegas). Breakmoment hájí barvy stáje CK Martin Tour a majiteli Vojtěchu Martinovi přinesl vítězství v první kategorii po dlouhých jedenácti letech.

V rámcovém programu dvakrát vyhrál žokej Milan Zatloukal, a zapsal si tak jubilejní padesátý double kariéry.

DSC_2678.jpgO den dříve zahájilo sezónu moravské závodiště Slušovice a na programu bylo sedm dostihů, z toho čtyři rovinové, dvě steeplechase a jeden přes proutěné překážky. O největší dotaci si to soupeři rozdali ve trojkové míli Ceně společnosti Tipsport. Ve vyrovnaném doběhu si vítězství odnesl sedmiletý Calorific stáje K-K Metal, kterého pro Sofii Kvízovou nasedlal trenér Radek Holčák. O pouhou ¾ délku za ním finišoval Fly Amico, který za sebe o krk odsunul Treasure Rocka.

 

 

 

DSC_1597.jpgSobotní den zahajoval dostihem přes proutěné překážky, Cenou společnosti Unimarco, kde svůj debut v této disciplíně proměnil v jisté vítězství Dang Doss. Čtyřletého hnědáka stáje Protendon – Hulínský vedl žokej Jan Faltejsek, trenérkou je Alžběta Faltejsková.

 

 

 

 

 

DSC_2353.jpgPřekvapivým výsledkem skončila Cena zlínského kraje, kde jako desetinová favoritka šla na start Sunny Star. Přívlastku nezvítězivší se ovšem nezbavila, když před ní se v cíli dostaly Lad of Rain a především Stylhara prezentující zelené barvy stáje Cardboard. Na rozdíl od klasického vítěze Jardin Micheleta je klisna v tréninku ing. Šomanové a v jejím sedle slavila čtvrtý letošní triuf vedoucí šampionátu Ladies Cup Bflow, Martina Havelková.

 

 

 

 

foto: B. Křižan