Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > Dostihový víkend: Květnová Chuchle a pardubická kvalifikace

Dostihový víkend: Květnová Chuchle a pardubická kvalifikaceO uplynulém víkendu se u nás běhalo na dvou drahách. Pardubické závodiště zahájilo sérii kvalifikací na Velkou pardubickou prvním dílem, v neděli v Chuchle Areně Praha se odběhla 74. Velká květnová cena.

Hrdinou prvního dějství kvalifikační série, Ceně města Pardubic – I. kvalifikace na 133. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou, se stal sedmiletý ryzák Chelmsford, kterého pro žokeje Jana Kratochvíla nasedlal trenér Josef Váňa. Nová kvalifikační kritéria splnilo všech sedm koní, kteří doběhli do cíle. Vstupenku do Velké pardubické od letošní sezóny získává prvních pět umístěných, o dalších pozicích pak rozhoduje časový limit maximálně 20 vteřin za vítězem.

4 Cena města Pardubic 20230520_4320 (002).jpgOkruh favoritů se po škrtech favorizovaného Evžena, který nečekaně odešel do „důchodu“, a loňského vítěze Velké pardubické Mr Spexe zúžil zejména na Chelmsforda a Playera. Zatímco první jmenovaný je v takovém dostihu nováčkem, Player patří ke zkušeným účastníkům Velké pardubické. Dopředu se ale nikomu nechtělo, tempo bylo pomalé a tak se na špici tak trochu shodou okolností dostal slovenský zástupce Paris Eiffel (ž. Cagáň). Hned na druhé překážce, živém plotu s příkopem, udělal chybu nepozorný Lombargini a žokej Jan Faltejsek se ze sedla dvanáctiletého valacha poroučel k zemi. Bohužel tento volný hnědák bez jezdce pokračoval s polem koní až k Irské lavici, kde vyšachoval ze hry Playera s žokejem Marcelem Novákem v sedle. Problémy zde měl i Paris Eiffel, který je ale ustál a chvíli trvalo, než se znovu dopracoval blíže k čelu. A tak se na špici 5800 metrů dlouhého dostihu usadil žokej Jan Kratochvíl s Chelmsfordem. Za nimi cválal aktivní Godfrey (Vyhnálek), dále pak String (ž. Stromský).

Před Velkým anglickým skokem se na třetí místo posunul Argano (ž. Liška). Čelo však stále držel Chelmsford a na tom se nic nezměnilo až do cíle. Ryzák měl dost sil a s vítězstvím neměl sebemenší problémy. Nezměnilo se ani pořadí na druhém a třetím místě, za druhým Godfreyem doběhl Argano a za nimi pak oba slovenští reprezentanti Kaiserwalzer (ž. Brečka) a Paris Eiffel. Mimo dotovaná místa doběhl String a Dulcar de Sivola (Borč), oba ale stihli dokončit dostih s odstupem maximálně 20 vteřin za časem vítěze a splnit tak nová pravidla kvalifikace.

„Přáli jsme si, aby tempo udával Player, ale po tom, co se stalo na Irské lavici bylo jasné, že Chelmsford bude muset vodit. Ukázal nám, že 5800 metrů zvládne a Velká pardubická se tak zdá logickým krokem,” řekl majitel vítězného Chelmsforda Rudolf Javořík.

Ve dvojkové Ceně společnosti Tipsport nadchl pardubické publikum nový nákup Jiřího Trávníčka Quart De Garde (ž. Faltejsek). Osmiletý hnědý valach lehce triumfoval v nejkratším překážkovém dostihu, ačkoli krosy nikdy předtím neběhal. Jeho žokej Jan Faltejsek nechal tempo diktovat známé tempaře Lianela (ž. Myška) a King´s Shillinga (ž. Stromský) a cválal v koních. Teprve v cílové rovině převzal vedení a mohutným závěrem s osmiletým hnědákem zvítězil. „Nemám do Pardubic starší koně. Tohoto jsem pořídil jako průměrného na dražbě. Je těžko jezditelný a moc jsem stál o to, aby si na něj sedl Honza Faltejsek. I proto šel tento dostih, a ne delší. Čekali jsem, až bude Honza volný a jsem moc rád, že ho pardubickým závodištěm provedl zrovna on. Distanci mu do budoucna určitě prodloužíme,” řekl na konto možná nové překážkově hvězdy stáje DS Pegas majitel Jiří Trávníček.

Dvě vítězství si z Pardubic odváží tréninková centrála rodiny Vocáskových. Výrokem lehce ohodnotili rozhodčí vítězku Poháru BICZ holding. Stala se jí Westernerka (ž. Kratochvíl), která se naposledy představila na skocích v roce 2020. „Byla zraněná, zašlápla si nohu, pak to tréninkově nebylo ono. Letos jsme ji nechali rozběhnout na rovinách, ale ona je výborná skokanka, měla by chodit velké překážkové dostihy,” řekl asistent trenérky František Vocásek.

Další triumf přidal Dragon ArrowCeně společnosti Explosia a.s., kterého chtěli původně kvůli zdravotní indispozici žokeje Jana Kratochvíla škrtnout, ovšem pak na valacha sehnali Vocáskovi náhradu v podobě žokeje Jakuba Kocmana.

Ten v rámci odpoledne získal doube, když zvítězil hned v úvodním dostihu dne, Ceně Hipodromu Most v sedle Lastiena. Dvakrát vítězně projel cílem i žokej Jan Faltejsek, který druhý triumf přidal v poslední zkoušce dne, Ceně Skupiny Protecton, v sedle favorizovaného Fort Medoc dr. Charváty v tréninku Pavla Tůmy.

V neděli byla vrcholem čtvrté kapitoly letošní metropolitní dostihové sezóny v Chuchle Areně Praha skvěle obsazená 74. Velká květnová cena (I. kat., 1600 m, 135 tis. Kč), tradičně první významná zkouška roku pro čtyřleté a starší mílaře. Nabitému startovnímu poli jistě o jednu délku dominoval předloňský premiant tohoto testu Ignacius Reilly s žokejem Petrem Foretem a poté, kdy musel na rok a čtvrt opustit dostihové dráhy a vloni dosáhl na dvě umístění, si při letošní premiéře připsal již šestý triumf na nejvyšší scéně.

ignacius doběh.jpgSedmiletý valach stáje Syndikát V3J byl dříve v přípravě Václava Luky, ale k velkému comebacku nastoupil nově jako svěřenec Evy Záhorové z Dolní Moravice na Bruntálsku, které přinesl třetí jedničkový triumf kariéry. Držitel titulu Nejlepší mílař roku 2020 (v němž vyhrál mj. i Velkou jarní cenu) Ignacius Reilly dosáhl šestého vítězství, přičemž všechna si připsal v Praze a všechna v dostizích nejvyšší kategorie. Žokej Petr Foret, jenž byl v jeho sedle i při předloňském úspěchu, zaznamenal jubilejní šedesátou jedničkovou výhru v ČR a celkově sedmdesátou v kariéře.

 

Druhým místem potvrdila vzestup výkonnosti čtyřletá klisna Stáje Arenzo Heidi High, téměř o čtyři délky zpět finišoval třetí Josephino. Ignacius Reilly vyhrál v kvalitním čase 1:37,65, jímž za rekordem dostihu zaostal o necelé dvě sekundy.

sagar.jpgDalší z comebacků letošní sezóny mohli diváci sledovat ve dvojkové Ceně společnosti Tipsport, kde si již druhý letošní triumf připsal osmiletý Sagar. Ten na sklonku loňské sezóny změnil trenéra i majitele, a ačkoliv vloni nic nenaznačovalo obratu k lepšímu, letos se vrátil jako znovuzrozený. Se svojí stálou jezdkyní Evou Buriánkovou si došel pro jisté délkové vítězství, když pomyslné stupně vítězů doplnili Zaukhan a favorit Fascing Rock.

V rámcovém programu dvou vítězství docílila chuchelská trenérka Ivana Pejšková, přičemž pro tuto stálici české dostihové scény šlo o první dva plné zásahy v aktuální sezóně.

 

 

Tisková zpráva Dostihového spolku, J. Zlámaný

Foto: Dostihový spolek a B. Křižan