Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > Dostihový víkend: Most ovládla „Královna“, Pardubice Night Moon

Dostihový víkend: Most ovládla „Královna“, Pardubice Night MoonTento víkend se u nás běhalo na dvou dostihových drahách. Severočeský Hipodrom Most přivítal první jarní klasiku, pardubické závodiště sezónu zahajovalo.

 

DSC_4413.jpg

V Mostě byla vrcholem 74. Jarní cena klisen města Mostu, kde v roli favoritky šla na start „zimní královna“ a rovněž vítězka trialu, Queen of Beaufay. Proti té kromě jedenácti soupeřek stály i dlouhodobé statistiky, když poslední klisnou, která zaznamenala triumf v trialu i samotné klasice byla před dlouhými čtrnácti lety.

V samotném dostihu ale ryzka nosící tradiční bílé barvy DS Pegas žádné drama nepřipustila a žokej Petr Foret z jejího sedla už v půli cílové roviny jen kontroloval situaci. Odchovankyně ing. Trávníčka tak utržila porážku pouze při svém prvním životním startu a styl jejího vítězství dává tušit, že do budoucna se mají její fanoušci na co těšit.

Druhé místo brala tak jako v trialu Dally Top, tentokrát jí ovšem od triumfu dělilo 6 délek. Pro pomyslný bronz si doběhla po zdravotní pauze se vracející Comming Pulse, tabuli doplnila Lady Sophie a druhá favoritka Whirl Wind Girl.

Druhým vrcholem byl starším vytrvalcům určený 28. Memoriál Vlastimila Smolíka, který přinesl velmi překvapivý výsledek. Vítězná Falcon Baby se totiž vloni věnovala i překážkám, na rovinách sice zaznamenala trojici vítězství, všechna však pouze ve III. kategorii. V průběhu, kde pravidelné tempo určil favorizovaný Premier Lion, se vítězka Oaks 2019 skrývala na zadních pozicích, v cílové rovině na její táhlý finiš ale neměl nikdo ze soupeřů odpověď. Tréninková centrála rodiny Vocáskových tak po opožděném startu sezóny brala ten den již druhý triumf, když poprvé se její členové radovali v úvodu dne.

Překvapivý doběh vytrvalecké zkoušky potvrdila druhým místem Sparkle Shout, patřící mezi největší outsidery, čtvrtý Containment vlastnil dokonce kurz 22:1. Mezi ně se vklínil Cape Freedom, ovšem ani s ním se v předstartovních analýzách příliš nepočítalo.

DSC_4555.jpgO den později zahájilo sezónu závodiště Pardubice. V hlavním dostihu, Ceně města Pardubic - Úvodní cross country Koroka, zvítězil šestiletý ryzák Night Moon, kterého pro stáj Dr. Charváta připravuje trenér Pavel Tůma. Tato stáj se na vítězné vlně vezla už předchozí dostih, a to zásluhou o rok mladšího Gatsbyho. V sedle obou byl žokej Jan Faltejsek.

V hlavním dostihu se očekával souboj dvou největších hvězd, odchovance Jiřího Charváta Night Moona a talentovaného Chelmsforda z lotu trenéra Josefa Váni. Právě prvně zmiňovaný aktivně tlačil po celou dobu na tempo. Na Irské lavici se až po absolvování skoku poroučel k zemi ze sedla Popinjaye žokej Jaroslav Myška. Společnost tak na špici jdoucímu Night Moonovi dělal favorizovaný ChelmsfordDel Ray a později i Dajuka. Velká minela ovšem přišla na předposledním skoku. Proutěnou překážku neskočil šestiletý syn výborné překážkové klisny Nostalgie vůbec dobře a jen zásluhou žokeje Jana Faltejska, který vybalancoval a ustál nečistý doskok, neztratila dvojice šanci bojovat o vítězství.

„Faltejsek je borec," smekl před uměním stájového žokeje trenér Petr Tůma. Kam se budou dál kroky talentovaného koně ubírat, není zatím jasné. Na druhém místě doběhl ryzák Chelmsford, třetí byla klisna Dajuka s Matuským. Tabuli prvních pěti koní v cíli doplnil Del Ray a Zataro.

Kromě Jana Faltejska se při nedělním odpoledni dařilo i Jakubu Kocmanovi, který zaznamenal hattrick a k titulu žokeje už mu chybí jen pět zásahů.

 

Foto: B. Křižan