Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > Dostihový víkend: První slušovický triumf King Hearta a chuchelská klasika pro Zamica

Dostihový víkend: První slušovický triumf King Hearta a chuchelská klasika pro ZamicaTento víkend se u nás běhalo na dvou drahách. V sobotu se na moravské dráze Slušovice uskutečnil druhý letošní mítink, v Chuchle areně Praha byl na programu první díl klasické trojkoruny, Velká jarní cena.

DSC_3657.jpgVe Slušovicích viděli diváci bohatý program čítající devět zkoušek, z nichž nejbohatší dotaci měla sedmá z nich, Cena moravských podnikatelů. Dostih II. kategorie v pravidelném tempu odvodil King Heart, který českým turfmanům není tolik znám vzhledem k tomu, že často vyjíždí do Merana a polské Wroclawi. Žokej Marek Stromský v jeho sedle dobře odhadl tempo, což se ukázalo v závěrečné fázi dostihu. Tam na něj dotírala dvojice Carillo a Dusigrosz, pro zasloužené vítězství si ale došel sedmiletý King Heart reprezentující barvy EŽ Praha.

Vítězný trenér Bodlák se ten den radoval ještě z jednoho triumfu, když v Ceně společnosti D Plast po boji zvítězil Wolfi. Dařilo se i trenéru Holčákovi, který se dočkal prvního letošního vítězství po šňůře 27 neúspěšných pokusů. Ve druhém dostihu se prosadila specialistka na místní sprint Dapa, už čtvrtý překážkový úspěch ze Slušovic si odvezl Celentano. Stáj navíc další významný zásah přidala o den později.

DSC_4993.jpgV Chuchli prvnímu dílu klasické trojkoruny předcházela první předzkouška na České derby, 36. Memoriál JUDr. Otakara Frankenbergera (I. kat., 2210 m, 150 tis. Kč), jehož poslední dva ročníky vyhráli koně, kteří posléze triumfovali i v samotné „modré stuze“. V letošní edici se jistě o jednu délku prosadil do sezóny vstupující a celkově teprve potřetí v kariéře startující reprezentant stáje K-K Metal a.s. Well Prepared, kterého trenér Radek Holčák nasedlal úřadujícímu žokeji-šampiónovi Jaromíru Šafářovi, a ten tak ukončil čekání na letošní premiérové prvenství.

Do prvního dílu Klasické trojkoruny letos nastoupilo třináct hřebců a jedna klisna, roli favorita obdržel prosincový vítěz z Francie, v ČR premiérově představovaný Westminster Night, za nímž byly další šance dost vyrovnané. A právě jeden z členů onoho širšího okruhu favoritů Zamico v koncovce unikl soupeřům a pod lídrem průběžného pořadí šampionátu Lázně Poděbrady Cup 2022 Milanem Zatloukalem triumfoval jistě o čtyři délky před Westminster Nightem, půl délky zpět obsadil třetí místo Arkhangelsk, Zamicův jediný přemožitel z přípravného dubnového Memoriálu profesora Michala. Vítěz dosáhl druhého nejrychlejšího času historie dostihu 1:36,81.

DSC_5296.jpgZamico, syn vítězky Oaks 2009 Rabbit Zamindar, je reprezentantem i odchovancem Rabbitu Trhový Štěpánov a byl jedním z pouze dvou českých rodáků na startu. Stáj, za níž stojí Ing. Zdeněk Jandejsek, dosáhla pátého klasického vítězství (přičemž vedle tří slovenských byl dosud jediným tuzemským klasickým triumfem Rabbitu právě ten v Oaks před třinácti lety). Čtyřnásobný trenér-šampión Allan Petrlík i někdejší žokej-šampión ve Švýcarsku Milan Zatloukal dosáhli shodně osmého klasického úspěchu, pro Petrlíka šlo o pátý v ČR a zároveň druhý ve Velké jarní ceně, pro Zatloukala o šestý zdejší a již čtvrtý ve Velké jarní ceně.

 

Foto: B. Křižan