Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > Favoritem Ceny zimního favorita neporažený Red Coral

Favoritem Ceny zimního favorita neporažený Red CoralZatímco minulý víkend hrály prim překážkové dostihy, když jeho vrcholem byla Velká pardubická, ten následující patří rovinám. Na programu je totiž sobotní dostihový den na Hipodromu Most, kde se odběhne devítka rovinových dostihů. Mezi nimi je vrcholem Cena zimního favorita, tedy tradiční vrchol sezóny pro dvouleté koně.

DostihyNa start 82. Ceny zimního favorita CHARVÁT AXL (L, 1600 m) se navzdory celkové dotaci 550.000 korun postaví pouze sedmička koní. Favoritem je mezi nimi Red Coral (Verner), který reprezentuje stáj sponzora dostihu a majoritního akcionáře Hipodromu Most Jiřího Charváta. Svěřenec Pavla Tůmy dosud nepoznal porážku, ovšem na start půjde po tříměsíční pauze. Naposled ovládl Simsonovu cenu, v níž na jeho štítě zůstaly vítězka Gerschova memoriálu Porcinella, druhá z Ceny zimní královny Shabana nebo ve Francii vítězná Huayara. S odstupem času tedy tato forma ještě získala na hodnotě. Dodejme, že Red Coral je vlastním odchovancem svého majitele, v jehož barvách běhali také oba jeho rodiče.

Stájovým druhem favorita je v obou startech umístěný Don’t Dream (Chaloupka), jehož projev i původ ale napovídají, že mílová distance pro něj může být dlouhá. Dvojici koní chystá do dostihu také trenér Miroslav Nieslanik. Stájovou jedničkou by měl být Hadar (Línek), i když se mezi elitou ročníku zatím výrazněji neprosadil. V Ceně Masise totiž obsadil vzdálené čtvrté místo a v Gerschově memoriálu skončil až sedmý. Minchir (Palík) debutoval předposledním místem v Itálii a poté skončil čtvrtý ve Slušovicích.

Na moravské dráze tehdy zvítězil Skyforce (Koplík) a právě on by měl být hlavním vyzyvatelem Red Corala. Zajímavé je, že také svěřenec Heleny Vocáskové je potomkem rodičů, kteří na dráze reprezentovali stáj Dr. Charvát. Každopádně od vítězství Lagara v roce 2015 žádný český odchovanec v Ceně zimního favorita nezvítězil, což by se mohlo změnit, když domácí chov zastupuje dvojice největších favoritů.

Pořadím může zamíchat také Hello Hola Hay (Laube). Svěřenec Luboše Urbánka totiž při bratislavském debutu naběhal metry navíc, přesto finišoval na blízkém pátém místě. Ze zkušenosti s mosteckým hipodromem může těžit Lady Sophie (Foret), která na něm zahájila kariéru třetím místem. Následně ale svěřenkyně Václava Luky neuspěla v Ceně zimní královny, v níž jí nemusela sednout měkká půda.

Z mosteckého programu stojí za zmínku také jedničková Velká podzimní cena Mogulu (2000 m). Ta je vypsána jako handicap, takže její účastníci ponesou rozdílné hmotnosti. Nejvyšší váhu ponesou v jedničkách pravidelně umísťovaná Zariyannka (Koplík) a vítěz mostecké Velké letní ceny Cape Freedom (Línek). Z lehkých vah je mezi sázejícími populární především Crush On Me (Fialová), která naposled předvedla zlepšení vítězstvím v karlovarské Ceně Jockey Clubu ČR.

První dostih odstartuje už ve 12:30, a pokud se na závodiště nedostanete osobně, přenos z celého dostihového dne můžete tradičně sledovat prostřednictvím streamu na webu dostihy.tv. To nejdůležitější nabídne také sedmdesátiminutový přímý přenos na programu ČT Sport, jehož začátek je plánován na 14:10.

Více informací najdete na webu závodiště

Foto: Bohumil Křižan