Po sezóně 2016 nahradila Generální handicap Klasifikace, takže letos vychází už její osmý ročník. Klasifikace je hodnocením koní za jejich nejlepší výkony v uplynulé sezóně, tedy českou obdobou Longines World's Best Racehorse Rankings (tzv. mezinárodní klasifikace).
Do Klasifikace jsou zahrnuti všichni koně v českém tréninku plus koně v zahraničním tréninku, kteří jsou hodnoceni pouze za výkony v České republice. V TABULCE zpracované podle vzoru mezinárodní Klasifikace najdete všechny koně, kteří vyběhli formu odpovídající minimálně českému handicapu 75 kg. Tuto hranici překonalo celkem 73 koní.
Stejně jako před rokem Klasifikaci vévodí Ponntos. Svěřenec Miroslava Nieslanika zkraje ledna vybojoval třetí příčku v Ertijaal Dubai Dash, přičemž už tehdy podal výkon, kterým ostatní koně v českém tréninku převyšuje. On sám ale dvakrát zaběhl ještě lépe. Nejprve na svém oblíbeném rovném kilometru v pařížském Longchamp, kde mu v Qatar Prix du Petit Couvert druhé grupové vítězství kariéry uteklo o pouhou krátkou hlavu. Naplno se prosadil v prosincové Ertijaal Dubai Dash, v níž stylem start-cíl vybojoval historicky první české vítězství mimo Evropu, a to rovnou v black-type dostihu. V obou dostizích podal srovnatelné výkony o hodnotě 94,5 kg, čímž vyrovnal své hodnocení z předchozího roku.
Ponntos je samozřejmě nejvýše hodnoceným sprinterem. Mezi sprintery patří také Wort Choice, ale protože distance 1400 metrů už spadá mezi mílařské, čtvrtá příčka z drážďanské grupy mu vynesla pozici nejlepšího mílaře. Středotraťařům vévodí Rex Of Thunder, který se na grupové scéně dobře prezentoval na letním mítinku v Deauville. Vytrvalcům i supervytrvalcům pak shodně vévodí Vert Liberte, jehož pátá příčka z Qatar Prix du Cadran řadí v celkovém hodnocení hned za Ponntose.
Ročníkovým kategoriím vévodí svěřenci Ingrid Janáčkové Koplíkové. Konkrétně derby vítězka Abha, která při premiéře na black-type scéně obsadila čtvrté místo, a vítěz Leram Millionu Shahbandar. Trenérka Ingrid Janáčková Koplíková může s optimismem hledět také do následující sezóny, protože jak prozrazuje TABULKA nejlépe hodnocených dvouletých koní, hned polovinu z Top 10 tvoří její svěřenci. Vůbec nejvyšší hodnocení získal suverén Ceny zimního favorita Showpower.
Zmínku zasluhuje také dvojice svěřenců Luboše Urbánka, kteří po sezóně ukončili kariéru. Shabana před odchodem do chovu získala status black-type, a proto jí patří pozice nejlépe hodnocené klisny. O další posunutí rekordu, který vypadá takřka nepřekonatelně, se pak postaral Ideal Approach. Ten se totiž i ve svých jedenácti letech dostal nad hranici 80 kg, což se mu podařilo v každém vydání Klasifikace. Dokonce pokud by Klasifikace vznikla už v roce 2015, měl by na kontě devět kontinuálních sezón s hodnocením přes 80 kg.
Klasifikace je prioritně záležitostí rovinových dostihů, když pomáhá zařadit výkony nejlepších českých koní do mezinárodního kontextu. Překážkové dostihy jsou oproti rovinám záležitostí pouze několika států, přičemž překážkový provoz každého z nich je specifický. Mezinárodní srovnání je tedy o poznání složitější. Každopádně abychom si připomněli také nejlepší výkony českých překážkářů, také letos jsme do příslušné TABULKY zpracovali také výkony těch, kteří překonali handicapovou hranici 83,5 kg.
Suverénně nejvýše hodnoceným překážkářem za loňský rok je Suroit. Svěřenec Josefa Váni mladšího totiž zamířil do největšího překážkového dostihu kontinentální Evropy, kterým je Grand Steeple-Chase de Paris, přičemž pátou příčkou zaznamenal bezesporu historický úspěch. S hodnocením 103,5 kg tak překonává dosavadní historické maximum Capferreta, který před šesti lety dosáhl na známku 101 kg.
Pro upřesnění dodáváme, že známky na rovinách a překážkách nelze srovnávat, protože překážková hodnocení jsou podobně jako na Britských ostrovech nebo ve Francii obecně vyšší. Pro srovnání Ponntos dosáhl ve Francii na handicap 49,5 kg, což překonává řada českých překážkářů, přičemž Suroit tam vlastní dokonce handicap 73,5 kg.
Při sestavování rovinové Klasifikace jsme se stejně jako v minulých letech mohli opřít i o hodnocení našich zahraničních kolegů, protože nám na základě spolupráce se zahraničními dostihovými autoritami umožněn přístup do handicapové databáze všech světových black-type dostihů. Pohled na výkony českých koní v black-type dostizích tak nemáme pouze od handicaperů ze států, kde se dané dostihy odběhly, ale i od několika dalších handicaperů. Právě na základě této databáze vzniká zmiňovaná mezinárodní klasifikace.
Jaroslav Fabris a Jan Žid
handicapeři JC ČR