Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > O Koni roku se rozhodne mezi trojicí First Of All, Ponntos a Suroit

O Koni roku se rozhodne mezi trojicí First Of All, Ponntos a SuroitHlavní náplní Galavečera českého turfu Jockey Clubu České republiky, který se uskuteční v sobotu 27. ledna od 18 hodin v pražském Hotelu Olšanka, bude ocenění nejúspěšnějších aktérů uplynulé sezóny a předání výročních Cen za dlouhodobý nebo mimořádný přínos dostihovému sportu. Vyhlášeny budou nejen výsledky jednotlivých šampionátů, ale také vítězové anket o nejlepší koně sezóny 2023. Hlasování probíhalo celkem ve 13 kategoriích a už nyní vám přinášíme přehled koní, jejichž jména se na anketních lístcích objevila nejčastěji.

3569_0304.jpgVolba nejlepších koní sezóny 2023 probíhala do 3. prosince, a zatímco výsledky jednotlivých šampionátů jsou od konce sezóny známé, u „anketních“ kategorií to neplatí. Už nyní vám nicméně odhalíme nominované koně v každé ze třinácti kategorií. V každé nominaci, které naleznete níže, je v abecedním pořadí uvedena trojice koní s nejvyšším počtem hlasů. V některých kategoriích se o druhé respektive třetí místo podělilo více koní, a proto jsou nominace širší. Dokonce osmičku koní tak najdeme v kategorii Nejlepší vytrvalec.

V nejprestižnější kategorii Kůň roku už pátý rok o vítězi rozhodovaly kromě hlasů v anketě také výsledky na dráze, za něž koně získávali body. Hlasovat bylo možné pouze pro koně, kteří si vyběhali aspoň dva body, přičemž takových koní bylo 56. Zatímco v roce 2022 si žádný kůň nevyběhal více než šest bodů, loni se přes tuto hranici dostala hned čtveřice koní, a to především díky úspěchům na zahraničních drahách. Právě tři z těchto koní se i po započítání výsledků ankety umístili na medailových příčkách.

Italským steeplechase loni jednoznačně vládl First Of All. Svěřenec Pavla Tůmy totiž nejenže všechny čtyři starty proměnil ve vítězství, ale dokonce v nich ani nebyl přinucen k boji. Koneckonců vždy měl v cíli převahu minimálně 7 délek a součet jeho vítězných náskoků činí dokonce 46 délek. V červnu uspěl ve vrcholu první poloviny italské překážkové sezóny, tedy v Grande Steeple-Chase d'Europa, a koncem září ovládl také největší italskou steeplechase Gran Premio Merano.

Jediným rovinovým koněm mezi nejlepší trojicí je Ponntos. Parádní distancí svěřence Miroslava Nieslanika je rovný kilometr, na kterém se v prosinci postaral o historicky první české vítězství mimo Evropu, a to rovnou v black-type dostihu. Zvítězil totiž v Listed na dubajské dráze Meydan. Kromě toho mu jen těsně uniklo grupové vítězství v pařížském Longchamp a koncem srpna se po dvou letech představil českému publiku. V mostecké Svatováclavské ceně přitom zvítězil s jednoznačnou převahou.

O historický zápis se loni postaral rovněž Suroit. Vylepšil totiž nejlepší český výsledek v Grand Steeple-Chase de Paris, které je nejprestižnějším překážkovým dostihem kontinentální Evropy. V pařížském Auteuil svěřenec Josefa Váni mladšího vybojoval pátou příčku. Grupové vítězství si ve Francii připsal už zkraje ledna, kdy ovládl vrchol mítinku v Cagnes-sur-Mer. Dodejme, že titul Kůň roku získal překážkový kůň naposled v roce 2014, kdy uspěla trojnásobná vítězka Velké pardubické Orphee Des Blins.

Součástí galavečera bude od 20.00 hodin také oficiální autogramiáda knihy „Dostihy o modrou stuhu“ pana Martina Cápa, případní zájemci si mohou knihu na místě zakoupit.

Se všemi se těšíme na viděnou na Galavečeru českého turfu v sobotu 27. ledna od 18 hodin, na který stále můžete zakoupit vstupenky.

 

 

Nominace v jednotlivých kategoriích:

Kůň roku: First Of All, Ponntos, Suroit

Nejlepší dvouletý hřebec/valach: Gogoka, Maxmilián, Showpower

Nejlepší dvouletá klisna: Aphelie Light, Ciotola, Francis Gold, Hidden Girl, Kudafushi

Nejlepší tříletý hřebec/valach: Jardin Michelet, Magic Merlin, Shahbandar

Nejlepší tříletá klisna: Abha, Salt Mix, Willemine

Nejlepší starší kůň: Ponntos, Suroit, Vert Liberte

Nejlepší sprinter: Caucasian, Jir Sun, Ponntos, Worth Choice

Nejlepší mílař: Bellator, Ignacius Reilly, Shahbandar

Nejlepší vytrvalec: Jardin Michelet, Magic Merlin, Norton, Rex Of Thunder, Totally Gold, Vert Liberte, Vévoda, You Just Rock

Nejlepší proutěnkář: Dionis, Folburg De Palma, Mauricius, Sternkranz

Nejlepší steepler: First Of All, Sacamiro, Suroit

Nejlepší kůň v cross country: Aeneas, Čáryjape, Godfrey, Sacamiro

Nejlepší kůň českého chovu: Garmona, Gasparini, Sacamiro

 

Foto: Tomáš Holcbecher