Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > Klasifikaci českých dostihů vévodí Velká dubnová cena

Klasifikaci českých dostihů vévodí Velká dubnová cena



Od roku 2015 vydává IFHA (Mezinárodní Federace Dostihových Autorit) vedle Longines World's Best Racehorse Rankings, tedy takzvané mezinárodní klasifikace, také Longines World's Top 100 Group 1 Races. Jak už název napovídá, jedná se o hodnocení stovky nejkvalitnějších dostihů nejvyšší kategorie Gr.1. Letos premiérově vydáváme českou obdobu tohoto žebříčku, tedy Klasifikaci českých jedničkových dostihů.

 

Dostihy

Při sestavování Klasifikace českých jedničkových dostihů, kterou naleznete v příslušné tabulce, jsme postupovali obdobně jako naši zahraniční kolegové. Hodnocení jednotlivých dostihů je tedy průměrem klasifikačních známek koní na prvních čtyřech místech.

Jediná výjimka z tohoto pravidla nastává tehdy, pokud se v dostihu, který je otevřený i hřebcům, umístí na některém z prvních čtyř míst klisna. V hodnocení světových dostihů se v takovém případě přičítají ke klasifikační známce klisny čtyři libry, čímž je zohledněna úleva pro klisny. Ta se v různých částech světa liší, ale protože u nás je v dostizích pro tříleté a starší koně úleva pro klisny vždy 1,5 kg, při sestavování Klasifikace českých jedničkových dostihů jsme počítali právě s touto hodnotou.

Protože hodnocení dostihů vychází z průměru klasifikačních známek koní na prvních čtyř místech, není důležité, jakou formu vyběhl kůň v daném dostihu, ale jakou nejlepší formu vyběhl v dané sezóně. Z tohoto důvodu nelze při hodnocení dostihů vycházet pouze ze známek v české Klasifikaci. V té jsou totiž u koní v zahraničním tréninku zohledněny pouze výkony, které podali v Česku. Při hodnocení dostihu je ovšem nutné vycházet z jejich nejlepší sezónní formy, ať už jí vyběhli kdekoliv. Tato skutečnost ovlivnila například hodnocení dostihů, v nichž se mezi nejlepšími umístili Power Jack a Vivienne Wells, kteří nejhodnotnější formy vyběhli v Německu.

Stejně jako v mezinárodním žebříčku i pro ten český platí, že se týká pouze rovinových dostihů, v nichž mohou startovat tříletí nebo starší koně. Navíc jsme nehodnotili všechny české dostihy. Zatímco mezinárodní žebříček se skládá jen z dostihů kategorie Gr.1, takže v něm nenajdete například dva ze tří nejbohatších dostihů světa, tedy Saudi Cup a The Everest, u nás jsme hodnotili pouze dostihy první nebo vyšší kategorie. Takových dostihů se loňském roce odběhlo 28.

Že se zároveň nejedná o hodnocení 28 nejkvalitnějších českých dostihů, dokládá například 32. Lázeňská míle Mikrop Čebín. Ta má totiž status II. kategorie, ale pokud spočítáme její hodnocení, dostaneme se k výsledku 80,875 kg. Za loňský rok se tedy jedná o jedenáctý nejlépe hodnocený dostih v Česku, což je mimo jiné signálem, že by Lázeňské míli slušel návrat mezi jedničkové dostihy.

Zasluhuje zdůraznit, že právě hodnocení jednotlivých dostihů je klíčovým podkladem pro jejich zařazení do evropského pattern systému. K zisku statusu Listed je totiž podmínkou, aby průměrný rating posledních tří ročníků dostihu činil minimálně 100 liber, jejichž českým ekvivalentem je 90 kg. U dostihů pro klisny je toto kritérium o 5 liber respektive 2,5 kg mírnější.

Při prvním pohledu na Klasifikaci českých jedničkových dostihů se tedy může zdát, že status black-type je pro české dostihy daleko. Nicméně v minulých letech se odběhly ročníky EJC Leram Million, jejichž obsazení bylo na úrovni kategorie Listed. Například v roce 2018 rating dostihu vycházel na 95,25 liber. Pátý Gordon Lord Byron přitom ztrácel pouhý nos na čtvrtého Borsakova, a kdyby jejich pořadí bylo opačné, rating dostihu by činil 101,25 liber.

Když se podíváme na aktuální podobu Klasifikace českých jedničkových dostihů, zjistíme, že trojici nejlépe hodnocených dostihů spojuje jedno jméno, a to Ignacius Reilly. Při pohledu na „koňskou“ Klasifikaci to není zas tak překvapivé. Ignacius Reilly je totiž nejlépe hodnoceným koněm, který v loňském roce startoval v Česku, což se pozitivně odráží na hodnocení dostihů, v nichž se umístil. Z nich vůbec nejvyšší známku obdržela 62. Velká dubnová cena. Její hvězdné obsazení bylo zapříčiněno i tím, že se odběhla v době, kdy kvůli protiepidemických opatření nebylo možné startovat na zahraničních drahách.

Každopádně letošní žebříček zároveň dokládá, jaké maličkosti můžou při hodnocení dostihů rozhodovat. V 17. Tattersalls Mile se totiž o čtvrté místo podělili Black Canyon a Mormill, takže hodnocení dostihu je průměrem klasifikačních známek pěti nejlepších koni. Kdyby ale Black Canyon (klasifikační známka 84 kg) Mormilla (79 kg) porazil, s klasifikační známkou Mormilla by nebylo kalkulováno, a Tattersalls Mile by získala hodnocení 85 kg. V takovém případě by tedy vycházela jako nejkvalitnější český dostih roku 2020.

Jaroslav Fabris a Jan Žid
handicapeři JC ČR

Klasifikace 2020 - dostihy