Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > Klisna Abha nad síly všech v Českém derby, Lodgian Whistle start – cíl v II. kvalifikaci

Klisna Abha nad síly všech v Českém derby, Lodgian Whistle start – cíl v II. kvalifikaciO víkendu se u nás běhalo na dvou dostihových drahách. V Pardubicích byla na programu II. kvalifikace na Velkou pardubickou, Chuchle Arena Praha přivítala absolutní vrchol rovinové sezóny – České derby.

 

DSC_2384.jpgTradičně poslední červnovou neděli se v Chuchle Areně Praha konal nejprestižnější dostih sezóny, České Derby (Gd-3, 2400 m, 3l. hř. + kl., 2 mil. Kč). Před zaplněnou tribunou se ve skvělé atmosféře vítězkou jeho 103. ročníku stala svěřenkyně trenérky Ingrid Janáčkové-Koplíkové Abha, kterou pro stáj Statek Blata Český ráj manželů Dufkových výtečně odjel portugalský žokej Ricardo Sousa.

Favority dostihu byli dosud neporažený, vítěz Velké jarní ceny CONSEQ, Jardin Michelet a premiant Memoriálu JUDr. Frankenbergera Breakmoment, ale nakonec se mezi nejlepší nedostali. Svižné tempo udal Jiří Palík v sedle Magic Merlina, ale v závěru mu došly síly a nakonec celý doběh uzavřel. Skvělým zrychlením z dobré pozice se v cílové rovině na špici rychle dostala jedna ze dvou klisen v poli Abha a o jejím triumfu už nebylo pochyb. V čase 2:31,84 zvítězila lehce o tři a tři čtvrtiny délky před poprvé v Praze startujícím svěřencem Václava Luky, hájícím barvy stáje Leram You Just Rockem s Václavem Janáčkem (Sousovým velkým rivalem ze španělských drah), délku a půl za ním velký úspěch stáje Statek Blata Český ráj a trenérky Ingrid Janáčkové-Koplíkové podtrhl třetím místem jeden z outsiderů Ganibet pod aktuálním lídrem českého žokejského šampionátu Lázně Poděbrady Cup Davidem Liškou.

Dvojnásobný španělský žokej-šampión Ricrado Sousa vyhrál své první Derby, pro Ingrid Janáčkovou-Koplíkovou jde o vůbec první klasický triumf její trenérské kariéry, stáj Statek Blata Český ráj bude v listině vítězů zapsána podruhé, před osmi lety manželům Dufkovým přinesl premiérové prvenství Touch of Genius. Tmavá hnědka Abha první tři kariérní starty absolvovala ve Francii, kde vyhrála mezi nezvítězivšími a po třetí příčce z prodejního dostihu byla angažována do ČR. Zde debutovala druhým místem ve Velké jarní ceně CONSEQ a ve svém druhém vystoupení se už prosadila naplno.

DSC_1655.jpgSoučástí programu Derby-dne jsou i další tři dostihy nejvyšší kategorie. V 19. Sprinterské ceně Galerie Cermak Eisenkraft (I. kat., 1200 m, 3l. a st., 150 tis. Kč) nenašel ani ve třetím letošním i životním startu přemožitele čtyřletý ryzák valach Gallanticus (ž. Liška, tr. Jelen, stáj Linova), 20. Tattersalls Mile (I. kat., 1600 m, 3l. a st., 150 tis. Kč) předznamenala výtečnou formu koní Ingrid Janáčkové-Koplíkové, když první kariérní triumf vybojoval v Praze poprvé představený tříletý vraník Shahbandar (ž. Lukášek, stáj Statek Blata Český ráj) a v 64. Zlatém poháru společnosti Tipsport (I. kat., 2400 m, 4l. a st., 150 tis. Kč) drtivým finišem obhájil loňské prvenství pětiletý hnědák Rex of Thunder (ž. a tr. Demo, Stáj Březová).

Dvakrát se během dne z vítězství radovali trenérka Ingrid Janáčková-Koplíková a majitelé stáje Statek Blata Český ráj, v závěru odpoledne pak zaznamenal už 251. kariérní double žokej Václav Janáček.

 

 

 

 

DSC_9174.jpgO den dříve byl v Pardubicích na programu po Velké pardubické druhý nejbohatší dostih v Česku, druhá  kvalifikace, která se běžela jako Pohár Slavia pojišťovny o rovný milion korun. Tu ovládl stylem start-cíl 10letý ryzák Lodgian Whistle. Odrazil útok finišujícího Sacamira, který na bronzovou příčku odsunul jednu za zajímavých účastnic dostihu Santa Klaru. Kvalifikační podmínky splnilo všech devět koní, kteří přišli do cíle. V polovině tuzemského kvalifikačního seriálu je na seznamu kvalifikovaných pro start v letošním ročníku Velké pardubické 16 jmen.

 „Kdyby tady byl trenér Váňa, tak by Ondrovi Velkovi naordinoval někde se držet a pak teprve jezdit, ale my jsme si s Ondrou řekli, že nemá cenu ho držet, ať to zkusí. Když se ale přibližoval Faltejsek, trnulo mi,” přiznal Josef Chára, majitel vítězného koně, který se letos v Pardubicích ukázal už podruhé. Poprvé zvítězil na začátku května v Úvodní cross country Koroka.

DSC_8206.jpgVe Zlatém poháru města Pardubic se na zeleném oválu nejvíce dařilo koni, který to až doposud na zdejším hipodromu vůbec neznal. Svěřenec Josefa Váni mladšího, Altus,  s žokejem Josefem Bartošem v sedle na nic nečekal a rozjel se k velkému výkonu. Držet krok s ním vydržel Skins Rock. Tito dva si vypracovali třídélkový náskok. O nikom dalším v podstatě dostih nebyl. „Je to velmi dobrý kůň z Francie. Je tempový, takže jsem mu udělal dostih podle něj a někteří měli co dělat, aby jeho tempo stíhali,” řekl po doběhu žokej Josef Bartoš. Na druhém místě skončil Skins Rock. Třetí v cíli, ve Francii taktéž velmi úspěšný Enjeu D´Arthel, ztrácel v cíli pět délek. Tabuli doplnili Tcheque King (Daniel Vyhnálek) a Nordstrand (ž. Jan Kratochvíl).

 

DSC_7921.jpgNejtěsnější doběh nabídla Cena společnosti Tipsport - Červnová cena Válečníka na 3300 metrů. O tempo se staral Angostura s žokejem Pavlem Kašným, za ním cválal favorit Lianel s Myškou. Právě tento žokej útočil v dostihu na hattrick, o nos ho však přespurtoval slovenský Mr Zuru, kterého ke skvělému finiši rozhýbal žokej Jan Odložil. Za touto dvojicí se seřadili další ze svěřenců Josefa Váni mladšího a také debutant v České republice Piton des Neiges (ž. Josef Bartoš), Mediciman (ž. Marek Stromský) a Angostura (ž. Pavel Kašný). Zbývající koně dostih nedokončili.

 

 

 

 

Foto: B. Křižan