Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > Modrá stuha z Prahy po čtyřech dekádách do Polska

Modrá stuha z Prahy po čtyřech dekádách do PolskaUplynulý víkend přinesl vrchol české rovinové sezóny, 104. Westminster České derby, který se uskutečnil na centrální dráze v Chuchle areně Praha. Běhalo se ale i v sobotu, když v Pardubicích byla na programu II. kvalifikace na Velkou pardubickou.

V sobotu v Pardubicích se mimořádně dařilo žokeji Janu Faltejskovi, který zvítězil hned v pěti dostizích odpoledne. Postupně dovedl do cíle na překážkách prvně startujícího Roscoffa, po druhých místech konečně vítěznou Sardinii, neporazitelného New Frienda a vzápětí Korfu, na jehož přípravě se podílí se svou manželkou Alžbětou. Na vítězné vlně se vezl i v dalším dostihu, který ovládl stylem start-cíl s George of Beaumontem.

Na čele kvalifikačního dostihu na 134. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou, který se běžel jako Pohár Slavia pojišťovny na zkrácené distanci 5200 metrů, začal tempo udávat Un Reve Dautomne s žokejem Jaroslavem Myškou. Hned po druhém skoku v kurzu dostihu vypadly nohy ze třmenů žokeji Janu Odložilovi, který vedl klisnu Yaru. Situaci ale zvládl a mohl tak pokračovat v dostihu. Ale jen dočasně. V pomalém tempu udělala Yara další chybu na Francouzském skoku a dál už pokračovala bez jezdce. Tempa se v počátku chopil Player (ž. Novák), vzadu cválali Santa Klara, kterou vedl žokej Josef Bartoš, a tradičně také Star s žokejem Markem Stromským.

korfu.jpgPo absolvování dropu se na špici posunul s chutí jdoucí Aeneas (ž. Kratochvíl) sledovaný Playerem a Zatarem (ž. Best). Takto koně vyskočili také na travnatý ovál. Ke trojici se připojil Korfu a na bariéru vytáhl žokej Bartoš Santa Klaru. Poslední proutěnku skákali takřka současně Korfu, Aeneas a Santa Klara. Nejvíce sil měl však Korfu, který od obou soupeřů „poodešel“ a zvítězil. Zda půjde i letošní Velkou pardubickou na mnohem delší distanci se ale teprve uvidí. Možná realizačnímu týmu manželů Faltejskových napoví ještě jeden dostihový kvalifikační test, který přichází v úvahu v srpnu. Tam už koně musí absolvovat o 600 metrů delší dostih. Majitel koně dr. Jiří Charvát o startu v srpnové kvalifikaci vážně uvažuje.

Po dvou ze čtyř pardubických kvalifikací na 134. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou má podmínky pro start v říjnovém vrcholu sezony splněno třiadvacet koní.

 

new friend.jpgBěžely se i další jedničkové a listed dostihy. Klasická steeplechase Zlatý pohár města Pardubic byl opět záležitostí žokeje Faltejska, majitele Jiřího Charváta a jeho odchovance New Frienda a tentokrát i trenéra Pavla Tůmy. Dostih vodil po pauze se vracející Hola Que Tal s žokejem Jaroslavem Myškou následovaný valachem Balko Saintem s žokejem Pavlem Složilem, favorit New Friend nikam nespěchal. K progresu nasadil, když si pozici lepšil Perry Owens (ž. Kocman) a zejména Josefem Váňou starším připravovaný Ange Pitou (ž. Kratochvíl). S ním si to také New Friend rozdal ve finiši o vítězství. Třetí skončil trenérskou centrálou Vocáskových připravovaný Perry Owens.

 

 

 

nordstrand.jpgCeně společnosti Tipsport – Červnové cross country Válečníka na 3300 metrů se na start postavili staří známí rychlíci, kteří ale letos spolu dohromady ještě nesoupeřili, a to Angkor Wat (ž. Odložil), Mr Zuru (ž. Složil) a Lianel (ž. Kocman).  Radoval se ale až ten čtvrtý, který už při posledním startu ukázal, že ho dostihy po jeho německé anabázi opět začaly bavit. Řeč je o šestiletém ryzákovi Nordstrandovi, kterého žokej Josef Bartoš v cílové rovině provlékl kolem soupeřících Mr Zuru a Angkor Wata a zvítězil.

 

 

 

 

 

V neděli 23. června v Chuchle Areně Praha běželo 104. Westminster České Derby a to Před více než čtyřmi tisícovkami diváků, rekordní návštěvou této sezóny. Díky drtivému finiši se vítězem nejprestižnější klasické zkoušky stal jediný zahraniční účastník, polský host Naughty Peter, kterého výtečně podpořil britský žokej Richard Kingscote. Naughty Peter, reprezentující stáj sponzora dostihu Westminster Race Horses, vyhrál České Derby přesně čtyřicet let po pražském derby-triumfu skvělého Poláka Jurora.

Favoritem 104. Westminster Českého Derby (Gd-3, 2400 m, 2 mil. Kč, 3l. hř. + kl.) byl premiant CONSEQ Velké jarní ceny San Sebastian, nicméně z dobré pozice se neprosadil a finišoval osmý. V polovině cílové roviny se do vedení dostal vítěz slovenské Velké jarní ceny Gabon, který za sebou dokázal držet útočícího Pirla, a když nepřicházel nápor žádného z dalších soupeřů, mířil s velkými nadějemi vstříc cíli. Avšak na poslední dvoustovce se ze třetího sledu vynořil Naughty Peter a raketovým zrychlením se přiblížil lídrovi. V závěrečných metrech se dostal před něj a po boji o krk triumfoval. Gabon udržel o půl délky druhé místo před Pirlem, čtvrtá finišovala nejlepší z kvarteta klisen v poli Eskadra Zero a pětici doplnil Cheeky Boy.

peter doběh.jpgNaughty Peter, hájící barvy stáje Westminster Race Horses, je svěřencem úřadujícího vicešampióna polských trenérů Macieje Jodlowskiho a k našim severním sousedům dopravil český vavřínový věnec s modrou stuhou přesně čtyři dekády po triumfu Jurora z roku 1984. Vynikající práci na Naughty Peterovi odvedl při své středoevropské premiéře britský žokej Richard Kingscote, majitel více než 1500 vítězství v Anglii, mezi nimiž se skví zisk předloňského anglického Derby.

 Westminster Race Horses je nejen majitelem, ale i chovatelem Naughty Petera, a protože ten se narodil a byl odchován v napajedelském hřebčíně, je vítěz letošního Českého Derby zároveň koněm českého chovu.

 

 

rex.jpgTradiční rámcový program obsahoval další tři dostihy nejvyšší kategorie. V 65. Prima CNN Zlatém poháru – Memoriálu Filipa Minaříka (2400 m, 150 tis. Kč, 4l. a st.) roli horkého favorita splnil šestiletý hnědák stáje Drag Consulting Rex of Thunder a v sedle se svým trenérem Michalem Demem završil hned dva čisté hattricky: jednak po úspěších ve Velké dubnové ceně a Velké ceně Slovenska uhájil i ve třetím letošním vystoupení neporazitelnost a jednak navázal na svá prvenství z předchozích dvou ročníků Zlatého poháru a stal se prvním trojnásobným vítězem v jeho historii.

 

 

 

 

wort choice.jpgSvého prvního trojnásobně vítězného koně přinesla i Sprinterská cena Galerie Cermak Eisenkraft (I. kat., 1200 m, 150 tis. Kč, 3l. a st.). V jejím jubilejním dvacátém ročníku roli favorita potvrdil triumfátor z let 2021 a 2022, osmiletý valach stáje Vasury Kolesa, svěřenec Štěpánky Myškové Worth Choice. Pod dvojnásobným a úřadujícím žokejem-šampiónem žokejem Davidem Liškou, podobně jako Rex of Thunder devátým kariérním a čtvrtým pražským zásahem, navázal na předchozí výhru z Bratislavy, kde před třemi týdny dominoval v Ceně MPaRV SR. Navíc časem 1:09,79 Worth Choice vytvořil nový rekord Sprinterské ceny.

 

 

 

charpentier.jpgRekord dostihu se měnil také v případě Tattersalls Mile (1600 m, 150 tis. Kč, 3l. a st.), jejíž jednadvacáté vydání, vzhledem k minulé poslední příčce z Velké květnové ceny nečekaně, opanoval čtyřletý hnědák Charpentier. Zapsal si třetí životní vítězství, po zisku loňské Velké červnové ceny druhé pražské. Reprezentant stáje Joly dosáhl času 1:36,38 a žokeji Petru Foretovi, jenž v kariéře již sedmkrát vyhrál ze všech jezdců nejvíc tuzemských dostihů první kategorie za sezónu, ukončil čekání na první letošní jedničkový zásah. Od loňského léta připravuje Charpentiera přímo ve Velké Chuchli nejstarší aktivní český trenér Jaroslav Drlík, který se na nejvyšší scéně vítězně prosadil po třinácti letech.

 

 

 

 

foto: B. Křižan (Pardubice), T. Holcbecher (Praha)