Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > Napodobí Solemeena matku Serenu?

Napodobí Solemeena matku Serenu?Poté, co se o minulém víkendu v Česku žádné dostihy nekonaly, pokračuje sezóna v sobotu v Chuchli Areně Praha. Devítka dostihů je početně obsazena, když v akci by mělo být celkem 123 koní, což dělá průměr 13,67 koně na dostih. Nejmenší pole se utká ve vrcholu programu, tedy ve 42. Ceně tříletých klisen. Hlavní předzkouška klasického Oaks, která byla dlouhá léta známá pod názvem Cena Hřebčína Napajedla, totiž bude mít „jen“ devítičlenné obsazení. Neschází v něm ovšem vítězka první dámské klasiky.

Dostihy

42. Cena tříletých klisen (I. kat., 2200 m) bývala součástí derby dne, ale protože už loni došlo k termínovému posunu Oaks na začátek srpna, stala se hlavním dostihem chuchelského červencového dne. Pozice spolufavoritky patří Solemeeně (Foret), která při vstupu do sezóny zásluhou silné koncovky zvítězila v Jarní ceně klisen. V Ceně Arvy na to svěřenkyně Václava Luky nenavázala především kvůli parametrům bratislavské dráhy. V Chuchli by svou koncovku měla uplatnit lépe, takže může napodobit svou matku Serenu, která se na listinu vítězek zapsala před jedenácti lety.

Její soupeřky toho zatím mnoho neukázaly. Zvítězit z nich dokázala pouze Giannah (Zatloukal), která ale uspěla o tři kategorie níž. Největší soupeřkou by tak pro Solemeena měla být Dakota (Hrouda). Svěřenkyně Dalibora Töröka oba životní starty absolvovala ve Francii, kde debutovala blízkým čtvrtým místem v Lyonu a špatně se nedržela ani následně ve Štrasburku. Na českých drahách se poprvé představí také polská Kubera (Verner), který minula skončila po boji druhá ve Wroclawi.

Většinu sobotního programu tvoří nabité handicapy, ale odběhne se i první významnější dostih pro dvouleté koně, tedy Simsonova cena (II. kat., 1200 m). Také ona bývala součástí derby dne a na jejím startu bude trojice koní, kteří už dokázali zvítězit. Nouran (Janáčková Koplíková) využila zkušeností z francouzského debutu k lehkému vítězství v Karlových Varech a ještě výraznější převahu měl posledně Red Coral (Verner), který ovládl premiérový díl Fitmin Cupu. Shabana (Laube) zahájila kariéru v Bratislavě, a i když její náskok tak výrazný nebyl, také ona zvítězila s přehledem.

Krátkou zmínku zaslouží také nedělní dostihy v Bratislavě. Tam se totiž odběhne 29. Slovenské derby (Gd-3, 2400 m), mezi jehož desítkou účastníků najdeme šestici českých koní. Neschází mezi nimi první tři koně z bratislavského Starohájského kritéria, v němž zásluhou úderné koncovky lehce zvítězil Rex Of Thunder (Demo) před Petardou (Verner) a Rabbit Red Jazzem (Lukášek). Zatímco Rex Of Thunder a Rabbit Red Jazz se následně solidně prezentovali v Českém derby, v němž obsadili čtvrté a osmé místo, Petarda od té doby nestartoval. Po vůbec nejkratší pauze ale půjde na start Abrams Creek (Laube), který před dvěma týdny ukázal zlepšení třetím místem na německém derby mítinku.

Na závěr dodejme, že první dostih odstartuje v Chuchli ve 14:00. Pokud nebude přítomni přímo na závodišti, může kompletní program tradičně sledovat prostřednictvím streamu na webu dostihy.tv.

Více informací najdete na webu závodiště

Jaroslav Fabris
Foto: Bohumil Křižan