Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > Nedělní vrchol s plnými startovními boxy a návštěvou hlavy státu

Nedělní vrchol s plnými startovními boxy a návštěvou hlavy státuV Chuchle Areně Praha se blíží závěr letošní sezóny a neděle 22. října je termínem její předposlední kapitoly. Ta je tradičně vyhlížena s velkým očekáváním, neboť jejím vrcholem je poslední dostih nejvyšší kategorie v roce, a tentokrát je zájem o ni ještě větší, protože ji osobně navštíví prezident České republiky Petr Pavel. Na start 102. Lokotrans Ceny prezidenta republiky (I. kat., 3200 m), jejíž celková dotace byla díky sponzorovi zvýšena na 300 tisíc Kč, se postaví maximální možný počet čtrnácti kandidátů a větší šance mají zástupci tříletého ročníku, mezi nimiž jsou mj. vítězové českého i slovenského St Leger.

_DSC6769.jpgHorkým favoritem je reprezentant sponzora dostihu Magic Merlin (ž. Laube, tr. Urbánek), ryzák, jenž od červencového čtvrtého místa ve Slovenském derby předvedl výrazný progres a v září na pražské dráze opanoval klasický St Leger i srovnávací Velkou cenu českého turfu proti starším soupeřům. Navíc celá stáj Lokotrans disponuje výtečnou podzimní formou, zatímco do konce srpna její zástupci zvítězili sedmkrát, za poslední dvě měsíce už stihli vyhrát devět dostihů.

Hlavními vyzyvatelkami by měly být rovněž zástupkyně klasického ročníku, konkrétně ze Slovenska cestující vítězka tamního St Leger a třetí z bratislavského derby Abella (tr. Štangel, stáj Strnisko), v jejímž sedle bude mladičký slovenský jezdec Tomáš Roman, a čtvrtá ze St Leger v Praze i Bratislavě, polosestra úřadujícího Koně roku Gaspariniho, Garmona (ž. Havelková, tr. Demele, stáj TIPPLER Group). Také další dvojice tříletých má ambice na dotované příčky, klisna To Ten Meters (j. Fialová, tr. Kobzarev, stáj The Sons of Sharpour) bude navazovat na druhé místo ze srpnového karlovarského Oaks, druhý vyslanec slovenské stáje Strnisko Goldis (ž. Havlík, tr. Línek) je vítězem červnového Starohájského kritéria. Jako prozatímní náhradnice čeká na svůj český debut nová  tříletá akvizice stáje Statek Blata Český ráj, premiantka nedávného prodejního dostihu v La Croise-Laroche Let's Get Loud.

Ze skupiny starších vytrvalců zaujme devítiletý bělouš Chasedown, nejlepší italský vytrvalec sezón 2017 a 2018 se po tříletém působení v chovu vrátil na dráhu v barvách stáje Scuderia Tania a trenér Josef Váňa do jeho sedla angažoval žokeje Petra Foreta (stejně jako před deseti lety na tehdy vítězného Mistera Westminstera). Jediným letošním účastníkem, který se představil i v minulém ročníku supervytrvaleckého vrcholu, bude vloni čtvrtý Dillon, čtyřletého valacha stáje Jaroslav Zima trenérka Štěpánka Myšková svěří specialistovi na Cenu prezidenta republiky Jiřímu Chaloupkovi, jenž v tomto dostihu triumfoval už sedmkrát (poprvé přesně před dvěma dekádami s klisnou Ketty Sharp, ve stále platném rekordu dostihu).

Populárním bodem programu tohoto dne bývá Cena běloušů CK Martin Tour (II. kat., 1612 m, 100 tis. Kč), určená koním pouze bílé barvy, a v jejím už 16. ročníku jsou největšími adepty na úspěch čtyřnásobný vítěz dostihů nejvyšší kategorie Politicum a stříbrná z posledních dvou edicí této zkoušky Rabbit Coulsty.

Na sklonku sezóny je zřetelný zájem o starty v dostizích, a tak se v osmi položkách odpoledne představí 102 koní a 36 jezdců a jezdkyň. Areál Chuchle Areny bude otevřen od 11 hodin a první dostih startuje ve 13 hodin.

 

Více informací najdete na DETAILU AKCE.

 

foto: Bohumil Křižan