Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > O víkendu zahájí sezónu Most i Pardubice

O víkendu zahájí sezónu Most i PardubiceZatímco minulý týden hostila start dostihové sezóny Chuchle Arena Praha, o nadcházejícím víkendu bude v akci dvojice závodišť. Nejprve přijde na řadu sobotní Most, kde je vrcholem programu tradiční předzkouška klasické Jarní ceny klisen Memoriál Rudolfa Deyla, v neděli pak otevře své brány závodiště v Pardubicích.

_DSC2463.jpgNa start 50. Memoriálu Rudolfa Deyla (I. kat., 1400 m) se postaví třináct tříletých klisen. S vysokými ambicemi půjde na start dvojice svěřenkyň Ingrid Janáčkové Koplíkové. Dosud pouze ve Francii startovala Vermelho (ž. Lukášek), která tam z devíti startů vytěžila jedno vítězství a má výhodu startů v nohách. Dvakrát se totiž představila na únorovém mítinku v Cagnes-sur-Mer, kde naposled mnoho neztrácela na suverénního vítěze Ceny zimního favorita Showpowera. Její tréninkové kolegyně Ciotola (ž. Liška) rovněž zvítězila ve Francii a už absolvovala úspěšnou českou premiéru, když v říjnu zvítězila v Ceně zimní královny.

Pouze jeden vítězný start má na kontě Hidden Girl (ž. Foret). Svěřenkyně Pavla Tůmy sice tentokrát narazí na výrazně silnější konkurenci, nicméně kvalitní původ napovídá, že může mít dostatek třídy. Umístěními ve vrchol sezóny pro dvouleté koně se mohou pochlubit třetí z Ceny zimní královny Francis Gold, do jejíhož sedla se vyhoupne její trenérka Vendula Korečková, a čtvrtá z mostecké Ceny zimního favorita Kudafushi (ž. Laube). Její trenér Václav Luka vyšle na start hned trojici klisen, přičemž stejný počet klisen chystá do dostihu také trenér Allan Petrlík.  

Zajímavou podívanou slibuje také rámcový program. 7. Memoriál Jaroslava Podolana (II. kat., 2200 m) je handicapem, takže jeho účastníci ponesou na základě svých výkonů rozdílné hmotnosti. S nejvyšší zátěží nastoupí Totally Gold (ž. Lukášek), která posledními výsledky z Francie neoslní, ale při svém jediném mosteckém startu vyhrála jedničkový Memoriál Vlastimila Smolíka. Slušnou třídu ukázala i druhá z loňského Oaks To Ten Meters (ž. Florian), naopak pouze v nižších kategoriích dosud startovala progresivní Triestina (Zedková). V roli obhájce vítězství půjde na start Culihrach (ž. Havelková).

Zmínku zasluhuje také Cena Dostihového klubu (III. kat., 1800 m), která je sice se sedmičkou účastníků početně nejhůře obsazeným dostihem, ale na její start míří hned čtveřice jedničkových vítězů. Celkem je na programu osmička rovinových dostihů, z nichž první odstartuje ve 14 hodin.

Více informací najdete na DETAILU AKCE.

 

V neděli se otevřou brány dostihového závodiště v Pardubicích. Program obstará trojice rovin a stejný počet proutěnek, které otevřou českou překážkovou sezónu. Diváci se mohou těšit na početná startovní pole. Celkem se totiž v šesti dostizích představí 68 koní. Mezi nimi navíc najdeme několik zajímavých jmen.

_DSC5554.jpgNejlépe dotovaným dostihem programu je Jarní cena Pardubického závodiště (IV. kat., 3200 m). V ní se nad proutěnými překážkami utká desítka koní, z nichž překážkové zkušenosti nemá pouze pětiletá Porcinella (ž. Odložil). Svěřenkyně Heleny Vocáskové přesto aspiruje na nejvyšší příčky, protože se může opřít o vysokou rovinou třídu. O té loni přesvědčila i publikum v Pardubicích, kde v srpnu lehce zvítězila a v říjnu skončila těsně druhá v dostihu II. kategorie. S vysokými ambicemi půjde na start také Radkem Holčákem připravovaný Zoheyr, který loňskou sezónu zakončil suverénním triumfem v Kolesách, kde o více jak 20 délek porazil druhou Genezi (Neprašová). Do sedla Zoheyra se vyhoupne žokej Lukáš Matuský. Toho loni pronásledovala zranění, takže v Pardubicích se celou minulou sezónu nepředstavil.

Při svém posledním startu před českým publikem zvítězila Kamaxi (Vyhnálek). Svěřenkyně Dalibora Töröka loni dvakrát zamířila do Francie, kde se jí ale nedařilo. Vůbec poprvé se v Česku představí dvojice čerstvých importů. Lubošem Urbánkem připravovaný Kabichauliric (ž. Liška) ve třech francouzských startech toho mnoho neukázal, zatímco svěřenec Veroniky Lempochnerové Mascalzone (ž. Kocman) loni zvítězil v menším dostihu přes lehké skoky v italské Pise. Zvítězit loni dokázala také Celestine (žk. Polesná). Svěřenkyně Radima Bodláka totiž hned při své překážkové premiéře uspěla mezi tříletými proutěnkáři ve Slušovicích.

Rovinový program se skládá z trojice supervytrvaleckých dostihů IV. kategorie. Z jejích účastníků je nejvýraznějším jménem devítiletý Cacophonous (žk. Lebdušková). Svěřenec Martiny Havelkové totiž v roce 2020 startoval na největším francouzském mítinku a v Prix du Cadran, která patří do nejvyšší kategorie Gr.1, obsadil pátou příčku. Ve stejném roce triumfoval v Karlovarské dvojnásobné míli, přičemž od té doby další zásah nepřidal. V neděli tak bude mít dobrou šanci ukončit bezmála čtyřleté čekání na vítězství.

Jeden z rovinových dostihů, konkrétně Pohár BICZ holding 2024, je vyhrazen tříletým koním. Ti se sice dosud výraznějšími úspěchy pochlubit nemohou, ale o ambicích některých z nich svědčí, že hned polovina z osmičlenného pole vlastní přihlášky do klasických dostihů.

První dostih odstartuje už v 11:30 hodin, a kdo se nedostane přímo na závodiště, může vše sledovat prostřednictvím přímého přenosu na programu ČT sport nebo v iVysílání. 

Více informací najdete na DETAILU AKCE.

 

foto: Bohumil Křižan