Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > Obhájce Talent favoritem otevřené Velké pardubické

Obhájce Talent favoritem otevřené Velké pardubickéDruhá říjnová neděle tradičně patří Velké pardubické a nejinak tomu bude také letos. Na start našeho nejslavnějšího dostihu se postaví patnáct koní, mezi nimž neschází obhájce vítězství Talent. Tomu sice aktuální patří pozice favorita, nicméně i sázková nabídka společnosti Tipsport napovídá, že vrchol překážkové sezóny je velice otevřený.

DSC_5664.jpgGenerálka na 132. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou (L, 6900 m) se Talentovi (ž. Složil) nezdařila. Když se totiž v závěrečné kvalifikaci vyhýbal soupeřům chybujícím na Popkovickém skoku, ztratil svého jezdce Pavla Složila. Každopádně i letos přesvědčil svěřenec Hany Kabelkové o svých kvalitách, když zvítězil v červnové kvalifikaci. Připomeňme, že obhajoba vítězství ve Velké pardubické se naposled podařila výborné Orphee Des Blins, která své třetí vítězství získala v roce 2014.

Na listině vítězů Velké pardubické najdeme také jméno No Time To Lose (ž. Velek). Svěřenec Josefa Váni staršího sice uspěl už před pěti lety a ve třinácti letech je nejstarším koněm na startovní listině, nicméně stále nepatří do starého železa. Vždyť v úvodní kvalifikaci skončil třetí za dvojicí Del Rey – Theophilos, které bohužel shodně nepustí na start zranění. Josef Váňa chystá do dostihu rovněž Dusigrosze (ž. Stromský). Ten dlouho sbíral úspěchy nad proutěnkami nebo v klasických steeplechase, ale v poslední kvalifikaci skončil druhý.

Svého svěřence bude mít na startu také Josef Váňa mladší. Jím připravovaný Brunch Royal sice do Pardubic míří poprvé, ale zkušenosti má i s těžkými francouzskými krosy a před týdnem triumfoval v meranském díle Crystal Cupu. Do jeho sedla se vyhoupne trojnásobný vítěz Velké pardubické Josef Bartoš, který je od minulého týdne také čtyřnásobným vítězem italského překážkového vrcholu, když L’Estrana znovu dovedl k vítězství v Gran Premio Merano.

Nejpočetnější sestavu chystá do Velké pardubické trenér Stanislav Popelka. Poprvé míří na start Velké pardubické vítěz závěrečné kvalifikace Imphal (ž. Myška). Na něho posledně nestačil ani třetí Lombargini (ž. Odložil), který ve Velké pardubické debutoval loni, ale skončil na Francouzském skoku. Zato bohaté zkušenosti má Stretton. Vždyť ve Velké pardubické už bral druhé i třetí místo. V obou případech ho vedl anglický žokej Thomas Garner, který se do jeho sedla vrací po třech letech.

DSC_5082.jpgNejpočetněji obsazenou kvalifikací byla letos ta srpnová, v níž zvítězil Player (ž. Novák). Svěřenec Lenky Kvapilové před dvěma lety skončil ve Velké pardubické druhý, ale loni ho potkal pád už na Taxisu. Třetím místem z Velké pardubické 2019 se může pochlubit Chicmane de Cotte (Solignac). Svěřence Pavla Vítka poté dlouho brzdily zdravotní problémy a zdálo se, že se do někdejší formy už nedostane, ale v srpnu s Playerem prohrál až po boji.

Blízko byl tehdy i třetí Argano, který letos ukázal výrazný progres. Ve Velké pardubické sice bude nováčkem, ale dosud mu šlo prodlužování distance k duhu. Povede ho jeho trenér Martin Liška. Čtvrtý skončil v srpnu Mr Spex. Do jeho sedle se měl vyhoupnout Jan Kratochvíl, ale ze hry ho vyřadilo zranění z Merana, takže ho nahradí předloňský vítěz Velké pardubické Lukáš Matuský. O vysokých ambicích svěřence Luboše Urbánka napovídá, že loni se ve Velké pardubické uvedl třetí příčkou. Do sedmi délek od vítěze se v srpnu vešel i šestý Sacamiro (Kocman), který v červnové kvalifikaci prohrál pouze s Talentem.

Zahraniční konkurenci tvoří dvojice slovenských koní, kteří to ovšem v Pardubicích dobře znají. Oba jsou svěřenci Jaroslava Brečky, který se ve svých šestapadesáti letech vyhoupne do sedla Stara. S ním loni navzdory závadě na výstroji obsadil šesté místo. Kaiserwalzer tehdy skončil už na Taxisu, nicméně předtím vyhrál zářijovou kvalifikaci. Znovu ho povede Ir Patrick Mullins, který sice vlastní amatérskou licenci, ale na ostrovech zvítězil v řadě Gr.1 dostihů s hvězdami jako Douvan, Min nebo Faugheen. Roli outsidera zaujímá Dulcar de Sivola (Borč), který už sice třikrát procválal cílem Velké pardubické, ale nedostal se přes deváté místo.

Atraktivní je každoročně i rámcový program Velké pardubické. Vždyť během pardubické neděle se odběhne dalších šest dostihů, které jsou s jedinou výjimkou všechny jedničkové. Některé z nich jsou sice početně hůře obsazeny, nicméně na jejich startovních listinách nalezneme řadu tuzemských hvězd.

Dodejme, že první dostih odstartuje v 11:30 a vrchol programu je naplánován na 16:00. Pokud se na závodiště nedostanete osobně, přímý přenos z celého dostihového dne tradičně odvysílá Česká televize.

Více informací naleznete na DETAILU AKCE.

 

foto: Bohumil Křižan