Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > Poslední klasiku ovládl Magic Merlin, poslední kvalifikaci Argano

Poslední klasiku ovládl Magic Merlin, poslední kvalifikaci ArganoO uplynulém víkendu se u nás běhalo na dvou dostihových drahách. Překážkový program v Pardubicích měl vrchol v IV. kvalifikaci na Velkou pardubickou, Chuchle hostila poslední klasický dostih sezóny St. Leger a taktéž srovnávací zkoušku pro tříleté a starší mílaře, Velkou cenu Prahy.

V závěrečné kvalifikaci, Velká ceně města Pardubic – EURO EQUUS IV. kvalifikaci na 133. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou, byli favority Lodgian Whistle a Talent, po průběhu plným nečekaných momentů se ale radoval Argano, který byl čtvrtou sázkovou šancí.

argano.jpgPodle očekávání se tempa chopil desetiletý a letos v Pardubicích neporažený Lodgian Whistle,   svého žokeje Josefa Bartoše ale daleko nedovezl. Ze špice společně zvládli ještě překonat zahrádky, pak se Bartošovi ale uvolnilo sedlo a bylo po dostihu. Ještě dřív vyklidil pole Talent, který svého jezdce Pavla Složila vyklopil na Irské lavici. A tak se na čele objevil trochu nečekaně nováček na pardubické dráze - sedmiletý hnědý valach stáje Scuderia Aichner SRL Gap Pierji. Naopak vzadu cválali Argano, Star a také slovenský zástupce Royal Gino, pro nějž byl dostih po dvou neúspěších poslední možností, jak se dostat na start Velké pardubické. Místo zraněného žokeje Jana Odložila tento úkol od trenéra Mariana Štangela dostal zkušený žokej Marcel Novák.

Dostih se začal měnit v sólovou jízdu černo-žlutých barev Scuderia Aichner SRL, žokej Jan Kratochvíl se rozhodl vzít tempo dostihu na sebe a nasadil k trháku. Po absolvování suchého příkopu zadržel kvůli zranění žokej Jaroslav Myška novou stájovou akvizici Hapgarde De Thaix. To už se ale na stíhačku vydal Stuke (ž. Ondřej Velek) a z konce pole si pozici lepšili Argano i oba bělouši Star a Royal Gino. Nejlepší závěr v cílové rovině ukázal právě Argano.

argano2.jpg„Říkal jsem si, že půjdeme dobrou práci, ale Argano vymyslel, že to bude práce poctivá. Dobře mi vytočil Velký anglický skok, dobře vyskočil. I tak jsem si říkal, že Gap je daleko a utíká nám. Ale zůstal jsem v klidu. A pak v Arganovi chytly saze. Když si řekl, že pojedeme, tak jsme jeli,“ popisoval průběh dostihu žokej Martin Liška. Podle něj sobotní půda “brala nohy“ a v konci pak síly chyběly, což se ukázalo zejména v případě valacha Gap Pierji, který nakonec jen procválal na posledním šestém místě. Za Argananem na druhé pozici doběhl Star s žokejem Markem Stromským. Oba koně jsou připravováni ve Vápenném Podolu na Chrudimsku, trenérkou druhého je ale Hana Kabelková. Na třetím místě skončil Stuke (ž. Velek), do cíle se ještě dostal Royal Gino (ž. Novák) a tabuli uzavřel Godsalino (Čmiel).

Právo startu ve Velké pardubické si zajistilo 26 koní včetně zadrženého Hapgarde de Thaix, který si právo startu ve Velké pardubické již vyběhl ve Francii.

 

Ostatní dostihy se nesly v duchu generálky na další velké dostihy v rámci mítinku Velké pardubické.

Do Ceny Labe by měl druhou říjnovou neděli zamířit Sexy Lord, který opanoval Cenu Cateringu Melodie. Z dvojice „Sexy Lord – Myška“ se stává výrazné duo pro druhý nejprestižnější dostih v rámci mítinku Velké pardubické. Trať dlouhou 5200 metrů zvládli stylem start – cíl. Za ním skončili Čárijape (ž. Liška) a Korfu (ž. Faltejsek), kteří jistě budou velkými soupeři Sexy Lorda.

 O pozici favorita v Ceně Vltavy si vítězstvím v Ceně deníku Právo řekl Coupstar (ž. Faltejsek), druhý Godfrey (Vyhnálek) může zamířit i do Velké pardubické, pro kterou již má splněné kvalifikační podmínky. Progres ukazuje také nástupce Evžena ve stáji manželů Myškových Un Reve Dautomne (ž. Myška). V tomto nejpočetněji obsazeném dostihu se představili také dva hosté z Irska a oba dostih na distanci dlouhé 4500 metrů se ctí dokončili – Jet Fighter s ž. Petrem Tůmou na sedmém místě a Alpha Male s ž. Markem Stromským hned za nimi.

quart de garde.jpgV Ceně Arnošta z Pardubic podporované Dopravním podnikem města Pardubic a.s. se představili dostihoví rychlíci. Právě v této předzkoušce Poplerova memoriálu začal psát již svůj druhý letošní hattrick žokej Jan Faltejsek. S valachem Quart De Garde porazil po boji slovenského zástupce Mr Zuru (ž. Myška). Faltejskovi se také dařilo s již zmiňovaným Coupstarem a poté ještě Chitussim, s nímž zvítězil v Ceně společnosti BAUSET.

 

 

 

 

V neděli 3. září odstartovala druhá polovina letošní metropolitní dostihové sezóny v Chuchle Areně Praha. Vrcholy programu byly poslední klasická zkouška roku 78. PP Asset Management St Leger (listed, 2800 m, 3l. hř.+ kl., 550 tis. Kč) a nejvýznamnější srovnávací test tříletých a starších mílařů 45. Velká cena Prahy CK Martin Tour (listed, 1600 m, 3l. a st., 550 tis. Kč).

merlin doběh.jpgV koncovce závěrečného a nejdelšího z pětice klasických dostihů, 78. PP Asset Management St Leger, svedli duel dva aktéři, kterým se nepovedlo České Derby, ale odškodnili se v tom slovenském. Čtvrtý z Bratislavy Magic Merlin se v posledních metrech odpoutal od favorita Jardin Micheleta, který v polovině července u Dunaje dominoval, a zvítězil jistě o délku a čtvrt v rychlém čase 2:56,50, jímž jen o dvě desetiny sekundy zaostal za rekordem dráhy i dostihu. S odstupem šesti délek pak další místa obsadily jediné dvě klisny v poli Carrera a Garmona, nejlepší pětici uzavřel v Praze poprvé startující Norton.

Magic Merlin zaznamenal druhý kariérní triumf, žokej Martin Laube si připsal sedmé klasické vítězství, avšak první v České republice. Pro trenéra Luboše Urbánka jde o osmý klasický triumf (třetí tuzemský), stáj Lokotrans má jedenáctý klasický vavřín (pátý zdejší).

Závěr 45. Velké ceny Prahy CK Martin Tour byl o poznání vyrovnanější a prvních sedm koní v cíli se vešlo do rozpětí tří a půl délky. V jubilejním dvacátém životním startu jistě o délku a čtvrt triumfoval sedmiletý valach Ignacius Reilly, za nímž tříletý (vítěz červnové Tattersalls Mile) Shabandar o dvakrát krátkou hlavu zdolal favorizovaného Partenita a Zariyannku, která i třetí rok po sobě v tomto dostihu dosáhla na dotované umístění. Pátou příčku obsadil šampión loňských dvouletých Devil In Pink.

ignacius.jpgIgnacius Reilly do své bohaté sbírky přidal už osmý plný zásah, přičemž všech dosáhl na nejvyšší scéně a až na jednu výjimku to vždy bylo v Praze. Vítěz Velké jarní ceny 2019, dvojnásobný premiant Tattersalls Mile a Velké květnové ceny, Velké dubnové ceny a bratislavské Ceny Scottish Rifleho, Milař roku 2020 se do listiny vítězů Velké ceny Prahy CK Martin Tour zapsal poprvé, stejně jako trenérka Eva Záhorová a stáj Syndikát V3J. Žokej Jiří Chaloupka, již de facto čtvrtstoletí patřící do tuzemské jezdecké špičky, se v této zkoušce prosadil potřetí (předtím v letech 2005 s Torlusem a 2008 s Blue Coralem).

 

 

dantawi.jpgSvůj vrchol v rámci programu měli i dvouletí a jím byla tradiční Conseq Simsonova cena. V poli pouhých pěti koní se překvapivě lehce prosadila hnědka Dantawi ze stáje Ekols Skalica ČR trenéra Luky, v jejímž sedle si odbyl vítězný debut na našem území francouzský žokej Clement Lecoeuvre.

 

 

 

 

 

V rámcovém programu dvou triumfů dosáhli žokej Petr Foret (48. kariérní double), stáj MUDr. Evy Niselanikové a trenér Miroslav Nieslanik, který se tak dostal na čelo trenérského šampionátu.

 

Foto: B. Křižan