Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > Poslední letošní jedničky hostí Slušovice a Most

Poslední letošní jedničky hostí Slušovice a MostDostihová sezóna pomalu spěje ke svému závěru. Než se definitivně uzavře, uskuteční se sice ještě čtveřice dostihových dnů, ale poslední jedničkové dostihy se odběhnou už tento týden. Čtvrteční státní svátek je tradičně termínem závěrečných dostihů ve Slušovicích, kde se vedle Velké slušovické steeplechase odběhnou další tři jedničkové překážkové dostihy. V sobotu se pak uzavře sezóna v Mostě. Tam je vrcholem programu Českomoravská cena, v níž se vrátí na dráhu její dvojnásobný vítěz Mr Right.

 

Jak už je v úvodu zmíněno, vrcholem čtvrtečních dostihů ve Slušovicích je 38. Velká slušovická steeplechase společnosti K-K METAL a.s. (Stcc, I. kat., 5200 m). V ní se může po šestileté pauze znovu zapsat na její listinu vítězů Sztorm (Složil). Svěřenec Grzegorze Wroblewského se ve dvanácti letech ukazuje v dobré formě, když druhý skončil v úvodní pardubické kvalifikaci na Velkou pardubickou a čtvrtý ve Wielké Wroclawské. Smůla ho ovšem potkala ve Velké pardubické, když ho před Malými zahrádkami vyvezl volný kůň.

Na mítinku Velké pardubické neuspěl ani Mahony (Kocman). V Ceně Labe totiž ztratil jezdce při překonávání Irské lavice z druhé strany. Na rozdíl od Sztorma, který největší úspěchy posbíral v dostizích po trávě, se ale někdejší vítěz Ceny Labe specializuje výhradně na pardubické krosy. Na jiné dráze se představí po více jak čtyřleté pauze.

V rámcovém programu Velké pardubické se představila také tréninková kolegyně Sztorma Piraniya, která skončila čtvrtá v klisnám vyhrazené Ceně Laty Brandisové. Do jejího sedla se vyhoupne Jan Faltejsek, který v sobotu získal v Pardubicích hned pět vítězství, čímž pravděpodobně rozhodl překážkový šampionát. Především v Bratislavě sbírá úspěchy slovenský Fort Ryan (Myška). Svěřenec Jaroslava Brečky tam před měsícem vyhrál Velkou starohájskou steeplechase s náskokem více jak 20 délek. Slušovickým specialistou je Mobilization, když na tamní dráze ze čtyř startů získal tři první a jedno druhé místo. Jednalo se ale o hůře obsazené dostihy.

Specialistům na klasické steeplechase je určena Cena Sergeanta Thundera (I. kat., 3200 m), na jejíž start se postaví pouhá čtveřice koní. Nováčkem na českých drahách je Piton des Neiges (Složil). Svěřenec Josefa Váni mladšího sice neprožívá tak povedenou sezónu jako loni, kdy v italském Meranu zvítězil v kategorii Gr.1, přesto mu patří role jasného favorita. Na jeho zaváhání bude čekat především King Heart (Odložil), který v obou letošních startech bojoval o vítězství v polské Wroclawi. Lianel (Kocman) a Kifaaya (Vyhnálek) se naposled představili v pardubickém Poplerově memoriálu, v němž v uvedeném pořadí obsadili čtvrté a páté místo.

Čtyřletí steepleři se utkají v Ceně senátora Tomáše Goláňe (I. kat., 4200 m), jejíž sázkové nabídce vévodí dokonce dvojice koní, kteří se českému publiku představí poprvé. Svěřenec Josefa Váni mladšího Pourquoipas Robert (Složil) i Lubošem Urbánkem připravovaný Joshco (Kratochvíl) zahájili své kariéry ve Francii a po stehování do českého tréninku mířili také do Itálie. Výraznějšími úspěchy se může pochlubit Pourquoipas Robert, který francouzský debut suverénně ovládl a v Itálii skončil druhý v Gr.2, nicméně aktuální forma spíše hovoří pro Joshca. Slušovickým specialistou je Elsid (Faltejsek), který tam při posledních dvou startech zvítězil.

Největším moravským dostihem přes proutěné překážky je Cena Flower of Love (I. kat., 3200 m). V ní je preferována dvojice klisen, která ještě letos sbírala úspěchy na rovinách. Předloňská vítězka českého i slovenského Oaks Falcon Baby (Čmiel) letos nepoznala porážku, když na tři rovinové úspěchy navázala dvěma překážkovými. Hlavní soupeřkou by pro svěřenkyni Heleny Vocáskové měla být Faliraki (Faltejsek). Tu připravuje Pavel Tůma a do sezóny vstoupila vítězství v Memoriálu Vlastimila Smolíka. Nad překážkami je po dvou startech rovněž stoprocentní. Vysokou rovinovou třídu má také Portorikos (Bořánková), který nad proutěnkami zvítězil v září v Chuchli. Mimořádnou spolehlivostí se může pyšnit Mediciho (Foret). Svěřenec Jaroslava Brečky totiž absolvoval šestnáct překážkových startů, v nichž neskončil hůře než čtvrtý.

Pole sedmičky sobotních dostihů v Mostě sice nejsou příliš početná, což platí i o 95. Českomoravské ceně (I. kat., 1400 m), ovšem kvalita vrcholu programu neschází. Loňský ročník jednoho z nejstarších českých dostihů padnul za oběť koronavirovým opatřením, takže až letos se Mr Right (Verner) pokusí o završení hattricku. Svěřenec Františka Holčáka je v Mostě úspěšný pravidelně, když tam vyhrál také dvě edice Svatováclavské cenu. Tu letošní ale vynechal, protože poslední start absolvoval začátkem března v Maďarsku, kde skončil poslední. Jeho aktuální forma je tedy otazníkem.

S vysokými ambicemi půjde na start také trojice koní, které se před měsícem zúčastnila EJC Millionu. V něm si z nich nejlépe vedl Salar Island (Janáček), který při české premiéře finišoval čtvrtý. Svěřenec Václava Luky zřejmě mohl zamířit ještě výše, ale volný prostor našel až za distancí. Poté se nejlepším rychle přibližoval, přičemž na vítězku ztrácel pouhou délku. Silnou koncovku tehdy ukázal také pátý Lailaho (Laube). Svěřenec Luboše Urbánka na jaře skončil čtvrtý ve Velké jarní ceně a v mostecké sestavě je jediným tříletkem.

Naopak při EJC zklamal Manoamano (Zatloukal), když skončil až devátý. Zatímco ale Salar Island a Lailaho do Mostu míří poprvé, Svěřenec Miroslava Nieslanika má s tamní dráhou pozitivní zkušenosti. Skončil totiž druhý v posledních dvou ročnících Svatováclavské ceny. V její letošní edici na jeho štítě zůstaly čtvrtá Manolla (Janáčková Koplíková) i šestá Chop Chop (Clijmans). Obě přesto dokázaly, že patří mezi širší sprinterskou špičku. Roli největšího outsidera zaujímá Big Ben (Palík), který sice v posledních startech předvedl zlepšení, nicméně mezi jedničkovou společnost se vrací po více jak dvou letech.

Ve Slušovicích první cvalový dostih odstartuje už v 11:00, přičemž dokonce o půl hodiny dříve budou v akci klusáci. Mostecký program bude zahájen ve 12:30. Přenosy z obou dostihových dnů můžete tradičně sledovat prostřednictvím streamů na webu dostihy.tv. Ze Slušovic navíc odvysílá letošní závěrečný přímý přenos Česká televize. Jeho začátek je na programu Čt Sport plánován na 13:00.

Více informací najdete na webech pořadatelů dostihů ve Slušovicích a v Mostě.

 

Foto: Bohumil Křižan