Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > Poslední letošní jedničky se odběhnou ve Slušovicích a v Mostě

Poslední letošní jedničky se odběhnou ve Slušovicích a v MostěO následujícím víkendu se uskuteční dvojice dostihových dnů, jejichž součástí budou poslední letošní dostihy I. kategorie. Páteční státní svátek už tradičně patří Slušovicím, kde se odběhne trojice překážkových jedniček včetně Velké slušovické steeplechase, která je vrcholem tamní sezóny. Hlavním bodem sobotních dostihů v Mostě je Českomoravská cena, tedy poslední rovinová jednička aktuální sezóny.

DSC_3583.jpgVe Slušovicích je na programu devítka dostihů, z nichž je sice pět rovinových, ovšem vrcholy programu se odběhnou nad překážkami. Favoritem 39. Velké slušovické společnosti K-K Metal a.s. se záštitou ministra zemědělství Ing. Zdeňka Nekuly (Stcc, I. kat., 5200 m) je svěřenec Josefa Váni staršího Aeneas (ž. Složil). Trojnásobnému vítězi lysolabského Memoriálu Evy Palyzové se letos příliš nedařilo, nicméně posledně ukázal zlepšení druhým místem v pardubické Ceně Vltavy. Jeho hlavním vyzyvatelem by měl být Capivari, kterého pro změnu připravuje Josef Váňa mladší. Desetiletý bělouš už se sice zdá být za zenitem, ale těžit může z podpory Josefa Bartoše, který v neděli v Meranu získal jako první český žokej 800. překážkové vítězství.

Jedničkové dostihy jsou ve Slušovicích vypsány i pro klasické steeplery a proutěnkáře. Hned na úvod programu se odběhne proutěnkářská Cena Flower of Love (PP, I. kat., 3200 m). V ní je hlavním adeptem na vítězství svěřenec Pavla Tůmy Petarda (ž. Odložil), který ve dvou překážkových startech nepoznal přemožitele. Jeho největším soupeřem by mu měl být Josefem Váňou mladším připravovaný Passion Return (ž. Bartoš), který se může pochlubit dobrými výsledky z Francie.

V Ceně Sergeanta Thundera (Stch, I. kat., 3200 m) rovněž můžeme vidět souboj svěřenců Pavla Tůmy a Josefa Váni mladšího. Dříve jmenovaný do dostihu chystá naposled v polském proutěnkářském vrcholu druhého Dominiqua (ž. Odložil), jehož vyzve čtvrtý z Křišťálového poháru Lord Dragon (ž. Bartoš). Nebude překvapením, pokud budou trenér Pavel Tůma a žokej Jan Odložil opouštět Slušovice s hattrickem, protože jasným favoritem dvojkové Ceny senátora Goláňe (Stcc, II. kat., 4200 m) je vítěz Velké mostecké steeplechase Swinging Thomas.  

Jan Odložil tak má dobrou šanci zvrátit vývoj šampionátu překážkových jezdců. V Lázně Poděbrady Cupu totiž ztrácí jedno vítězství na vedoucího Lukáše Matuského. Ten má sice větší počet druhých míst, ovšem v pátek má poslední příležitost své letošní české statistiky vylepšit, protože pro listopadové dostihy v Kolesách je bez licence.

Dodejme, že první z pátečních dostihů odstartuje ve 12 hodin, a kdo se na závodiště nedostane osobně, může to nejdůležitější sledovat od 14 hodin a 30 minut prostřednictvím přímého přenosu na programu Čt sport.

Více informaci naleznete na DETAILU AKCE.

 

DSC_9208.JPGV Mostě je na programu sedmička rovinových dostihů. 96. Českomoravská cena CHARVÁT CTS a.s. (I. kat., 1400 m) je z nich početně nejméně obsazena, když se na její start postaví pouze šestice koní. Dva z nich reprezentují barvy letos mimořádně úspěšné stáje Lokotrans. Loňské vítězství bude obhajovat Lailaho (ž. Laube), ale dobře vychází i spolehlivý Matello (ž. Verner), který Lailaha letos v Mostě dvakrát porazil. V červnové Ceně jezdectví mu k tomu ale pomohl lepší průběh, v srpnové Svatováclavské ceně se zase lépe vyrovnal s o 200 metrů kratší distancí. Roli favorita nicméně zaujímá Caucasian (Charvát). Svěřenec Konstantina Kobzareva na jaře zkoušel delší distance, ale ty pro něj nebyly to pravé. Posledně ovšem stylem start-cíl s přehledem vyhrál chuchelský mílový handicap II. kategorie.

V Mostě se odběhne také trojice závěrečných dostihů populární Pony Ligy a do finále jde pomalu i boj o Lázně Poděbrady Cup, tedy šampionát rovinových jezdců. K jeho zisku má nejlépe nakročeno Jiřina Andrésová, na níž druhá Vendula Korečková ztrácí tři vítězství. O další tři zásahy zpět je třetí Milan Zatloukal. Velké přeskupení pořadí se v sobotu čekat nedá, když Andrésová i Zatloukal budou v akci třikrát, zatímco Korečková absolvuje dvě jízdy.

Start prvního sobotního dostihu je plánován na 12 hodin a 30 minut.

Více informaci naleznete na DETAILU AKCE.

 

foto: Bohumil Křižan