Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > Prodlouží prvomájovou sérii Váňa nebo Kratochvíl?

Prodlouží prvomájovou sérii Váňa nebo Kratochvíl?Po Mostu a pražské Velké Chuchli vstoupí do sezóny také závodiště v Lysé nad Labem. Tam se uskuteční první letošní překážkové dostihy, když vrcholem sobotního programu je Prvomájová steeplechase města Lysá nad Labem, v níž se zcela jistě přeruší minimálně jedna vítězná série.

Dostihy

Jak název dostihu prozrazuje, Prvomájová steeplechase města Lysá nad Labem (I. kat., 4200 m) se pravidelně koná 1. května. Loni se kvůli epidemiologickým opatřením uskutečnila s tříměsíčním zpožděním, ale letos se vrátila do tradičního termínu, byť aktuální opatření stále nedovolují přítomnost diváků. Co každopádně i loni zůstalo stejné, byla dominance trenéra Josefa Váni staršího a žokeje Jana Kratochvíla. Od roku 2014 totiž tento tandem ovládl všechny ročníky Prvomájové steeplechase. To se letos každopádně změní, protože nastoupí v rolích soupeřů.

Papírově lepší šance na prodloužení vítězné série má Josef Váňa, který připravuje dvojici největších favoritů. Tím vůbec největším je Aeneas, v jehož sedle střídá Jana Kratochvíla Josef Bartoš. Reprezentant stáje Statek Blata Český ráj dosud v Lysé nad Labem absolvoval trojici překážkových dostihů a ve všech získal vítězství. Prvomájová steeplechase sice mezi jeho úspěchy schází, ale dvakrát ovládl letní Memoriál Evy Palyzové. Jeho tréninkový druh Power Zar (Složil) Prvomájovou steeplechase ovládl předloni a od té doby startuje pouze v Itálii. Loni přivezl z Merana dvě vítězství z tamních krosů.

Jan Kratochvíl povede koně svého současného zaměstnavatele, tedy stáje Lokotrans a trenéra Luboše Urbánka. Antalgique sice dosud startovala v nižších kategoriích, ale v Lysé nad Labem má dobrou bilanci jednoho vítězství a dvou druhých míst. Navíc stáji se úvod sezóny podařil, když před třemi týdny získala dva překážkové triumfy v Bratislavě.

Ze zbylé čtveřice úspěchem nepřekvapí na českých drahách debutující Godsalino (Faltejsek), který posledně zvítězil v menším francouzském krosu. Vysokou kvalitu už ukázali loňský účastník Velké pardubické Bugsie Malone (Matuský) a veterán Larizano (Odložil), který skončil dvakrát druhý a jednou třetí v Memoriálu Evy Palyzové. Jediným rozběhaným koněm je Annie Reilly (Benš), přesto se nevyhne roli outsidera.

Kvalitní podívanou slibují také početně obsazené rámcové dostihy. Z nich krátce zmiňme aspoň dvě rovinové zkoušky třetí kategorie. Favoritem Memoriálu Chrise Richnera za podpory přátel a společnosti Charvát Group (1700 m) je totiž čtvrtý z loňské Velké jarní ceny Zoheyr (Laube), u něhož nebude překvapením, když se v dalším průběhu sezóny zařadí mezi mílařskou elitu.

Cena společnosti Centrotherm Mladá Boleslav (2200 m) je vyhrazena tříletým nestartovavším koním. Řada jejích účastníku vlastní atraktivní rodokmeny, když například Be In (Verner) má za polosourozence jedničkové vítěze Hessoesse a Be Mastera a Krasomil (Bořánková) je prvním potomkem v Českém Derby druhé Krasavy.

Jak už je výše zmíněno, dostihový den v Lysé nad Labem se uskuteční za zavřenými dveřmi. Sledovat ho ovšem můžete prostřednictvím streamu na adrese dostihy.tv, přičemž to nejdůležitější nabídne také osmdesátiminutový přímý přenos České televize, který odstartuje už ve 12:00. Informace o jednotlivých koních můžete čerpat z dostihového programu, který je volně ke stažení na našem webu.

Jaroslav Fabris