Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > Rozzáří se nad Vary Shining Sky? Klasické Oaks se odběhne už zítra

Rozzáří se nad Vary Shining Sky? Klasické Oaks se odběhne už zítraZatímco o minulém víkendu se žádné dostihy na českém území nekonaly, tentokrát přináší oba víkendové dny atraktivní program. Dnes se totiž v Pardubicích odběhne III. kvalifikace na Velkou pardubickou a zítra hostí Karlovy Vary čtvrtý klasický dostih sezóny, tedy klisnám vyhrazené Oaks. V něm se utká dvanáct tříletých klisen, mezi nimiž je favoritkou v Českém Derby umístěná Shining Sky.

DSC_6544.jpgVe 2400 metrů dlouhém 78. Oaks holdingu Rabbit CZ (Listed) se mezi sedmičku nejlepších klisen rozdělí dotace 550.000 korun. Na největší podíl z této částky aspiruje především Shining Sky. Svěřenkyně Michala Dema, který bude také v jejím sedle, dlouhodobě prokazuje příslušnost ke špičce ročníku. Vždyť ve Varech skončila druhá už v zářijové Ceně zimní královny a těsně pod vrcholem zůstala i v první dámské klasice, tedy v Jarní ceně klisen. Do pozice favoritky jí ale pasuje především výkon v Českém Derby. V konkurenci hřebců totiž finišovala pátá, čímž prokázala vysokou třídu i schopnost prostát distanci 2400 metrů.

Hned osm jejích soupeřek se před čtyřmi týdny utkalo v chuchelské Ceně Latiny, tedy 2200 metrů dlouhé hlavní předzkoušce Oaks. Vítězství v ní vybojovala Riwetta (ž. Florian), přestože papírovou jediničkou trenérky Heleny Vocáskové byla Maxienne (ž. Zatloukal), která zklamala desátou příčkou. Pěkným finišem vybojovala třetí příčku Garmona (ž. Línek), která je polosestrou vítěze tří loňských klasik Gaspariniho. Pětici nejlepších tehdy doplnily Yonella (ž. Lukášek) a vítězka karlovarské Ceny zimní královny Willemine (ž. Laube).

Zajímavou podívanou slibuje také rámcový program. I ostatní dostihy jsou totiž početně dobře obsazeny, přičemž výraznější zmínku zasluhují dva z nich. 1200 metrů dlouhá 44. Cena Masise - Renomia Agro je letošním prvním jedničkových dostihem pro dvouleté koně. Na startu bude devítka juniorů, z nichž už tři dokázali zvítězit. Nejlepší dojem při svém úspěchu zanechala Francinette (ž. Zatloukal), která uspěla v Mostě, a jejíž trenérce Heleně Vocáskové se s dvouletými tradičně daří. V Lysé stylem start-cíl zvítězil Didier (Štěrbová), zatímco chuchelský dostih pro české odchovance ovládla Limária (ž. Línek).

Celý program uzavře 35. Lázeňská míle Mikrop Čebín (II. kat.). Jak už její název napovídá, odběhne se na distanci 1600 metrů a na její start se postaví vyrovnaná dvanáctka koní. Český debut zde absolvuje letos dvakrát ve Francii vítězný Black Paws (ž. Korečková). Ještě větším otazníkem je Troop Commander (ž. Foret). Vítěz Slovenského derby 2020 se totiž představí po bezmála tříleté pauze. V dobré formě se letos ukazují Seasony (ž. Liška), který už dvě mílové dvojky vyhrál, i desetiletý Mormill (am. Fabris). Ten při vstupu do sezóny zazářil vítězstvím v jedničkovém Gomba handicapu.    

Dodejme, že první z osmičky nedělních dostihů odstartuje ve 14.15 hodin, a kdo se do Karlových Varů nedostane osobně, může to nejpodstatnější sledovat prostřednictvím přímého přenosu na programu Čt sport. Začátek 80 minut dlouhého přenosu je plánován na 17 hodin.

 

Více informací najdete v DETAILU AKCE.

 

foto: Bohumil Křižan