Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > Oaks pro „Krásku“, deštivou kvalifikaci ovládl Sacamiro

Oaks pro „Krásku“, deštivou kvalifikaci ovládl SacamiroUplynulý víkend se u nás běhalo na dvou dostihových drahách. Sobotní Pardubice přivítaly III. kvalifikaci na Velkou pardubickou, nedělní Karlovy Vary viděly čtvrtou letošní klasiku.

Sobotní mítink skrápěl po celou dobu intenzivní déšť. Do něj se vstříc třetí kvalifikaci, která se jela jako Cena firmy Chládek a Tintěra, Pardubice a.s., vydalo 11 koní. Sázkovým favoritem byl Sacamiro, následovaný Talentem. Loňský obhájce vítězství ve Velké pardubické Mr Spex, na něhož stáj Lokotrans za dlouhodobě zraněného žokeje Lukáše Matuského angažovala francouzského žokeje Ludovica Solignaca, byl čtvrtou sázkovou šancí.

sacamiro.jpgNa startu se zpozdil Star, který si po celou dobu udržoval několika délkový odstup od pole koní, ale konečně spolehlivě skákal. Vpředu operovali ostřílení krosaři - Player s Marcelem Novákem, Talent s Pavlem Složilem či Zataro s Petrem Tůmou. Skokanské chyby přišly dvě, ta první na Velkých zahrádkách, kde spadl žokej Ondřej Velek ze Stuka, na Velkém anglickém skoku se poroučela k zemi ze slovenského Royal Gina amatérka Tereza Polesná, která v sedle střídala zraněného žokeje Jana Odložila.

Při výběhu na travnatý ovál začal tempo diktovat Player následovaný Zatarem a Talentem, který jako první točil do cíle. To už se za ním ale vyvážel rychlík Sacamiro s Janem Faltejskem a předvedl svoje pověstné zrychlení, jemuž vítěz Velké pardubické z roku 2021 nedokázal vzdorovat. Po velmi těsném druhém místě v druhé kvalifikaci nyní jistě zvítězil v té třetí.

„Valach si teď odpočine a pak budeme ladit formu na Velkou pardubickou. Jestli si budeme přát stejně deštivé počasí i do Velké? Je to jedno, Sacamiro to prostě dá,” prohlásil po dostihu asistent trenérky Radim Petřík. Hnědý valach je odchovancem napajedelského hřebčína, loni skončil senzačně těsně třetí ve Velké pardubické za Mr Spexem a Talentem.

Druhý v srpnové kvalifikaci doběhl Talent s žokejem Pavlem Složilem, třetí po pěkném závěru Star s žokejem Martinem Liškou. Doběh na tabuli do pátého místo doplnil na čtvrtém místě Player s žokejem Marcelem Novákem, pátý skončil Zataro s žokejem Petrem Tůmou.

gianina.jpgDruhým vrcholem deštivého mítinku byla Cena města Pardubic, která se jela jako Cena Registany, a byla určená pouze pro klisny. Tam se tempa ujala nová tvář na pardubickém závodišti, pětiletá hnědka He Camarguaise, kterou od startu poslal do čela žokej Martin Liška. Tato dvojice tam vydržela podstatnou část dostihu, než se před ní v posledním oblouku dostaly dvě největší favoritky - Giannina s žokejem Kratochvílem a Cosmic Magic s žokejem Pavlem Složilem. Více sil měla prvně jmenovaná, která pro statek Blata Český Ráj ukořistila vítězství. „Dnes to bylo přesně počasí pro ni. Půjde kobylí cestou, víme, že je výborná skokanka a vytrvalkyně. Nebudeme na ni ale tlačit,” řekl její majitel Josef Dufek, majitel fotbalového klubu v Mladé Boleslavi.

 

 

korfu.jpgZ jezdců se nejvíce dařilo Jan Faltejskovi. Už pětinásobný vítěz Velké pardubické si při deštivém mítinku připsal na své konto hattrick. Kromě vítězství v hlavním dostihu dne přivedl k dalšímu triumfu doposud neporaženého ryzáka Fort Medoc, kterého pro stáj Dr. Charváta připravuje trenér Pavel Tůma. V Poháru BICZ holding 2023 vypsaném pro čtyřleté koně v jednáctičlenném startovním poli nenašli konkurenta. Vzápětí Faltejsek přidal vítězství další, a to v krosu pro pětileté a starší koně, v Ceně společnosti Archer hunting s.r.o. Osmiletého ryzáka Korfu, opět v barvách stáje Dr. Charvát, ale tentokrát připravuje žokejova manželka Alžběta.

 

moraya.jpgV neděli v Karlových Varech panovalo příznivější počasí a diváci mohli v průběhu odpoledne vidět dvě zkoušky nejvyšší kategorie. Tou první byla 44. Cena Masise - Renomia Agro určená dvouletým koním. Dostih byl odstartován s velkým zpožděním, které způsobil volně pobíhající Didier, který utekl od startovacích boxů. Dostih nakonec skončil překvapivou porážkou desetinové favoritky Francinette, která v průběhu neměla světlejší moment, a v cíli se po doběhu raz – dva radovala trenérka Martina Havelková. Ta byla v sedle vítězné klisny Moraya ze stáje DS Kompresory – Kopřiva za kterou o 2 ¼ délky finišovala Serena Chope. Chuchelská trenérka zažila podařené odpoledne, když sedmý letošní triumf oslavila v sedle Leny, která jako největší outsiderka opanovala Cen Jatky Český Brod a,s. Nutno dodat že čtyřletá klisna reprezentuje trenérčinu vlastní stáj www.martinahavelkova.com.

beauty.jpgPřekvapením skončil též vrchol dne, 78. Oaks holdingu Rabbit CZ. Tam šla na start jako favoritka pátá z Českého derby, Shining Sky, jejíž útok ale v cílové rovině odrazila dostih v ideálním tempu vodící Willemine. Obě dvě ale nakonec nestačily na finiš To Ten Meters a zejména na vnitřní straně útočící Beauty Approach, která se od bojující skupinky odpoutala až v závěrečných metrech.

O překvapivém výsledku svědčí i sázkové kurzy, když první dvě klisny vlastnily shodný kurz 15:1, třetí Willemine pak 10:1. Vítězná ryzka ze stáje rodiny Nieslanikových měla letos na kontě pouze triumf z III. kategorie ze Slušovic, zlepšení ale ukázala už v trialu, kde nebyla tak daleko od nejlepších. Jak pro žokeje Davida Lišku, tak pro trenéra a majitele oranžovo – bílých barev to bylo druhé vítězství v klasickém Oaks.

zaukhan.jpgAž téměř do půl sedmé do večera si museli diváci počkat na tradiční 35. Lázeňskou míli Mikrop Čebín a.s. V ní se oblíbené měkčí dráhy dočkal po dlouhé době Zaukhan a s podporou Tomáše Lukáška udolal v posledních metrech Seasonyho. Na třetím místě dokončil Troop Commander, vítěz Slovenského derby 2020, který se na dráhu vracel po téměř tříleté pauze.

 

 

 

marios.jpgZ jezdců se nejvíce dařilo mladému amatérskému jezdci Tomáši Romanovi, který dosáhl na svůj první hattrick. Jak Sadalbari, tak Perfect Kordula patřili mezi favority, Marios ale s kurzem 17:1 odskakoval jako jeden z největších outsiderů.

 

 

 

 

 

foto: B. Křižan