Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > Sobotní Chuchle s jedenácti dostihy včetně předzkoušky Derby

Sobotní Chuchle s jedenácti dostihy včetně předzkoušky DerbyV sobotu budou moct letos poprvé zavítat do Chuchle Areny Praha diváci a čeká je mimořádně nabitý program. Jeho součástí je totiž jedenáct dostihů, z nichž dva mají status první kategorie. Neděle je sice v českém dostihovém kalendáři volným dnem, přesto budou mít čeští turfmani co sledovat. V akci budou totiž poslední dva vítězové ankety Kůň roku. Subway Dancer míří do Bratislavy, kde se uskuteční skvěle obsazený mítink Turf Gala, zatímco Nagano Gold startuje v Chantilly. Tam bude v akci rovněž vítěz Velké jarní ceny Royal Word, jehož cílem je dokonce francouzského derby.

Dostihy

Začněme ale chuchelským menu. Z dvojice vrcholů větší pozornost poutá 69. Velké červnová cena (I. kat., 2200 m). Ta je totiž hlavní předzkouškou Českého Derby a pro řadu jejích účastníků bude sobotní výsledek stěžejní, aby se dostali na startovní listinu vrcholu sezóny. Handicapy, které jim s největší pravděpodobností zajistí účast v Českém Derby, už nyní vlastní Vert Liberte (Hrouda) a Dragon Arrow (Šafář). Ti obsadili druhé a páté místo ve Velké jarní ceně a především dříve jmenovaný svěřenec Dalibora Töröka svým projevem naznačil, že mu delší distance přijde vhod. Naopak až jedenáctým místem zklamal ve Velké jarní ceně Aidensfield (Palík), který o týden dříve skončil čtvrtý v její slovenské analogii.

Ve stejný den jako úvodní díl klasické trojkoruny se odběhl také Memoriál JUDr. Otakara Frankenbergera. Koně, kteří se v něm umístili na prvních třech místech, směřují rovnou do Českého derby, zatímco ti méně úspěšní se budou snažit o zlepšení. Čtvrtý skončil ve „Frankenbergerovi“ stájový druh Vert Liberta Tcheque King (Vyhnálek), který patřil ke koním, kteří akceptovali rychlé tempo dostihu. Naopak ze zadní části pole útočil pátý Kmotr (Koplík). Šestý pak skončil v Česku debutující Abrams Creek (Laube), jehož loňské formy z Francii přeci jen slibovaly více.

Ze zbylé desítky startujících může pořadím zamíchat především dvojice koní. Prvním z nich je Václavem Lukou připravovaný Global Man (Foret), který doposud startoval pouze ve Francii. Na konci března zvítězil na distanci 2150 metrů na all-weather dráze v Lyonu, ale následně na to nenavázal v Chantilly, kde se známkou 34 kg uzavřel doběh handicapu. Méně ambiciózně byl menežován český odchovanec Respekt (Chaloupka), jehož jméno na přihláškách Českého Derby schází. Při vstupu do sezóny ale prohrál jen s Royal Wordem a následně exceloval v Mostě, kde dostih čtvrté kategorie ovládl s rezervami o 8 délek.

Špičkoví starší koně se potkají na startu 16. Memoriálu Jaroslava Maška (I. kat., 1400 m). Favoritem je Arslangirejem Šavujevem připravovaný Politicum (Verner), který právě na této distanci s převahou 8 délek dominoval v loňském EJC Millionu. Slušně vstoupil i do aktuální sezóny, když s nejvyšší váhou skončil pátý v Gomba handicapu. Tehdy se před ním sice seřadila trojice Mormill (Lukášek), Manoamano (Zatloukal) a Ultimate Fight (Palík), ale ti nosili o 5,5 až 7 kg méně, zatímco tentokrát se jejich váhová výhoda maže nebo aspoň snižuje.

Celkem by se mělo v sobotu v Chuchli představit 150 koní. Patří mezi ně i Pacific Hill (Korečková), jehož comeback je dalším ze sobotních taháků. Vítěz předloňského Českého Derby totiž od zmíněného úspěchu nestartoval a v Ceně společnosti Tipsport (III. kat., 2200 m) se poprvé představí jako svěřenec Tomáše Váni, k němuž se stěhoval od Radka Holčáka.

První dostih odstartuje v Chuchli ve 14:00, a i když epidemiologická opatření dovolují přítomnost diváků, jejich počet je stále omezen číslem tisíc. Kdo se tedy na závodiště nedostane, může kompletní program sledovat prostřednictvím streamu na webu dostihy.tv.

Na závěr aspoň stručně uveďme v úvodu zmiňované starty českých hvězd na zahraničních drahách. Velká část české špičky míří v neděli do Bratislavy, kde se uskuteční mítink Turf Gala. Jeho součástí je pětice jedničkových dostihů, na jejichž startovních listinách figuruje 65 koní, z nichž je více než polovina v českém tréninku. Jejich představení by vydalo na samostatný článek, ovšem nejvíce je skloňováno jméno Subway Dancer (Janáčková Koplíková). Svěřenec Zdena Koplíka posbíral řadu úspěchů ve francouzských black-type dostizích, ale vůbec nejvíce zazářil třetím místem v anglickém Champion Stakes. V devíti letech si středoevropskou premiéru odbyde ve 37. Velké ceně Slovenska společnosti LOKO TRANS s.r.o. (Gd-3, 2400 m), kde vyzve domácího Opasana (Koplík) nebo polského Night Tornada (Srnec).

Velice zajímavé jsou z českého pohledu také nedělní dostihy v Chantilly. V Prix du Jockey Club (Gr.1, 2100 m), tedy ve francouzském derby, se totiž představí klasický vítěz Royal Word (Veron). Svěřence Arslangireje Šavujeva čeká mimořádně náročný úkol a už samotné účast je bezpochyby velkou událostí. Připomeňme, že před jedenácti lety do Prix du Jockey Club zamířil jiný Šavujevův svěřenec Shamalgan a skončil třináctý. Čtyřicet minut po Royal Wordovi se v Chantilly představí také dvojnásobný Kůň roku Nagano Gold (Guyon). Svěřence Václava Luky čeká v Grand Prix de Chantilly (Gr.2, 2400 m) šestice soupeřů, mezi nimiž je papírovou jedničkou druhý z loňské Prix de l’Arc de Triomphe In Swoop.

Jaroslav Fabris