Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > Sobotní Most s trojicí jedniček včetně sprinterského vrcholu

Sobotní Most s trojicí jedniček včetně sprinterského vrcholuV sobotu se po bezmála čtyřměsíční pauze vrátí dostihové dění na Hipodrom Most. Tamní program je bezpochyby velice atraktivní, když se mezi osmičkou dostihů nachází hned trojice jedniček. Největší pozornost z nich poutá jubilejní 100. ročník Svatováclavské ceny, která je největším českým dostihem na distanci 1200 metrů.

Dostihy

Do Jubilejní 100. Vršanské uhelné Svatováclavské ceně (L) nastoupí devítku sprinterů, kteří se utkají o podíly z celkové dotace 550.000 korun. Chybět mezi nimi bude obhájce vítězství Mr Right, který v přechozích čtyřech edicích dostihu skončil nejhůře druhý a třikrát se stal šampiónem sprinterů. Novým sprinterských králem se může stát Jir Sun (Laube). Svěřenec Luboše Urbánka šel letos výrazně nahoru, když na jaře jeho série čtyř vítězství vyvrcholila na bratislavském mítinku Turf Gala. Jeho hlavní zbraní je mohutná koncovka, což sice v Mostě nebývá ideální, ale v květnu na tamní dráze vyhrál dvojkový handicap.

Naopak rychlý bývá po startu tříletý Drish Venture (Lukášek). Svěřenec Radka Holčáka sice s Jir Sunem na Turf Gala prohrál, ale posledně se na bratislavské dráze prosadil naplno. Cílem dvojkové Ceny Mysa sice procválal na druhé místě, ovšem vítězná Datthirey byla kvůli pozitivnímu dopingovému testu diskvalifikována. Naopak v posledním startu zklamal Arslangirejem Šavujevem připravovaný Politicum. Na vině ale byla i příliš dlouhá mílová distance, když předtím skončil na „dvanáctce“ o derby dnu druhý a na jeho štítě zůstal i třetí Drish Venture. Do jeho sedla se vrací Jaroslav Línek, s nímž loni suverénně ovládl EJC Million. Drish Venture i Politicum se na mostecké dráze představí poprvé.

Nováčkem je v Mostě také Ponntos (Zatloukal). Svěřenec Miroslava Nieslanika na jaře uhájil čtvrtá místa v italském Listed i v těžkém dostihu ve francouzském Chantilly, ale v dalších dvou startech mu síly došly dříve. Na Turf Gala byl hodně temperamentní už v paddocku a od té doby bezmála tři měsíce nestartoval. Jeho stájovým kolegou je Manoamano, který je sice stále nezvítězivší, ale mezi elitou pravidelně sbírá umístění. Koneckonců loni tu skončil druhý. Navíc do jeho sedla se vyhoupne ve španělsku působící multišampión Václav Janáček, který před dvěma měsíci potřetí zvítězil v Českém Derby.

Dvojici koní chystá do dostihu také trenér Václav Luka. Vůbec poprvé se v Česku představí Zelote (Foret). Ten loni vlastnil ve Francii vysoký handicap 42 kg, a i když je aktuálně o 6 kg níže, rozhodně ho nelze podceňovat. Sweeticon (Korečková) v Česku debutovala rovněž ve Svatováclavské ceně. Stalo se tak před dvěma lety a hned dokázala zvítězit. Letos má ale na kontě jen dva slabší starty z jarních měsíců. Především překvapit mohou také další dvě klisny v poli, byť i ony mají své kvality. Chop Chop (Clijmans) totiž loni vyhrála slabší jedničku a Manolla (Janáčková Koplíková) bude obhajovat pátou příčku.

Devítka koní se utká rovněž ve 24. Velké letní ceně Ústeckého kraje (I. kat., 2000 m). Jejím favoritem je Grigri de Lancray (Janáček). Svěřenec Filipa Neuberga loňskou sezónu zahájil vítězstvím v mostecké čtyřce, ale od té doby šel výrazně nahoru, přičemž jeho progres zatím vyvrcholil start-cíl vítězstvím ve Zlatém poháru. O síle klasického ročníku napoví Locomotive (Lukášek), který naposled skončil šestý v Českém Derby. Do pořadí mohou promluvit také před třemi lety v tomto dostihu vítězný Darkolva (Šafář), loňský vítěz EJC Middle Cape Freedom (Línek) nebo naposled v bratislavské jedničce pro klisny vítězná Mo My Dream (Laube).

Překážkovým vrcholem mostecké sezóny je Velká mostecká steeplechase 2021 – dobročinná cena poslankyně Hany Aulické Jírovcové (I. kat., 4400 m). Na její start se postaví pouhá pětice koní, mezi nimiž je jednoznačným favoritem obhájce vítězství Dusigrosz (Bartoš). Svěřenec Josefa Váni je také letos ve formě, o čemž přesvědčil lehkým vítězstvím v pardubickém Zlatém poháru. Na jeho zaváhání bude čekat především Korfu (Faltejsek), který v Česku ve třech překážkových startech neprohrál, ale jednalo se o dostihy IV. kategorie. V posledních letech startuje v menších dostizích v Itálii, kde v dubnu vyhrál kros.

První dostih odstartuje ve 14:00, a pokud se na závodiště nedostanete osobně, přenos z celého dostihového dne můžete tradičně sledovat prostřednictvím streamu na webu dostihy.tv.

Více informací najdete na webu závodiště

Jaroslav Fabris
Foto: Bohumil Křižan