Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > V Lysé favorizovaný Swinging Thomas, v Chuchli „dvojka“ stáje Vocáskových Riwetta

V Lysé favorizovaný Swinging Thomas, v Chuchli „dvojka“ stáje Vocáskových RiwettaV uplynulém týdnu hostily dostihy Lysá nad Labem a Chuchle Arena Praha. O sváteční čtvrtek byl vrcholem Memoriál Evy Palyzové o pohár hejtmanky Středočeského kraje, nedělní Chuchle měla hlavní dostih v trialu na Oaks – 44. Ceně Latiny.

 

DSC_6253.jpgDo Lysé nad Labem zavítala tradičně bohatá divácká návštěva, která mohla sledovat dokonce devět dostihů, z toho sedm rovinových a dvě steeplechase. Na start hlavního dostihu odpoledne, Memoriálu Evy Palyzové o pohár hejtmanky Středočeského kraje, se postavilo na start šest koní a horkým favoritem byl svěřenec Pavla Tůmy ze stáje dr. Charváta, Swinging Thomas. Nakonec ale musel o vítězství tvrdě bojovat, když v poslední třetině dostihu se pokusil o trhák Prince d´Orage s Janem Kratochvílem. Jan Faltejsek v sedle favorita ale zachoval chladnou hlavu, i když před poslední překážkou ztrácel na vedoucího koně dobré dvě délky a svěřenec trenéra Váni mladšího vypadal lépe. Nakonec ale favorit drtivým finišem udolal soupeře o jednu délku, dalších osm délek zpět dokončil Reggaeton. Posledním, kdo se dostal do cíle, byl Dulcar de Sivola.

 

DSC_4875.jpgV rámcovém programu se dařilo amatéru Matyáši Lukovi, který ovládl první dva dostihy odpoledne. V úvodní Ceně společnosti Alfex zaznamenal lehké vítězství v sedle Salar Islanda trenérky Evy Záhorové, za půl hodiny později v amatérském Handicapu Nutri Horse musel tvrdě bojovat, když Saigon Icon za sebe o půl délky odkázal San Godenza. V obou případech oblékl černo – zelené barvy, ale zatímco v prvním případě se jednalo o stáj Luka - Vedral, v tom druhém o Syndikát V3J.

Ze dvou vítězství v průběhu odpoledne se radoval i domácí trenér Tomáš Váňa a to zásluhou tříletých klisen. Triestina ze stáje Epona se prosadila v Handicapu společnosti Tipsport, Leontynka v majetku stáje Michaela – Hruboš opanovala Handicapu hotelu Olympionik.

V neděli se, byť za tropického počasí přesto před solidní návštěvou, uskutečnil v Chuchle Areně Praha Letní dostihový den, jehož vrcholem byla 44. Cena Latiny (I. kat., 2200 m, 3l. kl., 135 tis. Kč), která slouží jako hlavní přípravná zkouška pro klasické Oaks, jež se bude konat počátkem srpna v Karlových Varech. Ve svižně odběhnutém dostihu se favoritky nakonec neprosadily a těsný triumf vybojovala ryzka Riwetta s žokejem Adamem Florianem.

_DSC9292.jpgNejvětší šance měly před startem vítězka slovenské Jarní ceny klisen Feschanda a suverénka dvou menších jarních testů Maxienne, ale ani jedna se mezi prvních pět v cíli nevešla. Po boji o hlavu v kvalitním čase 2:19,68 triumfovala ryzka DS GAUDIUM (stájová kolegyně Maxienne) Riwetta s žokejem Adamem Florianem, svěřenkyně trenérky Heleny Vocáskové v závěrečném duelu odrazila silný nápor teprve potřetí v kariéře startující Coletky, o délku a čtvrt třetí skončila polosestra Koně roku 2022 Gaspariniho Garmona.

Pro čtvrtou z loňské Ceny zimní královny Riwettu to byl druhý plný zásah kariéry, první v Praze a první v dostihu nejvyšší kategorie, žokej Adam Florian, vítěz letošní Velké jarní ceny s Jardin Micheletem, dosáhl na své dvanácté jedničkové vítězství. Pětinásobná trenérka-šampiónka Helena Vocásková se do listiny vítězů Ceny Latiny zapsala již potřetí.

 

 

_DSC7537.jpgV rámcovém programu dvakrát zvítězil žokej Jan Verner, šampión z roku 2020 navázal na dva čtvrteční triumfy z Lipska a připsal si 53. kariérní double. Nejprve byl v sedle Quiet Street z letos velmi úspěšné stáje Arenzo a trenéra Jana Ráji, kterou dovedl stylem start – cíl v druhém nejlépe dotovaném dostihu dne, Červencovém handicapu. Druhý zásah přidal v sedle Perfect Corduly, která se z přívlastku nezvítězivší zbavila v Ceně Fontana Watercoolers. Tříletou tmavou hnědku připravuje pro stáj Velecký trenér Zdeněk Mimra.

 

 

 

 

 

Foto: B. Křižan