Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > V Pardubicích se vrátila Pomella, ve Varech musel Vert Liberte zabojovat

V Pardubicích se vrátila Pomella, ve Varech musel Vert Liberte zabojovatO uplynulém víkendu se u nás běhalo na dvou dostihových drahách. V sobotu v Pardubicích byla vrcholem Letní cena města Pardubic přes proutěné překážky, v neděli se ve Varech v Ceně Mediag PB s.r.o. utkali tříletí a starší vytrvalci.

Druhý srpnový mítink v Pardubicích divákům nabídl kombinaci rovinových dostihů s proutkami, jejichž vrcholem byla Letní cena města Pardubic. Do širšího okruhu favoritů patřila pětiletá vranka Pomella, která se pod vedením svého již stálého jezdce, žokeje Jakuba Kocmana, po červnovém výpadku znovu vrátila na vrchol.

pomella.jpgSvěřenkyně trenéra Josefa Franka vloni v říjnu senzačně zvítězila v proutěnkářském vrcholu sezóny, v Křišťálovém poháru. V letošním klasickém Zlatém poháru ale nestíhala tempo a její jezdec ji musel zastavit. V Letní ceně města Pardubic to už opět byla Pomella jak si ji dostihoví fanoušci pamatují. V cílové rovince to bylo její představení, zvítězila s výrokem „velmi lehce“. Konkurencí v dostihu jí měli být především květnový vítěz z polské Wroclawi Brexit a také polokrevný Ho My God, který se vracel do Čech z výletu do Francie.

Hned po startu se na první pozici usadil Ho My God (ž. Jaroslav Myška) a v doprovodu Brexita (ž. Pavel Složil ml.) a také Eisenherze (ž. Jan Odložil) tak cválal až na konec protilehlé rovinky. Tam ho už střídala Pomella, která se naopak většinu dostihu držela na zadní pozici a kterou její žokej začal postupně posouvat startovním polem dopředu až za lesíkem. Do prostoru cílové roviny Pomella vbíhala s obrovským náskokem. Za ní doběhl Eisenherz před Popinjayem (Petr Foret), který se nedávno stěhoval od trenérky Štěpánky Myškové k Heleně Vocáskové. Ho My God doběhl současně na čtvrté pozici s Northern Fighterem.

„Pomella byla dneska jako vyměněná po tom Zlatém poháru, měl jsem problémy ji držet do správné chvíle. Vím, že když je taková chtivá, že budeme bojovat o vítězství. Když se podívám zpět, tak v mé kariéře je to asi nejtřídovější kobyla, na které jsem v České republice seděl. Jezdil jsem kvalitní koně v Anglii, s touhle kobylou by to klidně mohli zkusit i venku,“ komentoval výkon klisny Jakub Kocman. 

wilantos.jpgDruhým překážkovým dostihem dne byla proutěnkářská Cena společnosti Tipsport, která nabídla nejobsazenějším dostihem dne. Tempa dostihu se ujala Nanamixa vedená Danielem Vyhnálkem, za ní se pohybovali Hibernian (ž. Marcel Novák) a Kubera (ž. Petr Tůma). Nic se na tom neměnilo prakticky celý dostih, až v protilehlém oblouku se dopředu začal posouvat Wilantos. Žokej Marek Stromský po překonání poslední překážky už na nic nečekal a se svěřencem trenéra Grzegorze Wroblewskeho zvítězil. Nanamixa doběhla druhá před Hibernianem, Agadir Goldem (ž. Ondřej Velek) a klisnou jménem Stratosferic (Petr Foret).

 

 

porcinella.jpgProutěné překážky doplnila šestice rovinových dostihů, z nichž nejprestižnější byl Pohár BICZ holding 2023. V trojkové rovině na 2480 metrů zvítězila Porcinella s Lenkou Neprašovou v sedle. Čtyřletá svěřenkyně trenérky Heleny Vocáskové tak navázala na své nedávné vítězství v Karlových Varech.

Status třetí kategorie měla také Cena s Kapkou naděje. Dostih na 1500 metrů byl vypsaný pro dvouleté klisny a byl jakousi generálkou na Cenu zimní královny, která se v Pardubicích poběží poprvé v říjnu letošního roku. Zvítězila v ní nejzkušenější klisna ve startovním poli River Dawn s žokejem Petrem Foretem v sedle. Tmavou hnědku připravuje trenér Miroslav Nieslanik.

 

 

vert liberte dekor.JPGVrcholem v nedělních Karlových Varech byla Cena Mediag PB s.r.o. pro tříleté a starší koně na vytrvalecké distanci 2400 metrů. Tady byl velkým favoritem Vert Liberte, o vítězství ale musel bojovat o poznání víc, než se očekávalo. Až do posledních metrů mu totiž kladla tuhý odpor dvojice Vévoda a Vignette na vnější straně dráhy. Pětiletý valach ze stáje DS Pegas ale nastupoval po menší pauze a nejlepší výkony podává na měkčí dráze, které se v horkém počasí nedočkal. Jeho další kroky by měly směřovat do Francie.

 

 

 

 

 

alzir doběh.JPGV rámcovém programu se dařilo dosavadnímu leaderovi jezdeckého šampionátu Davidu Liškovi, které dosáhl na hattrick. Zvítězil hned v úvodním dostihu dne, Ceně EBF Stallions, v sedle dvouletého Moraliste z tréninkové centrály Nieslanikových. Oranžovo – bílé barvy měl na sobě i při lehkém triumfu v Ceně společnosti Aquaterm, kde byl jeho partnerem Alzir. Jiný dres oblékl pouze o půl hodiny předtím v Memoriálu Václava Kučery, kde triumfoval v sedle Shosanny v majetku Syndikátu V3J a tréninku Evy Záhorové.

 

 

 

 

 

silver trigger.jpgDouble si z lázeňské metropole odvezl trenér Michal Kalčík a jezdkyně Alena Plimlová, kteří si šli přebrat čestné ceny v Ceně Conseq hřebčína Darhorse pro český chov, kde se poněkud překvapivě prosadil San Godenzo ze stáje FVE Relay JK Levín. Slavnostní ceremoniál si zmíněná dvojice užila i o půl hodiny později při dekoraci po Ceně společnosti Tipsport, když společnost jim tentokrát dělal Silver Trigger. Nutno dodat že i on s kurzem 12:1 patřil mezi outsidery dostihu.

 

 

 

 

 

Foto: B. Křižan, M. Kozová