Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > Veterán Mormill ovládl Gomba handicap

Veterán Mormill ovládl Gomba handicapNa Velký pátek 7. dubna byla v Chuchle Areně Praha zahájena letošní dostihová sezóna. Navzdory chladnému počasí dorazil vysoký počet diváků a program prvních osmi dostihů se odehrál ve skvělé atmosféře. Tradiční otevírací test, 96. Tipsport Gomba handicap (hdcp I. kat., 1200 m, 4l. a st.) vybojoval desetiletý valach Mormill, v 65. Velké dubnové ceně (I. kat., 1800 m, 4l. a st.) snadno triumfovala šestiletá klisna Zariyannka.

mormill doběh.jpgFavoritem 96. Tipsport Gomba handicapu byl vítěz říjnové Českomoravské ceny Caucasian, avšak ten finišoval čtvrtý o šest délek za bronzovým Worth Choicem. Nicméně ani dvojnásobný premiant Sprinterské ceny pod nejvyšší zátěží v poli nestačil na dvojici "pérových" vah: o tři čtvrtiny délky zvítězil Mormill s žokejkou Martinou Havelkovou před Kathy Ames s úřadující šampiónkou Jiřinou Andrésovou, pro níž šlo o vůbec první dostih v nové sezóně.

Mormill dosáhl sedmého kariérního triumfu, v téměř stoleté historii dostihu se stal teprve druhým desetiletým vítězem (po Cyrillusovi z roku 1944) a svému majiteli, někdejšímu amatérskému jezdci z Rakouska Bernardu Lischkovi zařídil premiérové vítězství na scéně nejvyšší kategorie. Trenér Jaroslav Jelen, působící v jihočeském Pěčíně, se do listiny vítězů zapsal podruhé, předlouhých 29 let po úspěchu se Santalinem. I žokejka Martina Havelková vyhrála tradiční otevírací dostih roku podruhé, a to sedmnáct let po zásahu v sedle German Malta.

 

zariyanka.jpgJednoznačnou prominentku měla 65. Velká dubnová cena, v níž se lehce o čtyři a půl délky prosadila Zariyannka, ze sedla poprvé podporovaná žokejem Petrem Foretem. Hvězda stáje LOKOTRANS Slovakia CZ si po karlovarských úspěších v Oaks 2020 a loňské Lázeňské míli (kterou, shodou okolností, před třemi lety vyhrál i Mormill) zapsala třetí životní triumf, na kontě však má další téměř dvě desítky umístění v elitních dostizích. Její trenér Zdeno Koplík vyhrál Velkou dubnovou cenu potřetí, žokej Petr Foret obhájil loňské prvenství (s Vert Libertem). Zariyannka útočila ze zadní části pole a na zbylé stupně vítězů odkázala tandem tempařů Odsonne a Pace Man.

Právě nejúspěšnější žokej chuchelských odpolední a také žokej s nejvyšším počtem jedničkových výher z minulého roku Petr Foret dosáhl v průběhu sezónní premiéry (45. životního) double, a potvrdil tak obě zmíněné loňské statistiky.

 

Foto: Bohumil Křižan