Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > O víkendu zahájí sezónu Most a Pardubice

O víkendu zahájí sezónu Most a PardubiceZatímco minulý týden hostila start dostihové sezóny Chuchle Arena Praha, o nadcházejícím víkendu bude v akci dvojice závodišť. Nejprve přijde na řadu sobotní Most, kde je vrcholem programu tradiční předzkouška klasické Jarní ceny klisen Memoriál Rudolfa Deyla, v neděli pak otevře své brány závodiště v Pardubicích.

DSC_1228.jpgNa start 49. Memoriálu Rudolfa Deyla (I. kat., 1400 m) se postaví devítka tříletých klisen. Největší pozornost poutá dvojice, která už loni zazářila na nejvyšší scéně. Svěřenkyně Václava Luky Salt Mix je dokonce neporažena, když si v Gerschově memoriálu i Ceně zimního favorita poradila i s elitními hřebci. Do jejího sedla se znovu vyhoupne největší jezdecká hvězda dne Václav Janáček, který působí ve Španělsku, kde už osmkrát získal šampiónský titul. Feschanda (ž. Verner) loni zvítězila ve slovenské Ceně zimní královny a bude se snažit zužitkovat dobrou stájovou formu, když trenér Pavel Tůma před týdnem třikrát zvítězil v Bratislavě.

Na zaváhání favoritek bude čekat především Ballerina, která dosud startovala ve Francii, kde z jedenácti startů vytěžila dvě vítězství. Do sedla svěřenkyně Ingrid Janáčkové Koplíkové se vyhoupne Tomáš Lukášek, jehož čeká letošní česká premiéra po návratu ze zimního angažmá v Kataru. Zvítězit už dokázala také Eagle Babe, jíž se to povedlo právě v Mostě. Svěřenkyni Miroslava Nieslanika povede Aslan Kardanov, který působil v Polsku a českému publiku se představí poprvé.

Stejně jako v minulých letech je součástí zahajovacího dne mostecké sezóny 6. Memoriál Jaroslava Podolana (II. kat., 2200 m). Jedná se o handicapový dostih, takže jeho účastníci ponesou rozdílné hmotnosti, které by měli vyrovnávat rozdíly v jejich výkonosti. Každý z osmičky účastníků dostihu tak má šanci na úspěch. O zajímavou statistiku se může opřít tempař Vévoda (ž. Andrésová), protože dosud v Mostě startoval třikrát a na severočeské dráze nepoznal porážku.

Celkem je na programu sedmička rovinových dostihů, z nichž první odstartuje ve 13:30.

Více informací najdete v DETAILU AKCE.

 

Zahájení pardubické sezóny obstará trojice rovin a dvojice proutěnek, které otevřou českou překážkovou sezónu. Na programu jsou sice pouze dostihy nižších kategorií, nicméně diváci se mohou těšit například na účast jezdecké špičky, a to včetně Jana Faltejska. Toho na podzim vyřadilo zranění z boje o obhajobu šampiónského titulu, ale o minulém víkendu se dostal na vítěznou vlnu, když slavil dvě vítězství v Bratislavě.

DSC_6797.jpgNejlépe dotovaným dostihem programu je závěrečná Jarní cena Pardubického závodiště (IV. kat., 3200 m). V ní se nad proutěnými překážkami utká sedmička koní, z nichž nikdo výrazněji nevyčnívá. Svěřencem Pavla Tůmy je teprve čtyřletý Wooden Indian, který v minulé sezóně pod vedením své stálé jezdkyně Terezy Polesné dvakrát zvítězil ve Slušovicích. Překážkový talent naznačila také ve Zlaté sponě tříletých třetí Nanamixa (Vyhnálek).

Naopak nejstarším koněm v poli je sedmiletý Államfö (ž. Faltejsek). Ten zatím více ukázal na rovinách, když je vítězem Maďarského St. Legeru, nicméně loni se několikrát umístil nad italskými překážkami. Na startu bude i dvojice koní, která doposud startovala pouze ve Francii. Wonder Woman dokonce vyběhla pouze dvakrát, a to předloni. Do sedla svěřenkyně Luboše Urbánka se vyhoupne špičkový rovinový žokej Petr Foret, který minulý týden dvakrát vyhrál v Chuchli. Ani nad překážkami ale není nováčkem a na sklonku loňské sezóny získal v Kolesách své první překážkové vítězství. 

Přes proutěné překážky se odběhne rovněž Pohár BICZ holding 2023. Přestože se jedná o dostih nejnižší kategorie, na startu najdeme několik zajímavých jmen. Na první pohled zaujme především Cat’s Agility, která loni patřila k širší špičce klasického ročníku, když v St Legeru ztrácela z pátého místa necelé 2 délky na Koně roku Gaspariniho. Při překážkové premiéře povede svěřenkyni Dalibora Töröka Daniel Vyhnálek, jehož nadějně rozjetou kariéru loni brzdila zranění.

Rovinový program se skládá z trojice supervytrvaleckých dostihů IV. kategorie. První z nich je vyhrazen tříletým koním a v šestičlenném poli může hrát prim dvojice trenéra Pavla Tůmy. Zvlášť Don Hugo (ž. Verner) ukázal slušnou třídu, přičemž matka Dumnonia i oba starší polosourozenci vyhráli jedničkové dostihy. Dvojice dostihů pro čtyřleté a starší koně vypadá hůře čitelná, když jejich pole jsou početnější a papírově také vyrovnanější.

První z pětice dostihů odstartuje v nezvyklý čas, a to už v 11:15. Kdo se na závodiště nedostane osobně, může vše podstatné sledovat prostřednictvím přímého přenosu České televize, který začíná ve 12:30.

Více informací najdete v DETAILU AKCE.

 

foto: Bohumil Křižan