Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > Zůstane Devoir Rien neporažena i po Jarní ceně klisen?

Zůstane Devoir Rien neporažena i po Jarní ceně klisen?V neděli pokračuje dostihová sezóna na Hipodromu Most. Epidemiologická opatření bohužel stále nedovolují přítomnost diváků, nicméně dění na dráze bude mimořádně zajímavé. Na programu je totiž první klasický dostih letošní sezóny - konkrétně 73. Jarní cena klisen města Mostu. Na její start se sice postaví jen osmička klisen, ale špička dámské části tříletého ročníku neschází, když se znovu utká pětice nejlepších z Memoriálu Rudolfa Deyla.

Dostihy

V hlavní předzkoušce 73. Jarní cena klisen města Mostu (L, 1600 m) uhájila neporazitelnost Devoir Rien (Verner). Svěřenkyni Pavla Tůmy tedy patří role favoritky a má tak dobré šance, aby napodobila úspěch své matky Dumnonie, která před šesti lety triumfovala v Jarní ceně klisen s převahou 5 délek. Na druhou stranu proti ní ovšem hovoří statistika, že vítězka Deylova memoriálu se naposled prosadila v úvodní klasice v roce 2007, kdy tento double zaznamenala Hanover Lady.

O pouhý krk zpět finišovala v Deylově memoriálu Sparkle Shout (Zatloukal). Svěřenkyni Miroslava Nieslanika čeká už čtvrtý letošní start, když zjara dvakrát vyběhla v Itálii. Mezi špičku ročníku patřila už loni, protože v Ceně zimní královny skončila třetí. Tehdy jí porazila druhá Giannina (Šafář), která pro změnu skončila třetí v Deylově memoriálu. Před třemi týdny sice svěřenkyně Heleny Vocáskové souboj o vítězství sledovala s odstupem 3 délky, nicméně oproti svým přemožitelkám nosila o 2 kila více, takže tentokrát by se jim měla minimálně přiblížit.

Nevýhodu vyšší hmotnosti měla v Deylově memoriálu také Muguruza (Chaloupka), která obsadila pátou příčku. Od svěřenkyně Václava Luky se čekalo trochu více, protože loni lehce vyhrála Cenu zimní královny, tedy vrchol sezóny pro dvouleté klisny. Každopádně podobně jako v případě Devoir Rien, ani pro ni nehrají statistiky. Zimní královna totiž naposled Jarní cenu klisen ovládla v roce 1990, kdy se prosadila Carotida.

V jejím sedle tehdy slavil úspěch Allan Petrlík, který tentokrát pomýšlí na úspěch v roli trenéra. Do dostihu chystá dvojici klisen, když stájovou jedničkou je zřejmě v trialu čtvrtá Rabbit Coulsty. Do jejího sedla se vyhoupne Tomáš Lukášek, který v zimě sbíral úspěchy v Kataru. Odepisovat nelze ani Rabbit Manduro (Laubeová). Při vstupu sezóny sice nesplnila roli favoritky, ale v Ceně zimní královny z pátého místa mnoho neztrácela.

Dvojí zastoupení budou mít na startu další dva trenéři. Václav Luka vedle Muguruzy připravuje také čtvrtou z Ceny zimní královny Solemeenu (Foret). Ta je jedinou zástupkyní domácí chovu a letos ještě nestartovala. Tandem Miroslava Nieslanika pak dotváří Trezy Lady (Palík), která je nejméně zkušenou účastnicí dostihu. Jediný start totiž absolvovala před dvěma měsíci v Římě, kde skončila devátá.

Druhým vrcholem odpoledne je první letošní jednička určená vytrvalcům. Na start 27. Memoriálu Vlastimila Smolíka (2400 m) se postaví devítka koní. Roli favorita zaujímá třetí z posledního Českého derby Francimor (Šafář), ke špičce dámské části loňského klasického ročku loni patřila v Oaks třetí Faliraki (Verner). Oba ale budou sezónu teprve zahajovat a se špičkou starších koní se utkají poprvé.

Obhájce druhého místa Darkolva (Laube) toho sice při letošní premiéře mnoho nepředvedl, ale metry navíc mu přijdou vhod. Z dobré formy naopak může těžit před třemi týdny v Mostě vítězný Orpheus (Foret), který Smolíkův memoriál vyhrál před dvěma lety. Pozornost zasluhuje i pátý z loňské Prix du Cadran Cacophonous (Havelková), jehož optimum ovšem leží na ještě delších distancích.

Jak už je výše zmíněno, dostihový den v Mostě se uskuteční za zavřenými dveřmi. Sledovat ho ovšem můžete prostřednictvím streamu na adrese dostihy.tv. Informace o jednotlivých koních můžete čerpat z dostihového programu, který je volně ke stažení na našem webu.

Jaroslav Fabris