Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > Kdy registrovat plnokrevné hříbě?

Kdy registrovat plnokrevné hříbě?



Tento článek není přímo určen zkušeným chovatelům, či hřebčínům a stanicím s dlouhodobou praxí. Jelikož se ovšem těžiště chovu anglického plnokrevníka přesouvá stále více na bedra tzv. „owners-breeders“, cítím potřebu upozornit na základní principy registrace hříbat.

Koně

„Narodilo se nám hříbě, co mám dělat?“ Toto je pravděpodobně nejčastější dotaz, který je vůči nám vznášen právě v jarních měsících. Tedy krok číslo 1 je vždy zaslání připouštěcího lístku, resp. jeho růžové kopie, kterou vám (po zaplacení připouštěcího poplatku) vydá držitel plemeníka. Je třeba vyplnit jeho zadní stranu (uvést chovatelský výsledek, což platí i v případě, že se hříbě nenarodí a klisna je jalová, zmetala apod.) a zaslat na JC ČR do tří týdnů od ohřebení klisny. Tím se celý proces registrace odstartuje a chovatel obratem obdrží další instrukce (kompletní metodika např. ve VČT zde) a formulář na návrh jména.

Poté je třeba společně zkoordinovat očipování hříběte a odběr vzorku na test paternity. Vždy tedy nejprve kontaktujte pracovníka Plemenné knihy. Na tomto místě vás chovatele prosím, abyste v zápalu nadšení hned hříběti „neškubali“ žíně a neodesílali je bezprizorně v různých podomácku vyrobených obalech do všemožných laboratoří a dále lokální veterináře, aby do plnokrevných hříbat neaplikovali mikročip určený pro psy, či jiné domácí mazlíčky. Pověřená osoba u vás provede popis hříběte, očipuje, odebere vzorek žíní a tyto podklady posléze odešlete do laboratoře imunogenetiky ČMSCH a.s., Hradištko pod Medníkem. Upozorňuji, že testaci z jiné, než této laboratoře v plnokrevném chovu nemůžeme akceptovat.

Po odeslání již jen vyčkejte a obdržíte dvě faktury, jednu od JC ČR za registraci, druhou od ČMSCH za ověření paternity hříběte. A je to. Po zaplacení již jen cca měsíc vyčkejte, hříbě bude zavedeno do Plemenné knihy, do Ústřední evidence koní ČR a bude mu vystaven průkaz. Na tomto místě bych rád upozornil, že řádný termín pro tuto registraci je do 31. srpna toho kterého chovatelského roku, zjednodušeně, hříbě dle mezinárodních předpisů musí být očipováno a odebráno ještě před odstavem, z tohoto důvodu neodkládejte výše uvedené kroky na léto, či dokonce podzim.

A bonus závěrem. Chováte-li klisnu, které se v průběhu její dostihové kariéry podařilo zvítězit v dostihu I. kategorie a vyšší, či již dala takového potomka, registrace i testace v laboratoři je pro vás zdarma. Ovšem pouze za předpokladu, že vše řešíte v řádných termínech, především tedy včasně nahlásíte hříbě prostřednictvím připouštěcího lístku.

Jako vždy se těším na vaše nové odchovance, ať už osobně, či v „administrativní rovině“.

Ing. Ondřej Plachý
Foto: Ing. Michaela Přibáňová, Ph.D.