Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > Bezchybná pardubická kvalifikace a Most trenérky Manové

Bezchybná pardubická kvalifikace a Most trenérky ManovéUplynulý víkend přinesl dva dostihové mítinky. V sobotu se v Pardubicích odběhla první kvalifikace na Velkou pardubickou, nedělním vrcholem na mosteckém Hipodromu byla Cena první dámy ČR.

Cena města Pardubic, která se běžela jako první kvalifikační dostih na 134. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou, přinesla vítězství 8letému hnědému valachovi Godfreymu, když po boji porazil stejně starého Chelmsforda. Zatímco prvního jmenovaného vedl Daniel Vyhnálek, druhého dostihem provedl žokej Jan Kratochvíl. Hned v prvním testu si vstupenku do letošního ročníku zajistilo všech patnáct startujících. Připojili se k loňskému vítězi Velké pardubické Sacamirovi, který má právo startu jako obhájce vítězství automaticky.

Zatímco loni se z vítězství v první kvalifikaci radoval Chelmsford a druhé místo bral Godfrey, letos si osmiletí valaši pořadí prohodili. O výsledku ale musela rozhodovat cílová fotografie. Vítězství nakonec pro sebe ukořistil Godfrey, syn výborné klisny Partoutatou, která to na Pardubickém závodišti před lety také výborně uměla.

kvalda deko.jpgDo 5800 metrů dlouhého dostihu nastupoval s kurzem 4,25:1 jako největší favorit Chelmsford. Za ním se s odstupem seřadili se stejným kurzem 8,5:1 Godfrey, Argano a Sexy Lord. Právě tento ryzák udával pod vedením svého staronového žokeje Jaroslava Myšky tempo. Za něj se zařadil chtivý Korfu s Janem Faltejskem a Chelmsford s Kratochvílem. Žokej Myška zvolil přiměřené tempo, v němž žádný z koní neudělal výraznou minelu. Na konci pole se držel Argano se svým trenérem Martinem Liškou v sedle, podobnou taktiku voli i narychlo angažovaný žokej Ondřej Velek na Starovi. Ti se ale v průběhu dostihu posouvali dopředu a zadní místa přenechali Imphalovi s Janem Odložilem, ale také bez chuti jdoucímu Mr Spexovi s Thomasem Beaurainem, pro kterého to byla pardubická kvalifikační premiéra.

Z oranice zavedl koně na travnatý ovál Lombargini (ž. James Best), pozici si lepšil Argano, ožil i dlouho vedoucí Sexy Lord. Do cíle ale zavedl pole koní Star a vypadalo to na velké sólo tohoto 13letého bělouše. Jako čtvrtý skákal poslední proutěnku Godfrey, který pouze pod rukama Daniela Vyhnálka přeřadil na vyšší rychlostní stupeň stejně jako u bariéry jdoucí Chelmsford. Godfrey nakonec o krátkou hlavu zvítězil, druhý skončil Chelmsford, třetí místo patří Starovi, čtvrté Sexy Lordovi a pětici nejlepších uzavřeli 20letá Lenka Neprašová na valachovi Her Himovi.

„Šli jsme se kvalifikovat. Hlavní cíl je Velké pardubická, to si dobře uvědomujeme. Snad jsme si loni smůlu na Taxisu vybrali. Nyní půjde Godfrey ještě jeden přípravný dostih. Zda to bude znovu kvalifikace, to se ještě budeme rozhodovat,“ řekl majitel vítězného koně Jiří Trávníček.

hibernian.jpgDruhým vrcholem dne byla dvoumílová Cena společnosti Tipsport, která se běhá v kurzu Memoriálu kapitána Rudolfa Poplera. Tento test dostihových sprinterů ovládl Hibernian, který pod žokejem Marcelem Novákem nastoupil ostrým závěrem a vedoucího Mr Zuru (ž. Pavel Složil ml.) odsunul na druhé místo. Třetí příčka patří Boule De Neige s Josefem Bartošem.

 

 

 

 

 

napajev.JPGV Mostě se na start hlavního dostihu, Ceně první dámy ČR, postavilo osm koní a favoritkou byla na hattrick mířící Totally Gold. K prodloužení šňůry na místním Hipodromu jí nakonec chybělo ½ délky o které dřív proťal cílovou pásku Napayev v sedle s Jiřinou Andrésovou. Svěřenec trenérky Voršilkové startuje hlavně v Německu a na našem území se ukázal teprve potřetí v kariéře. Kromě debutu proměnil ve vítězství oba dva zbylé starty, přičemž mostecký triumf byl jeho prémiovým v první kategorii.

 

 

 

 

 

sirius.JPGZbytek odpoledne se odehrával pod taktovkou trenérky Manové, jejíž svěřenci ovládli celou půlku odpoledního programu. Hned v prvním dostihu se prosadil její Trip to Deauville v sedle s Milanem Zatloukalem, kterému se podařilo ten den dosáhnout hattricku. Krom úvodní zkoušky šel přebírat čestné ceny i po Ceně DTS Vrbenský, kde byl jeho partnerem Sirius Red. Ten je stejně jako vítěz prvního dostihu v majetku stáje SV Vondra.

Žokej Zatloukal byl ještě v sedle šestileté Blue Queen ze stáje Carlsberg, která ovládla Cenu Hitrádia North Music a tak jediným jiným žokejem, který si šel vychutnat vítězné ovace po dostihu po boku trenérky Manové, byla Jiřina Andrésová. Ta se prosadila v sedle Night ShineCeně společnosti Tipsport, když cílovou pásku proťala o krátkou hlavu dříve než dostih vodící Rabbit Garswood.

 

mano.JPGDobrou formu prokázali (tak jako na minulém mosteckém mítinku) i koně z centrály rodiny Nieslanikových. Oranžovo – bílé barvy slavily v neděli double, když jako první se prosadil v Ceně Hipodromu Most osmiletý Manoamano pod Sabinou Mokrošovou, jenž proběhl cílem v novém českém rekordu na 1000 metrů. O mnoho překvapivější byl vítěz posledního dostihu, Ceně představenstva společnosti Hipodrom Most a.s., tříletý Zardonic, který se tak vyřadil z kategorie nezvítězivších. V jeho sedle slavila první triumf kariéry jezdkyně Karlíková.

 

 

 

 

 

 

Foto: Lucie Bílá (Pardubice) a Andrea Zavadilová (Most)