Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > V Chuchli proběhne prověrka formy před Českým Derby

V Chuchli proběhne prověrka formy před Českým DerbyTentokrát v sobotu 1. června pokračuje metropolitní dostihová sezóna. Program její páté kapitoly nabízí osm dostihů a rozšířený doprovodný program pro nejmenší návštěvníky. Na dráze bude největší pozornost upřena na aktéry CPIPG Velké červnové ceny, tradiční hlavní přípravné zkouška před blížícím se Českým Derby. Druhou položkou nejvyšší kategorie je CONSEQ Cena Nory Jeane pro tříleté a starší klisny. Dostihy startují ve 14 hodin, avšak dětský program začne už s otevřením areálu v pravé poledne.

Holcbecher_2024May12_02087.jpgDo rolí hlavních kandidátů na úspěch v 72. CPIPG Velké červnové ceně (I. kat., 2210 m, 150 tis. Kč, 3letí) jsou pasováni stříbrný z CONSEQ Velké jarní ceny Zabyak a čtvrtý z Memoriálu JUDr. Frankenbergera Prometheus. Zabyak (ž. Florian, tr. Janáčková Koplíková, stáj Joly) se vloni na podzim v Mostě velmi suverénně zbavil přívlastku nezvítězivší, avšak na únorovém mítinku v Cagnes-sur-mer dvakrát neuspěl, a tak před třemi týdny ziskem druhého místa ve Velké jarní ceně poměrně překvapil. Vzhledem k původu u něj panují pochybnosti ohledně vytrvaleckých vloh, na druhou stranu stáj jeho trenérky výtečnou formou opanovala první dva měsíce tuzemské sezóny a v sedle bude mít opět žokeje-šampióna sezóny 2019 Adama Floriana, kterému aktuálně patří druhá příčka v českém a třetí ve slovenském šampionátu. 

V den konání mílové Velké jarní ceny se na pražské dráze uskutečnil i první důležitější delší test tříletých koní, Memoriál JUDr. Frankenbergera. Do tohoto dostihu, dlouhého stejně jako Velká červnová cena, nastupoval v úloze favorita Prometheus (ž. Foret, tr. Török, DS Pegas), jenž potom v cíli obsadil čtvrté místo. Je vlastním odchovancem svého majitele Jiřího Trávníčka a vnukem klisny Peinture Naive, jež Velkou červnovou cenu opanovala před devatenácti lety. Na tratích kolem dvou kilometrů absolvoval i tři dostihy nezvítězivších ve Francii, v nichž všech finišoval na dotovaných pozicích.

Velká červnová cena nezřídka přináší i nová jména, a tak z jedenáctky dalších startujících může své ambice pro České Derby posílit v podstatě kdokoliv – např. perspektivní Sambany, jehož trenér Radek Holčák připravil poslední dva vítěze sobotního vrcholu; sedmý z Velké jarní ceny, šampión loňských dvouletých hřebců Maxmilián a premiantka únorového dostihu nezvítězivších ve Francii, devátá z Jarní ceny klisen Fine Anyway, jimž by oběma delší dostih měl vyhovovat; či progresivní mostecký vítěz, pátý z Memoriálu JUDr. Frankenbergera Norridor.

DSC_9360.jpgV jubilejní 20. CONSEQ Ceně Nory Jeane (I. kat., 1610 m, 150 tis. Kč, 3l. a st. klisny) by se o triumf měly ucházet především loňská vítězka Classa (tr. Luka, stáj Martin Bláha), kterou premiérově povede žokej Jiří Chaloupka, a stříbrná z Jarní ceny klisen, předtím vítězka dubnového Deylova memoriálu a loňské Ceny zimní královny Ciotola (ž. Lukášek, tr. Janáčková Koplíková, Statek Blata Český ráj). Jejich nejvážnějšími konkurentkami se jeví být první dvě z předloňského ročníku Comming Pulse a Dally Top, přičemž lepší současnou formu dvěma jarními výhrami ukázala druhá jmenovaná, dcera vítězky tohoto dostihu z roku 2016 Dally Hit.

V sobotu budou pokračovat i tradiční seriály Hipospol Cup pro žákovské jezdce a série CONSEQ Group pro koně českého chovu, svůj test mají tříletí nezvítězivší koně, začátek a závěr programu pak obstarají vyrovnané handicapové dostihy.

Doprovodný program pro děti (ty do 15 let mají vstup zdarma) zahajuje už ve 12 hodin soutěžní stezkou s plněním úkolů o ceny (stezka bude otevřena do 16 hodin), dále se od 14 do 16 hodin děti mohou svézt na ponících, v průběhu odpoledne uvidí oblíbený králičí hop, k dispozici jsou jim tvořivé dílničky, venkovní herní plocha s atrakcemi i krytý dětský koutek Hříbátka. V 16.10 hodin proběhne na dětské louce tombola pro účastníky soutěžní stezky.

V infostánku v přízemí tribuny jsou k dostání nejen suvenýry, ale také výpravná publikace o historii Českého Derby "Dostihy o modrou stuhu" a nově i další knižní novinka “Malý ilustrovaný průvodce koňskými dostihy”, která čtenáře zábavnou formou seznamuje se základními pojmy dostihového sportu.

Společnost Tipsport pro své klienty již zveřejnila sázkovou nabídku na nedělní den, přímo na závodišti pak může sázet každý návštěvník starší osmnácti let, aniž by se musel registrovat.

Areál Chuchle Areny bude otevřen od 12 hodin. K dispozici je parkoviště o kapacitě 500 aut, z veřejné dopravy lze využít vlakového spojení (S7), autobusů (244 ad.) i přívozu (P4).

 

Více informací naleznete na DETAILU AKCE.

 

foto: Tomáš Holcbecher, Bohumil Křižan