Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > Do Mostu na první klasiku, do Pardubic na první krosy

Do Mostu na první klasiku, do Pardubic na první krosyO následujícím prodlouženém víkendu je na programu dvojice dostihových dnů. Už zítra můžete zavítat do Mostu, kde je na programu první z pětice klasických dostihů, tedy Jarní cena klisen. V pondělí pak přijdou na řadu Pardubice. Tam se odběhnou první letošní krosy, mezi nimiž je vrcholem Úvodní cross country Koroka.

DSC_2348.jpgV sobotu 6. května bude největší pozornost upřena na 75. Jarní cena klisen města Mostu (L, 1600 m). O klasické vítězství se na mosteckém hipodromu utká čtrnáct klisen. Šest z nich se před třemi týdny představilo v mosteckém Memoriálu Rudolfa Deyla, v němž lehce zvítězila Ballerina (ž. Lukášek). Svěřenkyně Ingrid Janáčkové Koplíkové těžila i z toho, že přes zimu startovala ve Francii. Zítra už jí tak čeká třináctý start kariéry. V hlavní předzkoušce naopak zklamala Salt Mix. Loni neporažená svěřenkyně Václava Luky totiž skončila až čtvrtá. V jejím sedle zraněného Václava Janáčka střídá David Liška.

Výrazný progres před třemi týdny ukázaly druhá Bethany (ž. Verner) i třetí Ballantines (ž. Palík), přičemž prodloužení distance hraje více pro dříve jmenovanou. Ještě více může z 200 metrů navíc profitovat pátá Eagle Babe (ž. Kardanov), která je jednou z trojice svěřenkyň Miroslava Nieslanika na startovní listině. Pozornost zasluhuje také trojice klisen, jíž čeká sezónní premiéra. Willemine (ž. Laube) a Shining Sky (ž. Demo) totiž obsadily první dvě místa v Ceně zimní královny. Lowe Wole (ž. Havelková) je zase vítězkou Pražského zimního favorita.

Prvním letošním dostihem pro elitní vytrvalce je 29. Memoriál Vlastimila Smolíka (I. kat., 2400 m). V sedmičlenném poli nalezneme hned pětici klisen. Vignetta (ž. Florian) loni zvítězila v Oaks před Totally Gold (ž. Lukášek), přičemž těsný souboj svedly i v St Legeru, v němž v opačném gardu obsadily druhé a třetí místo. Ke špičce dámské části loňského klasického ročníku patřila i Whirl Wind Girl (ž. Verner), která skončila druhá ve Slovenském Oaks a následně v Mostě vyhrála jedničkový handicap. Nejvyšší třídu v poli ukázal Pace Man (ž. Zatloukal), ale u něj je otazníkem, jak si poradí s takto dlouhou distancí.

Celkem je na programu osmička rovinových dostihů doplněná o trojici oddělení populární Pony Ligy. Start prvního dostihu je plánován na 14 hodin.

Více informací najdete v DETAILU AKCE.

 

Sváteční 8. květen je tradičním termínem pardubického dostihového dne. V minulosti se jednalo o zahajovací den, což tentokrát neplatí, protože pardubické závodiště otevřelo své brány už v polovině dubna. Každopádně se jedná o první letošní dostihový den, jehož součástí jsou krosy. Ty tvoří pět z celkové osmičky pondělních dostihů, přičemž největší pozornost poutá Cena města Pardubic – Úvodní cross country Koroka.

DSC_9921.jpgNa start Ceny města Pardubic – Úvodní cross country Koroka (I. kat., 4550 m) se postaví sedmička koní. Favoritem je nejmladší z nich, konkrétně šestiletý Gatsby. Svěřenec Pavla Tůmy totiž do Pardubic zamíří posedmé a dosud tam nepoznal porážku. Dvakrát přitom zvítězil na mítinku Velké pardubické, když předloni ovládl Cenu ČASCH a loni Cenu Vltavy. V ní za zraněného žokeje Jana Faltejska zaskakoval Jan Odložil, ale nyní se do sedla vrací stájová jednička stáje Dr. Charvát. Realizační tým je tedy zcela shodný s tím, který před rokem tento dostih ovládl s Night Moonem.

Gatsby ale rozhodně nebude čelit slabým soupeřům. Vždyť Stanislavem Popelkou připravovaný Imphal loni v Pardubicích třikrát vyhrál, když vypíchnout zasluhuje především jeho úspěch v závěrečné kvalifikaci na Velkou pardubickou. V samotné „Velké“ ho bohužel potkal pád na Taxisu. V ostatních pěti startech pod žokejem Jaroslavem Myškou ovšem nepoznal porážku. Dodejme, že Myška celkem na českých drahách posbíral 283 překážkových vítězství, takže ho jen dva zásahy dělí od historického maxima Dušana Andrése.

Na mítinku Velké pardubické se do cíle nepodíval ani Lodgian Whistle, když v Poplerově memoriálu skončil na Hadím příkopu. O měsíc dříve ale zaznamenal vítězný comeback po roční pauze. O jeho třídě svědčí například triumfy z Ceny Labe nebo kvalifikace na Velkou pardubickou. V sedle svěřence Josefa Váni staršího absolvuje letošní českou premiéru Josef Bartoš. Ten loni jako historicky první český žokej překonal metu 800 překážkových vítězství.

Desetiletý Royal Gino je sice vrstevníkem Imphala a Lodgian Whistla, ale překážkových zkušeností má o poznání méně. Svěřenec slovenského trenéra Mariána Štangela se totiž na pardubické krosy zaměřil teprve loni. Ukázal pro ně talent, takže skok z nižších kategorií může zvládnout. Pomoct by mu k tomu měl i start v nohách. Před měsícem se totiž s žokejem Janem Odložilem vítězně seznámil v Bratislavě, kde na něj nestačil ani následně v Prvomájové steeplechase druhý Enjeu d`Arthel.

Start v nohách má i Ivanou Porkátovou připravovaný Her Him (ž. Benš). Loňský vítěz Švédské Velké národní je ovšem v Pardubicích nováčkem. To svěřenec Radka Holčáka Mediciman (ž. Stromský) sice Pardubice dobře zná, když tam loni vyhrál i Červnovou cross country Válečníka, nicméně novinkou je pro něj takto dlouhá distance. Především překvapit může Derby Plus (Borč). Svěřenec Venduly Jirčákové loni absolvoval první českou sezónu, kterou zakončil vzdáleným čtvrtým místem v Ceně Labe.

Zajímavou podívanou slibují i další dostih. Handicapová Cena společnosti Tipsport (III. kat., 4550 m) je z nich sice početně neméně obsazena, nicméně mezi pěticí účastníků najdeme například dvojici talentovaných pětiletých krosařů. Vždyť Coupstar (ž. Faltejsek) a Kmotr (ž. Velek) v říjnu obsadili medailové pozice v Ceně ČASCH, tedy vrcholu sezóny pro čtyřleté krosaře. Dříve jmenovaný svěřenec Pavla Tůmy poutá pozornost už od prvních startů, protože je pravým bratrem vítěze největšího francouzského překážkového dostihu Grand Steeple-Chase de Paris Milorda Thomas. Váhově zvýhodněný Kmotr zase absolvuje premiéru pod trenérem Zdeňkem Mimrou.

Dodejme, že první dostih odstartuje ve 13 hodin, a kdo se nedostane přímo na závodiště, může vše podstatné sledovat prostřednictvím přímého přenosu na programu ČT sport. Jeho začátek je plánován na 15 hodin.

Více informací najdete v DETAILU AKCE.

 

foto: Bohumil Křižan