Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > Víkend ve znamení návratů. V Mostě Salt Mix, v Pardubicích Lodgian Whistle

Víkend ve znamení návratů. V Mostě Salt Mix, v Pardubicích Lodgian WhistleO uplynulém prodlouženém víkendu se u nás běhalo na dvou závodištích. Most v sobotu přivítal první klasický dostih sezóny, 75. Jarní cenu klisen města Mostu, pondělní Pardubice Úvodní cross country Koroka.

salt mix.jpgNa start dámské klasiky se postavilo třináct klisen a mírnou favoritkou byla vítězka trialu, Ballerina. Sázející měli ale důvěru i ve svěřenkyni Václava Luky, Salt Mix, která právě v předzkoušce přišla o svou neporazitelnost. Tu poslal David Liška po startu z venkovního startovního boxu 12 blízko k čelu dostihu, které ovládala Ballantines. Při vbíhání do cílové roviny zařadila bělka stáje Bokabau vyšší rychlostní stupeň a její žokej si už tak před cílem mohl dovolit krátké ohlédnutí. V cíli měla tato dvojice náskok ¾ délky na druhou Shining Sky a klisna tak celkem pohodlně odčinila tři týdny starou porážku, která šla částečně na vrub měkčí půdy.

Vítězka trialu Ballerina si došla pro třetí peníze, dostih vodící Ballantines dokončila čtvrtá. Pro pátou dotaci přilétla pěknou koncovkou Eagle Babe, poslední dvě honorované příčky patřily českým odchovankyním Baby Summer a Bethany.

jck.jpgVydařené odpoledne zažila trenérka Ingrid Janáčková Koplíková. Kromě „bronzu“ v hlavním dostihu zásluhou Balleriny zvítězili další dva její svěřenci. Hned úvodní dostih, Cenu EBF, opanovala působivě Yonella v majetku Jany Fialové. V jejím sedle byl žokej Tomáš Lukášek, který dovedl k triumfu i další klisnu z lotu trenérky Janáčkové Koplíkové, Totally Gold. Ta si připsala druhý vrchol sobotního mosteckého odpoledne, 29. Memoriál Vlastimila Smolíka. Čtyřletá tempařka ze stáje Statek Blata Český ráj v nepříliš rychlém průběhu útočila z ideální druhé pozice a v závěru neměla problém uhájit náskok před z konce pole letící Vignettou.

 

 

seasony.jpgŽokej Tomáš Lukášek v jejím sedle završil hattrick, když ve třetím dostihu dne, Ceně společnosti Tipsport, byl jeho partnerem Lucas Warrior ze stáje Görgls Farm. Dalším úspěšným žokejem odpoledne byl David Liška, který si kromě triumfu v hlavním dostihu připsal i Květnovou mosteckou míli. V sedle šestiletého Seasony v barvách stáje Pure Nutrition trenérky Martiny Havelkové uhájil půl délkovou převahu nad letos na jaře znovuzrozeným Sagarem.  

 

 

 

O svátečním pondělí otevřelo letos podruhé své brány závodiště Pardubice a vrcholem byla Cena města Pardubic - Úvodní cross country Koroka. Do dostihu odstartovalo sedmičlenné pole koní, které roztáhl více než svižným úvodem právě Bartoš na Lodgian Whistlovi. Za ním se usadili Imphal (ž. Jaroslav Myška), favorizovaný ryzák Gatsby (ž. Jan Faltejsek) držel třetí místo. První pád přišel na Irské lavici, kde se ze sedla poroučel žokej Rostislav Benš z valacha Her Him. Skokanskou chybu pak udělal na živém plotu s příkopem Derby Plus a dál pokračoval bez jezdce Josefa Borče. Do cílové roviny zavedl prořídlé pole koní Lodgian Whistle. Ani Imphal, ani Gatsby strojově jdoucího valacha na prvním místě neohrozili. Pěkným finišem se na třetí pozici před Gatsbyho dostal ještě Royal Gino, jehož žokej Jan Odložil jen pár minut před tím málem „vystoupil“ ze sedla na dropu. Tabuli uzavřel Mediciman s žokejem Markem Stromským. Ordre usadit se na špici a dělat dostih pro ostatní ale Josef Bartoš od trenéra Váni nedostal. „Nikomu se nechtělo vodit, tak jsem to vzal na sebe. S Lodgianem jsem vyhrál takhle i kvalifikaci, ” řekl Bartoš.

lodgian whistle.jpgPro centrálu Váňových bylo Lodgianovo vítězství malou satisfakcí. „Je jen zásluhou mé ženy, že tady Lodgian Whistle ještě je a že se dokázal vrátit po nepříjemném zranění. Teď si budeme přát, aby zůstal zdravý. Když vydrží, zkusíme kvalifikaci,“ prozradil trenér Josef Váňa starší.

Pro vítězného žokeje Josefa Bartoše to byla jediná jízda dne. „S tím nemám problém, jezdím i do Francie dvanáct hodin na jeden, dva dostihy, navíc ráno jsem se byl rozehřát v tréninku na závodišti ve Velké Chuchli. Když pak člověk sedne na dobrého koně v dostihu, je to příjemné,” přiznal vítězný žokej Josef Bartoš.

 

wonder woman.jpgZ dalších dostihů zaujala proměna klisny Wonder Woman. Zatímco v dubnu se uvedla hektickým projevem, tentokrát v Ceně Slavia pojišťovny jako by přišel na závodiště zcela jiný kůň. „Poslední start jsem nechápal. Doma je klisna hodná a tady byla nervózní. Teď na ni hodně práce odvedl žokej Martin Liška. Udržel ji před dostihem v psychické pohodě a pak ji nechal cválat na špici, jak jsme se domluvili,” řekl po dostihu vítězný trenér Luboš Urbánek.

 

 

 

 

korfu.jpgV Ceně společnosti Tipsport se prosadil valach Coupstar z tréninkové centrály Jiřího Charváta staršího a osvědčené dvojice - trenéra Pavla Tůmy a žokeje Jana Faltejska. Ten si v rámci odpoledne připsal double, když se stejnou jistotou dovedl k vítězství hned v dalším dostihu, Ceně Jezdectví, osmiletého ryzáka Korfu. Tohoto reprezentanta stáje dr. Charvát ovšem nepřipravuje Pavel Tůma, nýbrž trenérka Alžběta Faltejsková.

 

 

 

 

 

Dobře si pondělní odpoledne bude pamatovat i Jakub Kocman, který si v Ceně společnosti Zámecký vrch připsal padesátý triumf kariéry a tím i titul žokeje. O jeho vítězství v sedle Babilonie musela rozhodnout až cílová kategorie, která potvrdila výrok „tuhý boj – hlava“ nad v cíli druhým Čáryjape.

F. Minařík, tisková zpráva Dostihového spolku

Foto: B. Křižan