Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > Dostihové jaro odstartuje souboj zimních královen

Dostihové jaro odstartuje souboj zimních královenUž za tři dny, tedy v neděli 18. dubna, bude na Hipodromu Most zahájena letošní dostihová sezóna. Pandemie nového typu koronaviru bohužel podobně jako loni nedovoluje zahájit sezónu za přítomnosti diváků, nicméně osmička dostihů je kvalitně obsazena. Největší pozornost poutá tradiční předzkouška Jarní ceny klisen, kterou je 47. Memoriál Rudolfa Deyla společnosti Tipsport, ale řada adeptů klasických úspěchů se představí i v rámcových dostizích.

Dostihy

Favoritkami 47. Memoriálu Rudolfa Deyla společnosti Tipsport (I. kat., 1400 m) je dvojice klisen, které zvítězily v Ceně zimní královny. Její slovenskou edici ovládla Devoir Rien (Verner), která i vítězný debut absolvovala v Bratislavě a zatím je neporažena. Díky nižší dotaci slovenského vrcholu pro dvouleté klisny navíc svěřenkyně Pavla Tůmy ponese o 2 kg méně než Muguruza (Chaloupka). Tu připravuje Václav Luka a karlovarskou Cenu zimní královny ovládla stylem start-cíl. Právě ze svého projevu může profitovat, protože parametry mostecké dráhy nahrávají koním s ofenzivní taktikou.

S odstupem 3 délky za Muguruzou svedly souboj o druhé místo v Ceně zimní královny Giannina (Šafář) a Sparkle Shout (Palík). Úspěšnější byla dříve jmenovaná svěřenkyně Heleny Vocáskové. Připomeňme, že loňskou edici dostihu ovládla její stájová kolegyně Barthesa. Sparkle Shout má výhodu startů v nohách, když letos už dvakrát vyběhla v Itálii. Výsledkově sice nezazářila, ale narazila na silnou konkurenci. První český start absolvuje Got Luck (Koplík). Svěřenkyně Zdena Koplíka v červnu debutovala vítězství v Craonu, a byť posledními francouzskými výsledky neocení, tamní handicap 35 kg napovídá, že zasluhuje respekt. Úspěch některé ze zbylé petice klisen by byl překvapením.

Z rámcových dostihů rozhodně zasluhuje zmínku handicapový 4. Memoriál Jaroslava Podolana (II. kat., 2000 m). V jeho loňské edici zvítězila Reine d’Argent (Andrésová) o krk před Boruvkou (Havelková). Obě mohou znovu zamířit vysoko, protože shodně ponesou nejnižší hmotnost 49 kg. Naopak nejvíce naložená bude Maverana, jejíž žokej Radek Koplík naváží 63 kg. To je způsobeno především tím, že koncem srpna v Mostě vyhrála stylem start-cíl jedničkovou Velkou letní cenu. Ve vyrovnaném poli nelze opomíjet ani zbylou šestici koní. Vždyť například Grigri de Lancray (Korečková) a Storm de Nuit (Palík) loni dokázali ve dvojkových handicapech zvítězit.

Řada adeptů na start v Českém derby vstoupí do sezóny v Ceně tříletých vytrvalců (III. kat., 2200 m). Tři z nich už dokázali zvítězit. Kanada (Šafář) zvítězila právě na mosteckém hipodromu a je pravou sestrou dvou koní, kteří skončili v derby stříbrní. Jedním z nich je předloni ve Slovenském derby druhý Kristiano, který do klasické sezóny vstoupil druhým místem právě v tomto dostihu. Dalšími vítězi jsou Locomotive (Koplík) a Nasche (Chaloupka), zatímco pětici koní teprve čeká dostihový křest. Navzdory absenci zkušeností je ale nelze podceňovat, když například Brilliant Star (Laube) a Gott (Laubeová) byli zakoupeni za částky 70.000 respektive 120.000 euro.

Třináct tříletých koní se představí rovněž v Ceně Jockey Clubu ČR (III. kat.). Vítězství jako dvouletí získali Kiotari (Verner), která následně zklamala na hluboké dráze v italské Pise, a Fabrian Erste (Laubeová). Ten se sice v listopadu utkal pouze s českými odchovanci, ale nejlepšímu z nich nadělil dlouhých 8 délek.

Jak už je v úvodu zmíněno, dostihový den v Mostě se uskuteční za zavřenými dveřmi. Sledovat ho ovšem můžete prostřednictvím streamu na dostihy.tv a informace o jednotlivých koních můžete čerpat z dostihového programu, který je volně ke stažení na našem webu.

Jaroslav Fabris