Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > European Jockeys‘ Cup s jezdeckými hvězdami i Nagano Goldem

European Jockeys‘ Cup s jezdeckými hvězdami i Nagano GoldemV sobotu hostí Chuchle Arena Praha nejbohatší rovinový mítink sezóny, kterým je European Jockeys‘ Cup. Jeho sedmého ročníku se znovu zúčastní řada jezdeckých hvězd, z nichž zaslouží vypíchnout nestárnoucí Francouz Géralda Mossého nebo jedna z nejúspěšnějších evropských jezdkyň Sibylle Vogt. Ve vrcholech programu se představí také domácí koňská elita, mezi nimiž je největší hvězdou Nagano Gold, který se českému publiku představí po čtyřleté pauze.

 

Dostihy

Vrcholem mítinku je tradičně EJC Leram Million (Gd-3, 1400 m), jehož celkové dotace 1.200.000 korun z něj dělá po Velké pardubické a Českém Derby třetí nejbohatší český dostih. Na jeho start míří třináctka koní, z nichž tři připravuje trenér Václav Luka. Papírovou jedničkou je mezi nimi Mowaeva (Hardouin), který před měsícem zvítězil na all-weather dráze v Deauville a o jeho kvalitách svědčí také francouzský handicap 41,5 kg. Mezi jeho hlavní vyzyvatele patří letošní dvojnásobný jedničkový vítěz Worth Choice (Fresu). V roli obhájce vítězství půjde na start Politicum (Seidl), jehož ale před čtyřmi týdny ve Svatováclavské ceně porazili „věčně druhý“ Manoamano (Janáček) a tréninkový druh Mowaevy Zelote (Mossé).

Zbylá trojice vrcholů je dotována částkou 600.000 korun. Jako první z nich přijde na řadu dvouletým koním vyhrazená EJC cena BAK stavební společnosti - 85. Gerschův memoriál (L, 1400 m). V ní bude hájit pozici nejlépe hodnoceného dvouletka Arkhangelsk (Mossé). Svěřenec Arslangireje Šavujeva v Ceně Masise lehce zvítězil před druhou Porcinellou (Fresu), která půjde na start jen šest dní po třetím místě z Ceny zimní královny, a třetím Irbisem (de Vries). Poprvé se českému publiku představí v Bratislavě působivě debutující Well Prepared (Seidl) a v Itálii dvakrát umístěný Ashat (Vogt).

Největší koňská hvězda mítinku Nagano Gold (Mossé) nastoupí v roli favorita do HrubyMOVING EJC Long - 43. Velké ceny českého turfu (L, 2400 m). Svěřenec Václava Luky se s Českem rozloučil triumfem v St Legeru 2017. Poté mířil především do Francie, kde mu loni jen těsně uniklo vítězství v Gr.1 Grand Prix de Saint-Cloud, ale také skončil druhý na slavném anglickém mítinku Royal Ascot. Jeho letošní výsledky jsou sice trochu slabší, přesto v srpnu přidal už své deváté black-type umístění. V sobotu by mu měl dostih rozjet stájový kolega Premier Lion (de Vries). Ze čtveřice jejich vyzyvatelů vypadá nejlépe letos ve Francii třikrát vítězný Cote Jardin (Janáček).

Také do EJC Lokotrans Middle (L, 1800 m) chystá největšího favorita Václav Luka. Jeho svěřenec Billabong Cat (Hardouin) totiž ve Francii vlastní stejně jako Mowaeva handicap 41,5 kg a v Česku se uvedl vítězstvím ve Velké ceně Prahy, kterou ovládl závěrem ze zdánlivě beznadějné pozice. Tehdy na jeho štítě zůstali hrdina předchozích dvou edic Velké ceny Prahy Torque Power (Mossé), klasická vítězka Zariyannka (Sousa Ferreira) nebo loňský hrdina EJC Middle Cape Freedom (Seidl). Zajímavá bude také konfrontace s dvojicí tříletků, jimiž jsou vítěz Slovenského derby Rabbit Red Jazz (Janáček) a v obou exfederálních derby umístěný Rex Of Thunder (de Vries).

O celkovém pořadí European Jockeys‘ Cupu rozhodnout také výsledky dvou dostihů IV. kategorie na 1800 metrů, do nichž byli nominovaní jezdci losováni. Mimo hodnocení European Jockeys‘ Cupu se odběhne trojice dostihů, z nichž zmínku zaslouží EJC Cena Společnosti KSB – Pumpy + Armatury (II. kat., 1800 m). Ta je vyhrazena koním českého chovu, mezi jejichž majitele se i díky štědrému bonusu rozdělí 300.000 Kč. Vysoké dotaci odpovídá také kvalitní konkurence, jíž tvoří mimo jiné vítězka Jarní ceny klisen Solemeena (Foret), jedničkový vítěz z Karlových Varů Orleano (Janáček) nebo v St Legeru třetí Repekt (Chaloupka).

Neděle je sice na českých dostihových drahách volným dnem, nicméně už v úterý můžete vyrazit do Lysé nad Labem. Tamní program je tradičně smíšený a skládá se ze sedmičky dostihů, z nichž dvojice vlastní status III. kategorie. Ve steeplechase cross country na 3500 metrů má dobré šance svěřenec Josefa Váni World Speed (Bartoš), který letos vybojoval dvojici jedničkových umístění. Jeho tréninkový druh Shoemaker (Orčinskij) skončil před dvěma měsíci druhý v jezerní steeplechase v Bad Harzburgu, kde jeho náporu o půl délky odolala Grzegorzem Wroblewským připravovaná Piraniya (Odložil).

Ze čtveřice rovinových dostihů je sice Cena Rabbit Trhový Štěpánov (2200 m) početně nejhůře obsazena, ale kvalita pětičlennému poli neschází. Největší pozornost poutá předloňský vítěz Českého Derby Pacific Hill (Fialová). Svěřence Tomáše Váni v posledních letech trápily zdravotní problémy, a když už v červnu konečně vyběhl, pár set metrů po startu klopýtl a ztratil svou jezdkyni. Jedničkové vítězství mají na kontě také tréninkový druh Pacific Hilla Res Judicata (Korečková) a svěřenkyně Heleny Vocáskové Tularka (Koplík), kteří letos shodně zvítězili ve trojice.

Na závěr dodejme, že v Chuchli odstartuje první dostih už ve 12:30, zatímco v Lysé nad Labem ve 14:00. Pokud se na některé ze závodišť nedostanete osobně, přenosy z obou dnů můžete tradičně sledovat na webu dostihy.tv. Z chuchelského European Jockeys‘ Cupu navíc nabídne program ČT Sport bezmála tři a půl hodiny dlouhý přímý přenos, který startuje ve 14:40.


Foto: Bohumil Křižan