Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > Jezdecké obsazení odtajněno. Favority EJC budou Francouzi

Jezdecké obsazení odtajněno. Favority EJC budou FrancouziStartovní listiny sedmého ročníku Evropského poháru žokejů (EJC) jsou kompletní. Poslední klíčové informace před velkým dostihovým svátkem přinesla středeční tisková konference v Chuchle Areně Praha, na níž bylo tři dny před startem zveřejněno jezdecké obsazení šesti dostihů započítávaných do hodnocení poháru. Startovní čísla vylosovala moderátorka Barbora Černošková.

Jezdecké obsazení odtajněno. Favority EJC budou Francouzi

Do souboje o celkové vítězství zasáhne deset nominovaných jezdců, které doplní tři držitelé divokých karet. Zastoupeno bude deset národností. „Považuji to za krásný výsledek, svým způsobem je to evropský unikát. Předpověď počasí vypadá velmi dobře a věřím, že diváky opět čeká skvělý zážitek. Sestava žokejů je letos velmi vyrovnaná a silná,“ řekl trenér a člen týmu EJC Václav Luka mladší.

Po loňském ročníku poznamenaném cestovními restrikcemi kvůli covidu-19 se projekt naplno vrací ke své podobě před pandemií. „Covidová pauza zasáhla nejen dostihový sport, ale prakticky všechny pořadatele napříč odvětvími. Jsme na letošní ročník natěšení a chystáme Evropský pohár žokejů v té formě, v níž ho všichni znáte,“ ujistil za pořadatele Tomáš Machovský.

Největší žokejskou hvězdou letošního ročníku je 54letý Francouz Gérald Mossé. Žijící legenda evropského turfu se vrací do Prahy pět let od své první účasti v Evropském poháru žokejů. V sobotu se představí v akci šestkrát – v hlavním dostihu EJC Leram Million o 1,2 milionu korun pojede čtyřletého valacha Zelote, v Hrubymoving EJC Long bude v sedle hvězdného Nagano Golda. Dobré šance má také v EJC Ceně BAK stavební společnosti s dvouletým Arkhangelskem a v EJC Leram Million s Torque Powerem.

„Mossé patří v letošním roce mezi neobsazovanější jezdce ve francouzských grupových dostizích a nadmíru se mu daří. Stáje sázejí na jeho nepřeberné zkušenosti a obrovský přehled, často mu dávají přednost před mladšími kolegy,“ podotkl na tiskové konferenci Václav Luka.

Mezi favority na celkové vítězství v letošním EJC je třeba počítat i dalšího Francouze Eddyho Hardouina, Nizozemce Adrieho de Vriese, Němce Martina Seidla a také českého reprezentanta Václava Janáčka. Sledovaná bude bezesporu i první nominovaná žena v sedmileté historii poháru, v Německu působící Švýcarka Sibylle Vogt. Ta v sobotu nastoupí do všech devíti dostihů programu. „Máme radost, že Sibylle přijala naše pozvání a jsme velmi zvědaví, jak se jí bude dařit,“ řekl Machovský.

Jezdcům se bude do žebříčku EJC započítávat pět nejlepších výsledků. Jediným účastníkem se čtyřmi angažmá je mnohonásobný řecký šampión Panagiotis Dimitsanis, jehož bude v chuchelských ochozech hlasitě podporovat početná komunita Řeků žijících v Česku. Aby nebyl v souboji o celkové prvenství znevýhodněn, pořadatelé ve středu představili novinku pro podobné případy. Pro EJC Lokotrans Middle, jehož se nezúčastní, odevzdá Dimitsanis na začátku odpoledne svou virtuální „sázku“ a posléze obdrží za tento dostih stejný počet bodů, který získá jím vybraný jezdec.

Vedle účasti mezinárodních žokejských hvězd bude velkou události letošního EJC účast dvojnásobného Koně roku Nagano Golda. Sedmiletý hřebec stáje Syndikát V3J se představí v Česku po dlouhých čtyřech letech. „Je to pro nás trochu ošemetná situace,“ konstatoval trenér Václav Luka. „Na základě Naganovy kariéry se samozřejmě očekává jeho vítězství. Jsou to ale dostihy a může se stát cokoli. Samozřejmě chceme vyhrát a nemůžu říkat, že se jedeme jenom zúčastnit. Nagano Gold oplývá energií, na svých sedm let určitě nevypadá. Podle mého názoru ze svého lesku nic neztratil, ale už se v Evropě potkává s mladší generací soupeřů a má to stále těžší. I proto jsme se rozhodli, že v tuto chvíli je čas ukázat ho opět domácímu publiku. Čeští diváci jezdili i na jeho zahraniční starty, Nagano Gold má svou facebookovou stránku a svým způsobem fanklub, což je milé. Myslím si, že je fér se za to našim divákům nějak odvděčit, a vím, že řada lidí se chystá v sobotu na dostihy vyloženě kvůli Naganovi. Startovní pole bohužel není početně silné, což mě trochu mrzí, ale jsme na to zvyklí ze zahraničí a dali jsme mu do dostihu pomocníka, stájového kolegu Premier Liona.“

Součástí doprovodného programu bude tradiční dostih Pony ligy, ale i autogramiáda, která se loni kvůli pandemickým restrikcím nemohla uskutečnit. „Letos můžeme fanouškům autogramiádu slíbit. Program odpoledne je poměrně nabitý a logistika nebude úplně jednoduchá. Máme už nicméně připravené podpisové karty. Mezi diváky si autogramiáda získala velkou popularitu a i pro samotné žokeje to bývá příjemný zážitek,“ uzavřel Machovský.

První dostih bude v sobotu odstartován již ve 12:30. Pořadatelé doporučují divákům, aby do Chuchle Areny Praha dorazili s dostatečným předstihem mimo jiné i kvůli dočasnému zrušení železniční zastávky ve Velké Chuchli a částečné uzavírce v ulici Radotínská. Areál závodiště bude otevřen od 11 hodin dopoledne. Více než tříhodinový přímý přenos chystá již tradičně Česká televize na kanálu ČT Sport.

Zdroj: tisková zpráva pořadatele EJC