Tradiční Galavečer českého turfu se sice stejně jako před rokem kvůli nejisté epidemiologické situaci neuskutečnil, ale vyhlášení nejúspěšnějších aktérů uplynulé sezóny proběhlo po dnešních dostizích v Chuchli Areně Praha. V nejprestižnější kategorii Kůň roku zvítězil Nagano Gold, který se tak stal trojnásobným vítězem této ankety.
Třikrát byli Koněm roku vyhlášeni Železník (1987, 1989 a 1991) a Orphee Des Blins (2012 až 2014), tedy několikanásobní vítězové Velké pardubické. Poprvé v historii tedy trojnásobný primát vlastní specialista na rovinové dostihy. Ve světle předchozích úspěchů reprezentanta Syndikátu V3J se sice jeho loňské výsledky jeví jako slabší, ovšem jejich hodnota byla stále vysoká. Vždyť jen dvojice českých koní loni získala black-type umístění. Jednalo se shodně o svěřence Václava Luky, a to Partenita a právě Nagano Golda, který začátkem srpna vybojoval druhou příčku v Listed Prix du Carrousel. Jednalo se o jeho deváté kariérní black-type umístění, což ho v českých historických tabulkách řadí na druhé místo za třináctkrát umístěného Trip To Rhodose.
Loni se také Nagano Gold po čtyřleté pauze představil českému publiku. Ve Velké ceně českého turfu, která se konala v rámci European Jockeys‘ Cupu, ale nesplnil roli favorita, když obsadil třetí příčku. S dostihovou kariérou se nyní osmiletý Nagano Gold rozloučil v prosinci a aktuálně už plní roli plemeníka v Rabbitu Trhový Štěpánov.
Jméno Nagano Gold se objevilo na nejvíce anketních lístcích, když obdržel 29,8 % hlasů. Z dvanácti bodů, které se rozdělovaly na základě výsledků ankety, jich tak získal pět, díky čemuž v celkové pořadí přeskočil i koně, kteří získali více bodů za výsledky na dráze. Ty se do celkového pořadí promítly potřetí a letos poprvé nekopírovaly výsledky hlasování. Nutno ovšem dodat, že loni nikdo výrazněji nevyčníval, takže body za výsledky na dráze mezi favority ankety nevytvořily výraznější rozdíly. Dodejme, že druhý skončil vítěz Velké pardubické Talent s 19,1 % hlasů a o třetí místo se dělící Hazarder a L’Estran získali 10,6 % hlasů.
Kůň roku 2021 – celkové výsledky:
pořadí |
jméno |
body za výsledky |
body na hlasy |
celkem |
1. |
Nagano Gold (GB) |
2 |
5 |
7 |
2. |
Talent |
3 |
3 |
6 |
3. |
Hazarder (IRE) |
4 |
1,5 |
5,5 |
3. |
L'Estran (FR) |
4 |
1,5 |
5,5 |
Nagano Gold zopakoval také vítězství v anketách o Nejlepšího staršího koně a Nejlepšího vytrvalce. Mezi vytrvalci zvítězil dokonce už počtvrté. Dvě prvenství získal Talent, který byl dle očekávání oceněn jako Nejlepší kůň v cross country a prosadil se i v kategorii Nejlepší kůň českého chovu. Z majitelů vedle Syndikátu V3J získala tři úspěchy také stáj Dr. Charvát, zatímco nejvíce oceněných koní loni připravoval trenér Václav Luka. Jeho svěřenci totiž ovládli pětici kategorií.
Už v průběhu dostihového dne byla předána Cena za dlouholetý přínos dostihovému sportu, kterou in memoriam získal Tomáš Šatra. Ten bezmála půlstoletí připravoval své svěřence ve Velké Chuchli. Jen seznam jeho hvězd by byl hodně dlouhý, ale zmiňme aspoň vítěze Českého Derby Progressiona a Noru Jeane. Celkem připravil vítěze více než sedmi set dostihů, z toho patnácti klasických. Nebál se ani zahraničních výzev, když jeho svěřenci získali osm black-type umístění. Zemřel před dvěma lety ve věku 78 let.
Výsledky ostatních anket o nejlepší koně sezóny 2021:
Nejlepší dvouletý hřebec/valach: RED CORAL (57,8 %)
Svěřenec Pavla Tůmy reprezentuje stáj Jiřího Charváta, který je rovněž jeho chovatelem. Loni ve třech startech nepoznal porážku. Postupně totiž triumfoval ve Fitmin Cupu, Simsonově Ceně a Ceně zimního favorita, v níž zvítězil jako první český odchovanec od roku 2015.
Pořadí na dalších místech: 2. Arkhangelsk a Westminster Night
Nejlepší dvouletá klisna: PORCINELLA (73,9 %)
Svěřenkyně Heleny Vocáskové z DS GAUDIUM loni absolvovala šestici startů, z nichž dva proměnila ve vítězství. Cenný je především její úspěch z Gerschova memoriálu, který se konal v rámci European Jockeys‘ Cupu. Jen o šest dní dříve navíc skončila těsně třetí v Ceně zimní královny.
Pořadí na dalších místech: 2. Queen Of Beaufay, 3. Shabana
Nejlepší tříletý hřebec/valach: HAZARDER (38,3 %)
Hvězdná chvíle svěřence Pavla Tůmy přišla v Českém Derby, na jehož listinu vítězů se tak podruhé zapsala stáj Dr. Charvát. Do rovinového vrcholu Hazarder odskakoval v roli favorita, když silnou koncovkou ovládl už Memoriál JUDr. Otakara Frankenbergera. Na konci loňského roku bohužel uhynul.
Pořadí na dalších místech: 2. Partenit, 3. Ponntos
Nejlepší tříletá klisna: CLASSA (58,5 %)
Podobně jako Red Coral je i svěřenkyně Václava Luky stále neporažena. Po dvou trojkových vítězstvích nezaváhala ani ve slovenském Oaks a Memoriálu Harryho Petrlíka, díky čemuž získala více hlasů než jiná reprezentantka stáje Martina Bláhy Solemeena.
Pořadí na dalších místech: 2. Solemeena, 3. Syrenka
Nejlepší starší kůň: NAGANO GOLD (48,9 %)
Reprezentant Syndikátu V3J připravovaný Václavem Lukou sice ve své poslední sezóně nezářil tolik jako v těch minulých, přesto získal deváté black-type umístění kariéry, když druhý skončil v Listed Prix du Carrousel. S českým publikem se rozloučil třetí příčkou ve Velké ceně českého turfu, která znovu byla součástí European Jockeys‘ Cupu.
Pořadí na dalších místech: 2. Rabbit Breath, 3. Ideal Approach
Nejlepší sprinter: PONNTOS (57,1 %)
Svěřenec Miroslava Nieslanika z rodiné stáje MUDr. Eva Nieslaniková už na jaře podal hodnotné výkony, ale zářil především po letní pauze. Ovládl totiž český sprinterský vrchol Svatováclavskou cenu a neztratil se ani na nejvyšší mezinárodní scéně, když na prestižním Arc mítinku skončil šestý v Prix de l'Abbaye de Longchamp.
Pořadí na dalších místech: 2. Jir Sun, 3. Mowaeva
Nejlepší mílař: BILLABONG CAT (25,6 %)
Dlouhá léta stáj Leram a trenér Václav Luka sbírali úspěchy na mílových distancích prostřednictvím Wirelesse, který našel zdatného nástupce. Billabong Cat sice zatím nemá takové mezinárodní renomé, ale ve Francii dokáže bodovat v prestižních Quinté handicapech a chuchelské publikum zaujal vítězství ve Velké ceně Prahy, které získal zásluhou mohutné koncovky.
Pořadí na dalších místech: 2. Partenit, 3. Ignacius Reilly
Nejlepší vytrvalec: NAGANO GOLD (65,9 %)
Reprezentant Syndikátu V3J připravovaný Václavem Lukou sice ve své poslední sezóně nezářil tolik jako v těch minulých, přesto získal deváté black-type umístění kariéry, když druhý skončil v Listed Prix du Carrousel. S českým publikem se rozloučil třetí příčkou ve Velké ceně českého turfu, která znovu byla součástí European Jockeys‘ Cupu.
Pořadí na dalších místech: 2. Wellunca, 3. Orleano
Nejlepší proutěnkář: RONCAL (39 %)
O trofeji pro stáj Dr. Charvát a trenéra Pavla Tůmu bylo jasno už po zveřejnění nominací, přičemž z reprezentantů žlutomodrých barev obdržel nejvíce hlasů Roncal. Ten patří k vycházejícím hvězdám, když loni ovládl čtveřici italských Gr.2 dostihů pro čtyřleté a ve vítězství proměnil i jediný český start v Křišťálovém poháru.
Pořadí na dalších místech: 2. Dominique, 3. Cheminée
Nejlepší steepler: L’ESTRAN (58,5 %)
Svěřenec Josefa Váni mladšího ze stáje Scuderia Aichner SRL sice při vstupu do sezóny ztratil jezdce, ale poté se vrátil na vítěznou vlnu. Po vítězství v předzkoušce totiž ovládl i Gran Premio Merano. Ve vrcholu italské překážkové sezóny zvítězil už potřetí, čímž vyrovnal historické maximum.
Pořadí na dalších místech: 2. Northerly Wind, 3. Cheminée, Dusigrosz, Foudre d'Alliery
Nejlepší kůň v cross country: TALENT (71,7 %)
Vlastní odchovance svého majitele Michala Kabelky už delší dobu patří do naší krosové špičky. Svěřenec Hany Kabelkové totiž první vítězství v pardubické kvalifikaci získal už v roce 2018, ovšem v samotné Velké pardubické bylo do října maximem čtvrté místo z roku 2020. To se ovšem loni změnilo, když v našem nejslavnějším dostihu zvítězil.
Pořadí na dalších místech: 2. Evžen, 3. Broughton, Mr Spex
Nejlepší kůň českého chovu: TALENT (36,2 %)
Vlastní odchovance svého majitele Michala Kabelky už delší dobu patří do naší krosové špičky. Svěřenec Hany Kabelkové totiž první vítězství v pardubické kvalifikaci získal už v roce 2018, ovšem v samotné Velké pardubické bylo do října maximem čtvrté místo z roku 2020. To se ovšem loni změnilo, když v našem nejslavnějším dostihu zvítězil.
Pořadí na dalších místech: 2. Wellunca, 3. Lailaho, Solemeena
Foto: Tomáš Holcbecher