Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > Připouštěcí sezóna 2020. Nejlépe si vedl střelický Eagle Top.

Připouštěcí sezóna 2020. Nejlépe si vedl střelický Eagle Top.Zhruba před pěti týdny skončila připouštěcí sezóna 2020 v A 1/1 chovu v ČR. Nyní jsou k dispozici konkrétní data a tak můžeme blíže hodnotit, jaký trend lze v českém chovu očekávat, či do jaké míry byly počty zapuštěných klisen ovlivněny jarní koronavirovou pandémií.

Kůň

Bohužel, dle očekávání, je celkový počet klisen opět nižší. V ČR bylo zapuštěno 226 klisen, včetně třiceti čtyř, které si k domácím plemeníkům našly cestu ze zahraničí. Pětice klisen domácích putovala opačným směrem, a i když je aktuálně očekáván návrat dalších čtyř takových, statistiku to příliš neovlivní. Znamená to tedy, že čeští chovatelé poslali k plemeníkům pouhých 197 klisen, což je v rámci domácího chovu oproti předchozímu roku propad o 18,3 %, celkově pak (včetně klisen zahraničních) v ČR klesl počet připuštění o 21,2%. Dalo by se zhruba říci v porovnání s předešlým rokem, že našim hřebcům „chybělo“ 40 domácích a 25 zahraničních partnerek. Sestupná tendence těchto počtů je patrná již delší dobu, nicméně v minulých letech byl někdy zaznamenán i naopak mírně pozitivní trend. Těžko tedy soudit, do jaké míry je tento propad ovlivněn jarními událostmi, spojenými s pandémií koronaviru. Rozhodně ale lze říci, že ovlivnily počet krátkodobých dovozů klisen ze zahraničí, v rámci komunikace s kolegy ze zahraničních plemenných knih evidujeme řadu případů, kdy se vývoz nerealizoval.

V rámci těchto spíše pesimistických statistik si ovšem nejlépe vedl střelický Eagle Top, ke kterému si našlo cestu 37 partnerek, z toho 9 zahraničních. Spolu s letos v chovu debutujícím Va Bankem připustili dohromady rovnou padesátku klisen. Hřebčín Střelice se tak stal „nejvytíženější“ připouštěcí stanicí v ČR a to navzdory faktu, že se oblast Uničovska nacházela po určitou dobu v úplné izolaci. V závěsu se nachází krabčické Darhorse Centrum, jehož čtveřice plemeníků zase přilákala téměř polovinu z celkového počtu zahraniční klientely. Špatně si nevedli ani nováčci v českém chovu Wireless, Shaywan a Limario. Celkové počty partnerek domácích hřebců jsou vidět v tabulce níže.

Domácí hřebci dle počtu připuštěných (registrovaných) klisen (včetně dvojskoků):

Eagle Top (GB) 37
Zazou (GER) 20
Dux Scholar (GB) 18
Shaywan (IRE) 15
Limario (GER) 13
Va Bank (IRE) 13
Lehaim (FR) 12
Wireless (FR) 12
Rosensturm (IRE) 11
Sleeping Indian (GB) 11
Mikesh (IRE) 10
Mikhail Glinka (IRE) 9
Pouvoir Absolu (IRE) 9
Age of Jape (POL) 7
Pop Rock (JPN) 6
Egerton (GER) 5
God Bless You 5
Tullamore (USA) 5
Amico Fritz (GER) 4
Durante Alighieri (GB) 2
Mariydi (IRE) 2
Rol’Over Beethoven (FR) 2
Wallace (GB) 2
Majestic Missile (IRE) 1

Pevně doufám, že český chov co do počtu chovných klisen nalezl nové dno, pod které se nebude propadat dál a že pominou-li nepříznivé okolnosti, budeme moci v následujícím roce na tomto místě psát o markantnějším vzestupu.

Ondřej Plachý