Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > Slušovice slaví čtyřicet let, Karlovy Vary hostí první jedničku pro dvouleté

Slušovice slaví čtyřicet let, Karlovy Vary hostí první jedničku pro dvouletéO víkendu pokračuje dostihové sezóna na našem nejvýchodnějším i nejzápadnějším závodišti. První přijdou na řadu moravské Slušovice, kde v sobotu oslaví čtyřicetileté výročí od tamních prvních dostihů. V Karlových Varech budou v hlavní roli dvouletí koně, když se v neděli odběhne první letošní jednička pro nejmladší dostihový ročník.

Dostihy

Konkrétně se elita dvouletého ročníku utká ve 42. Ceně Masise skupiny Maentiva (1200 m). Na její start se postaví šestice koní, z nichž polovina už dokázala zvítězit. Dvěma z nich se to podařilo právě v Karlových Varech. Už v červnu tam lehce uspěla Nouran (Janáčková Koplíková). Svěřenkyně Ingrid Janáčkové Koplíkové následně zamířila do Simsonovy ceny, v níž ještě na distanci sahala po vítězství, ale nakonec v těsném doběhu skončila pátá. Aslangirejem Šavujevem připravovaný Arkhangelsk (Foret) sledoval červnový triumf Nouran z třetího místa, ale před dvěma týdny už se prosadil naplno. Vítězstvím se může pochlubit také český odchovanec Sir Amico (Pavlíček). Svěřenec Josefa Bartoše uspěl v Lysé nad Labem, kde se ale pravděpodobně sešla slabší konkurence.

Předchozí dvě edice dostihu ovládly svěřenkyně Heleny Vocáskové, která letos pošle na start Porcinellu (Šafář). Ta se v červnu vklínila mezi dvojici Nouran – Arkhangelsk a druhá skončila i v Simsonově ceně, kde tedy Nouran dokázala porážku vrátit. Sedmými místy debutovali Irbis (Hrouda) a Hadar (Zatloukal). Výrazným výsledkovým zlepšením nepřekvapí především dříve jmenovaný svěřenec Dalibora Töröka, který zahájil kariéru ve Francii, zatímco Miroslavem Nieslanikem připravovaný Hadar se uvedl v Simsonově ceně, v níž na Porcinellu a Nouran ztrácel výrazněji.

Kvalitní konkurence se představí také v Ceně společnosti Maentiva Management a.s. (II. kat., 2400 m). Na jejím startu totiž bude dvojice nejlepších z jedničkové Ceny města Karlovy Vary, kterou před čtyřmi týdny ovládl Orleano (Chaloupka) před Australienem (Korečková). Tehdy dříve jmenovaný svěřenec Ivany Pejškové zvítězil o 3 a ¼ délky, ale tentokrát bude mít váhovou nevýhodu dvě kila. Dvojici koní pošle na start trenér Radek Holčák, z nichž Eleonora (Šafář) absolvuje českou premiéru. Dosud startovala v Německu, kde vlastní handicap 63,5 kg. V deseti startech tam nikdy neupadla z tabule a posledně konečně zvítězila.

Sobotní dostihy ve Slušovicích připomenou čtyřicet let od tamní premiéry, která se uskutečnila 23. srpna 1981. Na programu je hned deset dostihů. Zastoupeny jsou všechny disciplíny, protože se odběhne dostih přes proutěné překážky, klasická steeplechse i steeplechase cross country. Prim ovšem hrají roviny, kterých diváci uvidí sedm. Vrcholy jsou mezi nimi tři trojkové dostihy. Dvouletým koním je vyhrazena Cena EBF (1600 m), v níž by měl páté místo z Karlových Varů výrazně vylepšit Helenou Vocáskovou připravovaný Skyforce (Šafář).

Jeho tréninkovou kolegyní je Secret Passion (Bořánková), která se bude snažit v Ceně společnosti Tipsport (1100 m) navázat na necelý týden staré vítězství z Netolic. Nic snadného jí ale pravděpodobně nečeká. Jedná se totiž o handicap a podobně jako pátá z Jarní ceny klisen Rabbit Coulsty (Koplík) ponese vysokou váhu. Navíc mezi jejími soupeři jsou například také Dapa (Sikorová) a Corston (Musialová), kteří už letos ve slušovických sprintech dokázali zvítězit.

Handicapem je také Cena hejtmana Zlínského kraje (2400 m). V ní si bude snažit napravit reputaci tříletý Arion (Sikorová), který nenaplnil klasické ambice a při překážkové premiéře ztratil jezdce. S dobrými šancemi půjde na start také dvojice trenéra Jozefa Pirucha, když Fly Amico (Mokrošová) pravidelně sbírá umístění, zatímco Quenty (Hodáň) ve Slušovicích v květnu zvítězila mezi tříletými. Potvrdit dva týdny staré zlepšení z Karlových Varů se bude snažit Kenshibu (Havelková).

Ve Slušovicích první dostih odstartuje ve 12:00, zatímco v Karlových Varech se začíná ve 14:00. Přenosy z obou dostihových dnů můžete tradičně sledovat prostřednictvím streamů na webu dostihy.tv.

Jaroslav Fabris
Foto: Bohumil Křižan