Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > Uhájí Lodgian Whistle letošní neporazitelnost?

Uhájí Lodgian Whistle letošní neporazitelnost?V sobotu 2. září se uskuteční poslední pardubické dostihy před říjnovým mítinkem Velké pardubické. A rozhodně se bude na co dívat. Velkou část programu totiž tvoří předzkoušky rámcových dostihů Velké pardubické. Adepti startu v našem nejslavnějším dostihu pak zamíří především do poslední kvalifikace na Velkou pardubickou, v níž bude letošní neporazitelnost hájit Lodgian Whistle. Bude mít ale zdatné vyzyvatele, mezi nimiž se nachází například předloňský hrdina Velké pardubické Talent.

DSC_0727.jpgNa start Velké ceny města Pardubic – EURO EQUUS - IV. kvalifikace na 133. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou (NL, 5800 m) se postaví devítka koní. S vysokými ambicemi půjde na start Lodgian Whistle, jehož kariéru sice několikrát přibrzdily zdravotní problémy, ovšem letos se ukazuje ve skvělé formě. Přemožitele totiž nenašel v Úvodní cross country Koroka ani v miliónem korun dotované červnové kvalifikaci. Její distance sice byla o 600 metrů kratší, což tradičně aktivnímu svěřenci Josefa Váni mohlo sedět více, ale před třemi lety zvítězil i v kvalifikaci o tradiční délce 5800 metrů. Do jeho sedla se vyhoupne český rekordman v počtu překážkových vítězství Josef Bartoš, který se českému publiku představí poprvé od června.

V před měsícem konané kvalifikaci ukázala trenérka Hana Kabelková, že má na letošní Velkou pardubickou dobře nezbrojeno. V posledních dvou edicích překážkového vrcholu první a druhý Talent (ž. Složil) totiž obsadil druhou příčku, takže po matném vstupu do sezóny dokázal, že i ve dvanácti letech se s ním musí počítat. Třetím místem pak překvapil jeho vrstevník a tréninkový kolega Star (ž. Stromský). Šestý kůň z předloňské Velké pardubické tak zásluhou dobrého finiše utnul sérii negativních výsledků. Tehdy ho vedl žokej Martin Liška, který se tentokrát vyhoupne do sedla svého vlastního svěřence Argana. Ten loni ve Velké pardubické debutoval pátou příčkou a letos se kvalifikoval už v květnu, kdy skončil třetí.

Dvojici startujících koní čeká česká premiéra, ale kvalifikační podmínky splnili ve Francii. Svěřenec Josefa Váni mladšího Gap Pierji (ž. Kratochvíl) tam naposled skončil druhý v 52.000 eury dotovaném krosu ve Vittelu. To Hapgarde de Thaix (ž. Myška) přeci jen sbíral umístění v menších francouzských dostizích a v sobotu ho čeká premiéra pod trenérkou Štěpánkou Myškovou.

Pro zbylou trojici pak platí, že pokud chtějí zamířit do Velké pardubické, měli by se především dostat do cíle. Slovenským trenérem Mariánem Štangelem připravovaný Royal Gino (ž. Odložil) ztratil jezdce v předchozích dvou kvalifikacích, nicméně předtím se třetím místem v Úvodní cross country Koroka úspěšně zařadil mezi krosovou špičku. Svěřenec Radka Holčáka Stuke (ž. Velek) patřil ke špičce nad lehčími skoky, ale poslední dva krosy včetně srpnové kvalifikace zakončil pádem. Především překvapit může Godsalino (ž. Kocman). Na svěřence Zdeňka Seménky je sice spoleh, ale do kvalifikace míří poprvé a v posledních třech sezónách se nedostal přes čtvrté místo.

 

RÁMCOVÝ PROGRAM

DSC_7921.jpgZ rámcového programu zaslouží vypíchnout především trojice dostihů II. kategorie. Z nich jako první přijde na řadu Cena Arnošta z Pardubic – podporovaná Dopravním podnikem města Pardubic, a.s. (3350 m), tedy předzkouška Poplerova memoriálu. V předchozím dostihu pro elitu specialistů na krátké krosy, kterým byla Červnová cross country Válečníka, svedli vyrovnaný souboj slovenský Mr Zuru (ž. Odložil) a loňský vítěz Poplerova memoriálu Lianel (ž. Bartoš). Nakonec rozdíl pouhého nosu rozhodl pro dříve jmenovaného. Quart De Garde (ž. Faltejsek) tehdy neustál Hadí příkop, ale při své květnové české premiéře „sprinterskou“ špičku porazil. V roli obhájce vítězství půjde na start Mediciman (ž. Velek), který letos zkoušel i delší distance. Že v dostihu kvalita jednoznačně převyšuje kvantitu, dokládá i poslední startující Reggaeton (ž. Složil), tedy letošní dvojnásobný vítěz z polské Wroclawi.

O bezmála dva kilometry delší distance čeká devítku účastníků Ceny Catering Melodie (5200 m), která se koná na kurzu Ceny Labe. Namísto obhajoby vítězství v závěrečné kvalifikaci jí dává přednost Imphal (ž. Solignac), který se do letošní Velké pardubické kvalifikoval v červnu pátým místem. V obou letošních startech zvítězil Korfu (ž. Faltejsek). Před měsícem v Pardubicích ovládl trojkový handicap, ale prodloužení distance je otazníkem. Při posledním startu zvítězil rovněž Sexy Lord (ž. Myška). V červnu se tak navíc stalo v podobném dostihu, jaký ho čeká nyní. Premiéru v pardubickém krosu absolvuje Prince d`Orage (ž. Kratochvíl), který při české premiéře skončil druhý v červencovém Memoriálu Evy Palyzové v Lysé nad Labem. Pozornost zaslouží i někdejší wroclawská královna Cosmic Magic (ž. Kocman), která letos v Pardubicích získala první a druhé místo mezi klisnami.

Kurz Ceny Vltavy kopíruje Cena deníku Právo (4500 m), která je s třináctkou účastníků nejpočetněji obsazeným dostihem dne. Zajímavostí je bezesporu účast dvou koní z Irska. Svěřenci trenéra Petera Mahera Alpha Male (ž. Stromský) a Jet Fighter (ž. Tůma) nicméně na domácích drahách nijak nezáří a při pardubické premiéře by úspěchem překvapili. Kdo naopak úspěchem nepřekvapí je Godfrey (Vyhnálek). Ten se zaskvěl druhou příčkou v květnové kvalifikaci, ale zkrácení distance není ideální. Od května nestartoval rovněž pětiletý Coupstar (ž. Faltejsek), který při premiéře proti starším soupeřům ovládl trojkový handicap. Představí se i předloňský vítěz závěrečné kvalifikace Kaiserwalzer (ž. Brečka) nebo v Itálii úspěšný Piton des Neiges (ž. Bartoš), který v Pardubicích debutoval bronzem v Červnové cross country Válečníka.

 

První dostih odstartuje ve 13 hodin, a kdo se nedostane přímo na závodiště, může vše podstatné sledovat prostřednictvím přímého přenosu na programu ČT sport. Jeho začátek je plánován na 15.25 hodin.

 

Více informací najdete na DETAILU AKCE.

 

foto: Bohumil Křižan